NATO má nad Ruskem výraznou vojenskou převahu, ukázala analýza. Až na jednu oblast

Navzdory intenzivnímu zbrojení vedenému Ruskem pod prezidentem Vladimirem Putinem zůstává vojenská převaha na straně Severoatlantické aliance (NATO), jak uvádí studie mezinárodní neziskové organizace Greenpeace.

Studie, kterou zpracovali odborníci Herbert Wulf a Christopher Steinmetz, byla zveřejněna v pondělí a přinesla analýzu vojenských kapacit NATO ve srovnání s Ruskem. Organizace TASR o těchto výsledcích informovala na základě zprávy agentury DPA.

Analýza přinesla závěr, že NATO má oproti Rusku výraznou vojenskou převahu v mnoha klíčových oblastech. Podle Wulfa a Steinmetze je jedinou oblastí, ve které jsou NATO a Rusko vyrovnány, nukleární arzenál. To podle nich znamená, že není důvod pro další eskalaci vojenských výdajů v rámci evropských zemí NATO, zejména v Německu. Autoři varují, že rostoucí vojenské rozpočty by mohly vést k omezení prostředků v oblastech, jako jsou sociální služby, vzdělávání či ochrana klimatu.

Výzkumníci srovnávali vojenský potenciál NATO a Ruska podle šesti různých kritérií, včetně výdajů na obranu. Podle jejich údajů NATO investuje do obrany desetinásobek toho, co Rusko: členské státy NATO ročně vynakládají na obranu 1,19 bilionu dolarů, zatímco Rusko pouze 127 miliard dolarů. I kdyby byly odečteny příspěvky Spojených států a zohledněny rozdíly v kupní síle, stále by měla Aliance nad Ruskem značnou převahu ve výši 430 miliard proti 300 miliardám dolarů.

Kromě finanční převahy má NATO náskok i v hlavních zbraňových systémech. Zatímco NATO disponuje 5406 bojovými letouny, z nichž 2073 operuje v Evropě, Rusko má jen 1026 letounů. V oblasti strategických bombardérů jsou čísla podobná: Spojené státy mají 140 bombardérů, zatímco Moskva jich má 129. Z toho vyplývá, že NATO má širokou škálu vojenské techniky, která zahrnuje nejen více strojů, ale také technologicky pokročilejší systémy.

Autoři studie dále upozorňují, že Rusko v současnosti výrazně zaostává za NATO v několika zbraňových oblastech a pravděpodobně nebude schopno tento deficit dohnat během následujícího desetiletí. Aliance má rovněž vyšší počet vojáků jak v aktivní službě, tak v záloze, což podtrhuje její vojenskou kapacitu. Tento náskok NATO nad Ruskem se projevuje i na globálním trhu se zbraněmi, kde země NATO dominují s podílem přesahujícím 70 %.

Vzhledem k této převaze se autoři studie domnívají, že by NATO mělo využít své současné vojenské kapacity jako příležitost k tomu, aby přistoupilo k revizi a kontrole zbrojní politiky, zejména na evropském kontinentu. Podle Wulfa a Steinmetze by se Aliance neměla zaměřovat na další eskalaci zbrojení, ale spíše na stabilizaci vojenských sil a hledání diplomatických cest k zajištění bezpečnosti.

Jedním z prvních kroků k tomu by měla být obnova smlouvy Nová dohoda START, která je poslední významnou smlouvou o kontrole jaderných zbraní mezi Spojenými státy a Ruskem. Tato dohoda slouží jako klíčový prvek globální bezpečnosti a prevence nekontrolovaného zbrojení a její záchrana by přispěla k větší stabilitě nejen v Evropě, ale i na celém světě. 

Související

Více souvisejících

NATO Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 5 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 6 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil

Na letošním summitu COP29 se rozvinula diskuse o různých přístupech k boji proti klimatické změně. V projevu maďarského premiéra Viktora Orbána a britského premiéra Keira Starmera se odrazily odlišné názory na to, jak by měly země přistupovat ke snižování emisí a k otázkám udržitelného rozvoje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy