Nakažlivost, úmrtnost, vakcína. Proč kulhá srovnání covid-19 s chřipkou?

Covid-19 je jako chřipka, znělo i v Česku v počátcích epidemie nového koronaviru. Teď už je však naprosto jasné, že srovnání těchto dvou nemocí kulhá. Relevantních důkazů je hned několik.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Podle CNN patří k oblíbeným argumentům lidí, kteří nesouhlasí se současnými opatřeními, tvrzení, že chřipka zabije více lidí než nový koronavirus SARS-CoV-2. Jen v USA ale za čtyři měsíce zemřelo 62 tisíc nakažených, více než uváděl nejhorší odhad počtu obětí chřipky za období od loňského října.

Jak si tedy vlastně stojí onemocnění covid-19 ve srovnání s chřipkou? Zatímco chřipkou se od jednoho nakaženého nakazí dalších 1,28 lidí, koronavirus je mnohem nakažlivější. Nemocný člověk může klidně nakazit i tři další osoby. Navíc není jasné, jestli v létě nový virus „zmizí“.

Americká čísla také ukazují, že koronavirová nákaza je mnohem smrtelnější. V poslední chřipkové sezóně na tuto nemoc zemřelo denně 331 Američanů. S covid-19 umírá každý den v průměru 739 lidí, tedy více než dvakrát tolik. 

CNN také srovnala průběh obou nemocí. Člověk nakažený chřipkou se začíná cítit špatně po jednom, nejpozději pak po čtyřech dnech. Příznaky se projeví během dvou dní od nákazy. U koronaviru je to podle současných poznatků jinak.

Inkubační doba je od tří do 14 dnů, symptomy se objeví po čtyřech až pěti dnech od prvního setkání s virem. „Víme, že osoba s covid-19 může být nakažlivá až 72 hodin před prvními projevy příznaků,“ uvádí lékařská fakulta Harvardské univerzity. Dle některých výzkumů jsou nemocní právě v tomto kritickém období nejnakažlivější.

Úmrtnost na jednu z nemocí je navíc již v tuto chvíli možné výrazně snížit očkováním. Podle expertů by chřipce mohlo podlehnout mnohem méně lidí, kdyby se nechali očkovat. V USA se to týká zhruba poloviny populace. Vakcína na koronavirus je zatím ve vývoji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky…

12.07.2020 15:09 Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v…

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

12.07.2020 14:58 Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé…

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

12.07.2020 14:40 Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy