Srbský prezident Vučić děkuje Rusku. Navštívil jednotku, která sestřelila stíhačku F-16

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes Rusku poděkoval za to, že díky němu je armáda jeho země "desetkrát silnější" než byla v době bombardování ze strany NATO v roce 1999. Vučić dnes navštívil jednotku protiletecké obrany nedaleko Bělehradu, která nedávno dostala ruský protiletadlový a protiraketový systém Pancir-S1.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Srbská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

"Jde o skvělou podporu pro obranu našich měst, pro ochranu naší infrastruktury a pro posílení naší armády," řekl srbský prezident. "Nechceme na nikoho útočit, chceme chránit budoucnost našich dětí," prohlásil také.

Agentura AP připomíná, že Vučičova návštěva u jednotky protivzdušné ochrany připadá na 21. výročí sestřelení americké stíhačky F-16 nad Srbskem. Americkému komandu se jejího pilota Davida Goldfeina podařilo zachránit a Goldfein nyní působí jako velitel amerického letectva.

"Jsem hrdý na to, že jsem na návštěvě u brigády, která sestřelila F-16," řekl Vučić, který byl v roce 1999 srbským ministrem informací.

Ruské dodávky vojenských letadel, tanků a protileteckých systémů Srbsku sledují se znepokojením jak ostatní země na Balkánu, tak Západ. NATO v roce 1999 zaútočilo na Srbsko, aby zastavilo čistky vůči separatistickým kosovským Albáncům. Rusko, které tehdy vedl prezident Boris Jelcin, se drželo do značné míry stranou.

I když Srbsko usiluje o členství v Evropské unii, posiluje zároveň svoje vazby s Ruskem a Čínou.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Myslí si, že jsme hlupáci? Boris Johnson v maléru, aféra jeho poradce…

25.05.2020 20:02 Aktualizováno Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory…

Údajný americký špión Whelan čeká na verdikt, ruští prokurátoři žádají…

25.05.2020 16:18 Ruští prokurátoři požádali dnes moskevský soud, aby Američana Paula Whelana potrestal 18 lety…

V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 000

25.05.2020 14:14 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet…

Proč Rusko nezvládá epidemii koronaviru? Svědectví z Moskvy mluví za vše

25.05.2020 11:00 Rusko je v současné době s 344 tisíci pozitivních případů nemoci covid-19 na třetí příčce a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy