Islámský stát potvrdil úmrtí vůdce abú Husajna Husajního Kurajšího

Teroristická organizace Islámský stát (IS) oficiálně oznámila úmrtí svého dosavadního vůdce abú Husajna Husajního Kurajšího. Potvrdila tak jarní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. 

Podle Erdogana byl Kurajší zabit během akce tureckých tajných služeb na severu Sýrie. Potvrzení o Kurajšího smrti zaznělo z úst mluvčího Islámského státu v nedatované audionahrávce, kterou organizace zveřejnila na sociální síti Telegram. Novým vůdcem IS byl jmenován abú Hafs Hášimí Kurajší, uvedla televize ABC News.

Verze ohledně úmrtí abú Husajna Husajního Kurajšího se liší mezi IS a tvrzeními tureckého prezidenta. Podle Islámského státu byl jejich vůdce zabit na severozápadě Sýrie během střetu s džihádistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je bývalou odnoží syrské Al-Káidy. K úmrtí došlo v průběhu přímé konfrontace s HTS v jedné z oblastí provincie Idlib, kde se pokoušela tato skupina Kurajšího zatknout.

IS byl založen v roce 2013 bývalými členy Al-Káidy, kteří se rozhodli osamostatnit se a vytvořit vlastní radikální hnutí. Organizace získala na popularitě a získávala stále více území v Iráku a Sýrii, čímž se stala jednou z nejvýznamnějších teroristických skupin na světě.

IS měl za cíl vytvořit islámský chalifát, kde by vládl islámský zákon a kde by se uplatňovaly tvrdé tresty podle šaría. Jeho vedení prohlašovalo, že by měl být vůdcem celého muslimského světa.

IS během své existence získal kontrolu nad rozsáhlými územími v Iráku a Sýrii. Jeho vojenské tažení bylo spojeno s masovými popravami, únosy, znásilněními a násilným vyháněním nesouhlasících či jinověrců. Skupina byla známá svým brutálním zpracováním videí těchto činů, která šířila na internetu za účelem šíření strachu.

Teroristé ale začali ztrácet území poté, co byl zahájen mezinárodní vojenský zásah. Byla osvobozena významná města, která byla dříve pod jejich kontrolou, a byl zlikvidován jeho finanční systém. Jeho násilná taktika a zneužívání náboženství však měly i nadále negativní dopad.

Kolem roku 2019 byl Islámský stát téměř úplně poražen a ztratil většinu svého území. Nicméně organizace stále existuje v podobě menších buněk a teroristických aktivit. IS také využíval internet a sociální média k radikalizaci jednotlivců a rekrutaci nových bojovníků.

Související

Dron MQ-9 Reaper.

Americký dron zlikvidoval vysoce postaveného teroristu z IS

Američané oznámili, že při pátečním dronovém útoku zabili v Sýrii vysoce postaveného člena teroristické organizace Islámský stát. Obětí má být Usáma Muhádžir. Jeho smrt údajně omezí schopnost IS organizovat a provádět teroristické útoky. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 45 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 6 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy