USA mohou jednat o omezení cvičení, ne o snížení počtu vojáků ve východní Evropě

Spojené státy jsou ochotny jednat s Ruskem o recipročním omezení vojenských cvičení ve východní Evropě a o omezení možného rozmísťování raket v oblasti. Podle agentury Reuters to dnes řekl nejmenovaný vysoký představitel americké vlády k rozhovorům, které začnou příští týden. Americký vládní představitel vyloučil, že by USA mohly jednat o snížení své vojenské přítomnosti ve východní Evropě, jak to požaduje Rusko.

Představitel administrativy prezidenta Joea Bidena dodal, že jakákoli dohoda bude podmíněna tím, že Moskva ukončí hrozby vůči Ukrajině a neudělá žádné rozhodnutí v tomto směru bez souhlasu Ukrajiny a NATO.

Před tímto vyjádřením zpravodajský server NBC News napsal, že USA jsou připraveny příští týden při rozhovorech s Ruskem diskutovat o snížení počtu amerických a ruských vojáků ve východní Evropě a omezení tamních vojenských cvičení. Bílý dům i ministerstvo zahraničí USA tuto informaci NBC popřeli.

Rusko tvrdí, že se cítí ohrožené tím, že by Spojené státy mohly rozmístit ofenzivní raketové systémy na Ukrajině, přestože Biden ujistil ruského prezidenta Vladimira Putina, že to nemá v úmyslu, napsala agentura Reuters. "Tak to je jedna oblast, kde bychom mohli dosáhnout porozumění, pokud je Rusko ochotné k recipročnímu závazku," uvedl vysoký americký představitel.

Server NBC uvedl, že se američtí diplomaté připravují na možné diskuze o omezení rozsahu vojenských cvičení obou velmocí v regionu a jsou ochotni hovořit o počtech amerických jednotek umístěných v Pobaltí a Polsku, což ale později americký vládní činitel podle AP odmítl.

Podle Západu Rusko shromažďuje desítky tisíc vojáků na hranicích s Ukrajinou a zřejmě se chystá do země provést invazi. USA v takovém případě hrozí Moskvě bezprecedentními sankcemi. Kreml však tvrdí, že vpád na Ukrajinu nechystá. Spojené státy s Ruskem povedou v příštím týdnu několik jednání a chtějí uklidnit vypjatou situaci diplomatickou cestou.

Podle nejmenovaných představitelů jsou USA ochotny nabídnout některé bezpečnostní ústupky v regionu, jakékoliv změny v jejich vojenské přítomnosti na východě Evropy by však muselo Rusko vyrovnat vlastními odpovídajícími závazky. Stažení ruských vojsk z východu Ukrajiny by přitom nepovažovaly Spojené státy za dostačující.

"Není pravda, že by administrativa pracovala na možnostech stažení vojsk USA z východní Evropy v přípravě na diskuze s Ruskem plánované na příští týden," napsal na twitteru mluvčí americké diplomacie Ned Price. "Ve skutečnosti jsme Rusku soukromě i veřejně jasně sdělili, že pokud ještě více napadne Ukrajinu, posílíme naše partnery v NATO na jeho východním křídle, k nimž nás jako jejich spojence váže posvátný závazek," dodal.

"Administrativa nezvažuje snížení počtu jednotek v Evropě, jak naznačuje titulek (zprávy NBC)," řekla mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost Emily Horneová. "Administrativa nediskutuje s Ruskem o počtu jednotek umístěných v Pobaltí a v Polsku. A zcela v rozporu s nejmenovaným činitelem citovaným v té zprávě administrativa nesestavuje seznam změn vojenských pozic, o kterých chce diskutovat při nadcházejících rozhovorech," dodala.

V pondělí se k situaci na Ukrajině sejde náměstkyně ministerstva zahraničí USA Wendy Shermanová se svým protějškem Sergejem Rjabkovem v Ženevě. Ve středu se pak setká Rada Severoatlantické aliance se zástupci Ruska a na čtvrtek se chystají jednání pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Americká armáda (U.S. ARMY) Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy