Ukrajinci posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, uvedli analytici

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to dnes uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Ukrajinská armáda se podle ruských zdrojů ISW blíží úplnému odstřižení ruských sil od zásobování u Lymanu a snaží se ruské jednotky obklíčit. V předchozích dvou dnech kyjevské síly převzaly kontrolu nad několika vesnicemi severně a severozápadně od Lymanu.

Ruské ministerstvo obrany dnes ale uvedlo, že ukrajinská ofenziva u Lymanu selhala. Ukrajinská armáda v důsledku toho přišla o více než 70 vojáků, čtyři tanky a devět dalších vojenských vozidel. Tvrzení stran zapojených v konfliktu nelze nezávisle ověřit.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února a na východě a severovýchodě země dobylo téměř celou Luhanskou oblast a části Charkovské a Doněcké oblasti. Ukrajina od začátku září v regionu zahájila protiofenzivu, při které výrazně postoupila zejména v Charkovské oblasti.

V posledních dnech ukrajinské síly ustanovily pozice na východním břehu Oskilu, uvádí ISW i Londýn. Boje pokračují i na jihu Ukrajiny, v Chersonské oblasti, kde se společně s dalšími částmi ukrajinského území konala od minulého týdne hlasování, které Moskva označuje za referenda o připojení k Rusku.

Speciální vojenská operace, jak Moskva svou invazi na Ukrajinu oficiálně nazývá, musí pokračovat nejméně do doby, než ruské jednotky dobudou celou Doněckou oblast na východě Ukrajiny, uvedl dnes Kreml. Na části tohoto území je od roku 2014 proruská samozvaná Doněcká lidová republika (DNR). O zbytek území obě armády svádějí od začátku prudké boje, pozornost si získala například bitva o Mariupol na jihu oblasti, ale i pokusy ruské armády obsadit Bachmut nebo Kramatorsk na severu.

Rusko si dobytí Luhanské a Doněcké oblasti stanovilo jako jeden ze svých cílů na začátku invaze. Dobytí Luhanské oblasti Moskva oznámila v létě, úplně celé území ale pod kontrolou nemá. Doněckou oblast ovládají její jednotky zhruba ze 60 procent, uvedla agentura Reuters.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 2 hodinami

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 5 hodinami

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 10 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 11 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Záhada ztraceného Trumpa: Proč se od voleb až do inaugurace schovával?

Zdá se, že Donald Trump se od voleb až do inaugurace objevil na veřejnosti jen zřídka, což ostře kontrastuje s jeho aktivní kampaní, během níž absolvoval až čtyři vystoupení denně. Od té doby uplynulo 76 dní, během kterých byl viděn pouze při několika příležitostech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy