NATO má nad Ruskem výraznou vojenskou převahu, ukázala analýza. Až na jednu oblast

Navzdory intenzivnímu zbrojení vedenému Ruskem pod prezidentem Vladimirem Putinem zůstává vojenská převaha na straně Severoatlantické aliance (NATO), jak uvádí studie mezinárodní neziskové organizace Greenpeace.

Studie, kterou zpracovali odborníci Herbert Wulf a Christopher Steinmetz, byla zveřejněna v pondělí a přinesla analýzu vojenských kapacit NATO ve srovnání s Ruskem. Organizace TASR o těchto výsledcích informovala na základě zprávy agentury DPA.

Analýza přinesla závěr, že NATO má oproti Rusku výraznou vojenskou převahu v mnoha klíčových oblastech. Podle Wulfa a Steinmetze je jedinou oblastí, ve které jsou NATO a Rusko vyrovnány, nukleární arzenál. To podle nich znamená, že není důvod pro další eskalaci vojenských výdajů v rámci evropských zemí NATO, zejména v Německu. Autoři varují, že rostoucí vojenské rozpočty by mohly vést k omezení prostředků v oblastech, jako jsou sociální služby, vzdělávání či ochrana klimatu.

Výzkumníci srovnávali vojenský potenciál NATO a Ruska podle šesti různých kritérií, včetně výdajů na obranu. Podle jejich údajů NATO investuje do obrany desetinásobek toho, co Rusko: členské státy NATO ročně vynakládají na obranu 1,19 bilionu dolarů, zatímco Rusko pouze 127 miliard dolarů. I kdyby byly odečteny příspěvky Spojených států a zohledněny rozdíly v kupní síle, stále by měla Aliance nad Ruskem značnou převahu ve výši 430 miliard proti 300 miliardám dolarů.

Kromě finanční převahy má NATO náskok i v hlavních zbraňových systémech. Zatímco NATO disponuje 5406 bojovými letouny, z nichž 2073 operuje v Evropě, Rusko má jen 1026 letounů. V oblasti strategických bombardérů jsou čísla podobná: Spojené státy mají 140 bombardérů, zatímco Moskva jich má 129. Z toho vyplývá, že NATO má širokou škálu vojenské techniky, která zahrnuje nejen více strojů, ale také technologicky pokročilejší systémy.

Autoři studie dále upozorňují, že Rusko v současnosti výrazně zaostává za NATO v několika zbraňových oblastech a pravděpodobně nebude schopno tento deficit dohnat během následujícího desetiletí. Aliance má rovněž vyšší počet vojáků jak v aktivní službě, tak v záloze, což podtrhuje její vojenskou kapacitu. Tento náskok NATO nad Ruskem se projevuje i na globálním trhu se zbraněmi, kde země NATO dominují s podílem přesahujícím 70 %.

Vzhledem k této převaze se autoři studie domnívají, že by NATO mělo využít své současné vojenské kapacity jako příležitost k tomu, aby přistoupilo k revizi a kontrole zbrojní politiky, zejména na evropském kontinentu. Podle Wulfa a Steinmetze by se Aliance neměla zaměřovat na další eskalaci zbrojení, ale spíše na stabilizaci vojenských sil a hledání diplomatických cest k zajištění bezpečnosti.

Jedním z prvních kroků k tomu by měla být obnova smlouvy Nová dohoda START, která je poslední významnou smlouvou o kontrole jaderných zbraní mezi Spojenými státy a Ruskem. Tato dohoda slouží jako klíčový prvek globální bezpečnosti a prevence nekontrolovaného zbrojení a její záchrana by přispěla k větší stabilitě nejen v Evropě, ale i na celém světě. 

Související

Více souvisejících

NATO Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy