Hrdina Ukrajiny. Vitalij Skakun zachránil Cherson za cenu vlastního života, armáda dodnes neví proč

Ukrajinským ozbrojeným silám se na začátku ruské invaze podařilo vyhodit do povětří dva mosty a několik přehrad poblíž hranic s Krymem. Uvedl to server Ukrajinska pravda s tím, že jeden ze členů námořnictva vyhodil do povětří most Henichesk za cenu svého života, za což mu byl posmrtně udělen titul Hrdina Ukrajiny.

Ukrajinská armáda se na počátku ruské invaze pokusila zpomalit postup ruských vojáků odpalováním mostů a přehrad. Námořní pěchotě se podařilo vyhodit do vzduchu tři ze čtyř přehrad podél hranice s Krymem, jedna z přehrad ale výbuchy ustála a nebyla ani výrazněji poškozena.

Podobný osud čekal i železniční most Chonhar. Miny na něm umístěné sice explodovaly, ale ke škodám nedošlo. Podobný osud čekal i most Chonhar Road Bridge. Do povětří se naopak podařilo vyhodil most Henichesk, při akci ale zemřel člen námořní pěchoty Vitalij Skakun. Posmrtně mu byl udělen titul Hrdina Ukrajiny.

Most, který byl ze strany ruského útoku jedinou spojnicí do ukrajinského města Cherson, měl přitom původně odpálen jiným způsobem, protože k němu nebylo přivedeno elektrické vedení. Na rozdíl od ostatních mostů se nacházel více ve vnitrozemí a armáda neměla dostatek lidí, kteří by u něj drželi nonstop hlídku.

Doporučené články

V rámci přípravných prací byly v sousední vesnici Novoolksiivka přívěsy naložené výbušninami. Skakun je musel přivést na můstek, připojit drát, přesunout se do bezpečné vzdálenosti a aktivovat odpalovací zařízení. Stihl vše, kromě ústupu.

Proč při akci námořník zemřel není jasné. Armáda operuje se dvěma verzemi. Podle jedné z nich Skakun běžel znovu připojit drát, který byl poškozen ruskou palbou. Podle druhé byl námořník zabit při explozi kvůli ruské palbě, která mířila na most.

Samotný začátek války byl pro ukrajinskou armádu nesmírně obtížný. Ukrajinska pravda už dříve informovala, že na začátku ruské invaze na Ukrajinu měla ukrajinská obrana na jihu země silnou početní nevýhodu. Zatímco Rusové měli na hranicích až 20 000 vojáků a 20násobnou převahu ve vybavení, Ukrajinu tehdy v Chersonské oblasti bránilo asi 1500 vojáků.

Doporučené články

Generálmajor Andrii Sokolov, který byl na začátku invaze zástupcem velitele operačního velitelství Pivden a měl na starosti seskupení tamních vojsk, v rozhovoru pro server přiznal, že Ukrajina měla silnou početní nevýhodu.

"Pivdenské seskupení vojsk bylo založeno na rotačním základu. To znamená, že někteří lidé byli později nahrazeni jinými lidmi. Pokud vezmeme v úvahu celkový počet bojových jednotek kombinovaných zbraní, v době invaze jsme měli asi 1500 lidí," řekl.

59. brigáda měla podle něj přibližně 1300 příslušníků. "Proč tak málo? Protože brigáda právě v prosinci opustila zónu operace společných sil a obnovovala svou bojeschopnost. Když byli přiděleni k naší skupině, proces obnovy ještě nebyl dokončen. Byli přesunuti na tréninkové hřiště Oleshky Sands. Personální obsazení této brigády bylo cca 60 %," vysvětlil.

Doporučené články

Dělostřelecká jednotka byla podle něj také neúplná, protože dvě divize cvičily v Kyjevské oblasti a ženijní podpůrná skupina, takzvaní sapéři, byli také na cvičení. "Navíc bylo asi 250 lidí ve 137. praporu námořní pěchoty, který byl také z 50 % obsazen. A z těchto 250 lidí byli někteří branci, kteří se podíleli na stabilizačních operacích na hranici s Krymem," uvedl.

Podle Sokolova bylo přitom potřeba pokrýt úsek o délce až 200 kilometrů s pozorovacími stanovišti podél celé hranice. Jedna četa čítající 15-45 osob tak byla na pevnosti před mostem Chonhar, další četa byla na kontrolním stanovišti Kalanchak a další pevnost čety byla u vesnice Kairy.

Ve skutečnosti se tak v první den války v plném rozsahu postavily proti Rusům pouze tři pevnosti, což podle Sokolova rozhodně nestačilo. "Na Melitopolské frontě nebyly vůbec žádné síly. Poslal jsem tam svou rezervu, tankovou rotu, abych to nějak pokryl," dodal.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Vitalij Skakun

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy