Nakažlivost, úmrtnost, vakcína. Proč kulhá srovnání covid-19 s chřipkou?

Covid-19 je jako chřipka, znělo i v Česku v počátcích epidemie nového koronaviru. Teď už je však naprosto jasné, že srovnání těchto dvou nemocí kulhá. Relevantních důkazů je hned několik.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Podle CNN patří k oblíbeným argumentům lidí, kteří nesouhlasí se současnými opatřeními, tvrzení, že chřipka zabije více lidí než nový koronavirus SARS-CoV-2. Jen v USA ale za čtyři měsíce zemřelo 62 tisíc nakažených, více než uváděl nejhorší odhad počtu obětí chřipky za období od loňského října.

Jak si tedy vlastně stojí onemocnění covid-19 ve srovnání s chřipkou? Zatímco chřipkou se od jednoho nakaženého nakazí dalších 1,28 lidí, koronavirus je mnohem nakažlivější. Nemocný člověk může klidně nakazit i tři další osoby. Navíc není jasné, jestli v létě nový virus „zmizí“.

Americká čísla také ukazují, že koronavirová nákaza je mnohem smrtelnější. V poslední chřipkové sezóně na tuto nemoc zemřelo denně 331 Američanů. S covid-19 umírá každý den v průměru 739 lidí, tedy více než dvakrát tolik. 

CNN také srovnala průběh obou nemocí. Člověk nakažený chřipkou se začíná cítit špatně po jednom, nejpozději pak po čtyřech dnech. Příznaky se projeví během dvou dní od nákazy. U koronaviru je to podle současných poznatků jinak.

Inkubační doba je od tří do 14 dnů, symptomy se objeví po čtyřech až pěti dnech od prvního setkání s virem. „Víme, že osoba s covid-19 může být nakažlivá až 72 hodin před prvními projevy příznaků,“ uvádí lékařská fakulta Harvardské univerzity. Dle některých výzkumů jsou nemocní právě v tomto kritickém období nejnakažlivější.

Úmrtnost na jednu z nemocí je navíc již v tuto chvíli možné výrazně snížit očkováním. Podle expertů by chřipce mohlo podlehnout mnohem méně lidí, kdyby se nechali očkovat. V USA se to týká zhruba poloviny populace. Vakcína na koronavirus je zatím ve vývoji.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

V Tel Avivu začali pořádat akce jen pro očkované

05.03.2021 22:01 Několik set Izraelců, kteří mají za sebou očkování proti covidu-19, se dnes zúčastnilo v Tel Avivu…

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama