Z Běloruska uprchl Lukašenkův soupeř, úřady mu znemožnily kandidovat ve volbách

Bývalý uchazeč o křeslo běloruského prezidenta Valeryj Capkala, kterému úřady nedovolily kandidovat v srpnových volbách, v noci odjel z Běloruska z obavy před zatčením. Oznámila to dnes ruská média. Běloruský politik je podle nich nyní v Moskvě.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Sám Capkala běloruskému portálu Tut.by řekl, že vycestoval poté, co od svých přátel z tajné policie KGB a ministerstva vnitra dostal signály, že mu může hrozit uvěznění. Za druhý důvod označil návštěvu prokurátorů ve škole, kterou navštěvují jeho děti.

"Samozřejmě vyzvu Rusko, Evropskou unii a Spojené státy, aby neuznaly volby, pokud budou zfalšovány," prohlásil bývalý diplomat ohledně nadcházejících voleb.

Dva z hlavních politických rivalů prezidenta Alexandra Lukašenka, Sjarhej Cichanouski a Viktar Babaryka, byli uvězněni a třetí, Valeryj Capkala, diskvalifikován, aby neohrozili setrvání Lukašenka v úřadu hlavy státu ve volbách vypsaných na 9. srpna. Opozice se pak semkla kolem manželky Cichanouského Svjatlany, která se rozhodla kandidovat místo svého chotě. Minulou neděli ji do ulic metropole Minsku vyšlo podpořit na 5000 lidí.

Lukašenko, který za své 26 let trvající vlády dovolil jen málo projevů nesouhlasu s režimem, si je jistý, že volby 9. srpna vyhraje. V zemi ale roste nespokojenost se stavem ekonomiky, nedodržováním lidských práv a prezidentovým zlehčujícím přístupem k pandemii covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko volí prezidenta. Internet je blokován, Lukašenko umlčel opozici

09.08.2020 13:14 Aktualizováno V Bělorusku se dnes konají prezidentské volby, v nichž podle pozorovatelů téměř jistě už pošesté za…

Bělorusové čekají ve frontě v Praze na možnost volit, odpůrci Lukašenka…

09.08.2020 10:33 Na dvě stovky Bělorusů čekaly od dnešního rána před budovou velvyslanectví v pražské Troji na…

V Bělorusku zadrželi šéfku volební kampaně Cichanouské, ta kandiduje proti…

08.08.2020 18:46 V Bělorusku dnes zadrželi šéfku volební kampaně prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské.…

Neobvyklý "úlovek" v Londýně. Policie na jedné adrese zajistila 118…

08.08.2020 16:18 Londýnská policie zajistila na jedné adrese 118 kradených jízdních kol. To představuje neobvykle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama