Islámský stát potvrdil úmrtí vůdce abú Husajna Husajního Kurajšího

Teroristická organizace Islámský stát (IS) oficiálně oznámila úmrtí svého dosavadního vůdce abú Husajna Husajního Kurajšího. Potvrdila tak jarní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. 

Podle Erdogana byl Kurajší zabit během akce tureckých tajných služeb na severu Sýrie. Potvrzení o Kurajšího smrti zaznělo z úst mluvčího Islámského státu v nedatované audionahrávce, kterou organizace zveřejnila na sociální síti Telegram. Novým vůdcem IS byl jmenován abú Hafs Hášimí Kurajší, uvedla televize ABC News.

Verze ohledně úmrtí abú Husajna Husajního Kurajšího se liší mezi IS a tvrzeními tureckého prezidenta. Podle Islámského státu byl jejich vůdce zabit na severozápadě Sýrie během střetu s džihádistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je bývalou odnoží syrské Al-Káidy. K úmrtí došlo v průběhu přímé konfrontace s HTS v jedné z oblastí provincie Idlib, kde se pokoušela tato skupina Kurajšího zatknout.

IS byl založen v roce 2013 bývalými členy Al-Káidy, kteří se rozhodli osamostatnit se a vytvořit vlastní radikální hnutí. Organizace získala na popularitě a získávala stále více území v Iráku a Sýrii, čímž se stala jednou z nejvýznamnějších teroristických skupin na světě.

IS měl za cíl vytvořit islámský chalifát, kde by vládl islámský zákon a kde by se uplatňovaly tvrdé tresty podle šaría. Jeho vedení prohlašovalo, že by měl být vůdcem celého muslimského světa.

IS během své existence získal kontrolu nad rozsáhlými územími v Iráku a Sýrii. Jeho vojenské tažení bylo spojeno s masovými popravami, únosy, znásilněními a násilným vyháněním nesouhlasících či jinověrců. Skupina byla známá svým brutálním zpracováním videí těchto činů, která šířila na internetu za účelem šíření strachu.

Teroristé ale začali ztrácet území poté, co byl zahájen mezinárodní vojenský zásah. Byla osvobozena významná města, která byla dříve pod jejich kontrolou, a byl zlikvidován jeho finanční systém. Jeho násilná taktika a zneužívání náboženství však měly i nadále negativní dopad.

Kolem roku 2019 byl Islámský stát téměř úplně poražen a ztratil většinu svého území. Nicméně organizace stále existuje v podobě menších buněk a teroristických aktivit. IS také využíval internet a sociální média k radikalizaci jednotlivců a rekrutaci nových bojovníků.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků

Premiérovou štědrovečerní pohádku Tři princezny si na obrazovkách České televize pustily více než dva miliony lidí. Diváci si tradičně naladili i kultovní komedii Pelíšky či druhý díl pohádky Anděl Páně. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy