Ruský soud potrestal další aktivisty krajní levice, verdikt vyvolal ostré reakce

Ruský vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil dva aktivisty krajní levice na sedm let a 5,5 roku za mřížemi "za účast v teroristické organizaci Síť". Oznámila to ruská média. Ochránci lidských práv pronásledování aktivistů ostře kritizují, údajnou teroristickou organizaci pokládají za smyšlenku tajné služby FSB a za záminku k pronásledování anarchistů a antifašistů.

Síť podle FSB chystala povstání během předloňských prezidentských voleb a teroristické útoky během posledního mistrovství světa ve fotbalu.

Soudce Roman Muranov podle agentury TASS shledal Viktora Filinkova a Julije Bojaršinova vinnými a poslal je na sedm let a pět a půl roku do nápravného zařízení. Obžaloba žádala devět a šest let. Obhájci obou odsouzených se hodlají odvolat.

Bojaršinovi obhájci vzhledem k tomu, že se přiznal, žádali o mírnější trest. Filinkovovi advokáti žádali o zproštění viny. Argumentovali, že v obžalovacím spisu nic nedokazuje existenci teroristické organizace a že si jejich klient stěžoval, že jej vyšetřovatelé mučili elektrickým proudem.

Před sídlem soudu se shromáždila asi stovka lidí. "FSB je terorista číslo jedna! Osvoboďte politické vězně! Antifašisté nejsou teroristé!" skandovali. Policie podle agentury AFP nejméně pět demonstrantů zadržela.

"Případ vyrobila tajná služba. Nesmíme mlčet," řekl jeden z protestujících, jednadvacetiletý Stěpan Ilin.

Letos v únoru vojenský soud v Penze poslal na šest až 18 let do vězení skupinu mužů, kteří podle ruské tajné služby FSB stáli za teroristickým uskupením Síť. Všech sedm odsouzených popřelo, že by podobná organizace vůbec existovala. Ruská opozice a lidskoprávní organizace označovaly proces za vykonstruovaný. Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj označil verdikt za příšerný, opoziční tisk kritizoval "stalinské tresty". Proces byl podle nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial vykonstruován tak, aby skupina vypadala jako hrozba pro ruskou vládu.

Související

Více souvisejících

Rusko FSB (ruská kontrarozvědka) Rusko Petrohrad lidská práva Anarchisté

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy