V Bosně zatkli srbského expolicistu, během války v 90. letech vraždil civilisty

Bosenská policie dnes zadržela srbského expolicistu, kterého viní z podílu na vraždách 51 bosňáckých a chorvatských civilistů během války v 90. letech. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prokuraturu. Dnes padesátiletý Dušan Čulibrk je podezřelý z válečných zločinů proti civilistům.

Policie tvrdí, že se v roce 1992 podílel na zavraždění 44 civilistů, které ilegálně zadržovaly bosenskosrbské jednotky v zajateckém táboře Omarska nedaleko Prijedoru. Čulibrk společně s dalšími podle prokuratury odvezl skupinu zajatců z tábora s vysvětlením, že budou v rámci výměny vězňů propuštěni. V oblasti Lisac je však zastřelili a hodili do masového hrobu. Ostatky obětí byly objeveny, exhumovány a identifikovány v roce 2000.

Bosenská prokuratura dále Čulibrka viní z vraždy sedmi civilistů z Prijedoru během jejich cesty do města Bihač. I jejich těla byla objevena v masovém hrobě. Policie v souvislosti se stejnými zločiny vyšetřuje také muže jménem Milorad Kotur, jenž žije v Srbsku.

V koncentračním táboře v dole Omarska drželi bosenskosrbští nacionalisté od května do srpna 1992 v zoufalých podmínkách více než tři tisíce bosenských Muslimů a Chorvatů. Stovky vězněných zemřely po útrapách spojených s mučením či hladověním. V masových hrobech za války skončily tisíce Bosňáků a Chorvatů z oblasti Prijedoru, tisíce se jich dodnes pohřešují, připomněla agentura Reuters.

Čtvrt století po uzavření daytonské mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi bosenskými Srby, Chorvaty a muslimskými Bosňáky, je v Bosně stále na útěku mnoho válečných zločinců. Konflikt z let 1992 až 1995, v němž zahynulo na 100.000 lidí, poznamenalo vyhánění a vraždění bosňáckého a chorvatského civilního obyvatelstva z území, s nimiž bosenští Srbové počítali pro svůj nezávislý stát. Válečných zločinů se dopouštěli také příslušníci jednotek Bosňáků a bosenských Chorvatů.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina Srbsko válečné zločiny Dušan Čulibrk Válka v Jugoslávii

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy