Ničivé lesní požáry zuří po celém světě. V Německu hoří vojenské cvičiště, hasiči bezmocně přihlíží

Výjimečně horká léta a vysoké teploty. Klimatické změny si vybírají svou daň na obrovském množství území. V tuto chvíli hoří v německém Braniborsku a hasiči oheň mohou jen sledovat – hoří totiž bývalé vojenské cvičiště plné nevybuchlé munice z druhé světové války. 

V Německu zuří lesní požár v bývalém vojenském cvičišti u Jüteborgu v braniborském okrese Teltow-Fläming jižně od Berlína. Hasiči se k němu v současné době nemohou přiblížit, protože je oblast silně kontaminovaná starou municí z druhé světové války. „Je to pro hasiče frustrující, dívají se a nemohou nic dělat,“ poznamenal velitel německých hasičů Rico Walentin podle regionálního webu TheLocal.de

Hasiči mezitím udržují oblast vlhkou, aby zabránili alespoň šíření ohně. Není to poprvé, co oblast sužují rozsáhlé lesní požáry. V srpnu 2018 museli záchranáři evakuovat více než 600 lidí z jejich domovů poté, co v témže výcvikovém prostoru hořelo. Server také upozornil, že jen za loňský rok Braniborsko zažilo více než 500 požárů.

Požár zachvátil už v půli dubna značnou část území poblíž francouzských měst Banyuls-sur-Mer a Cerbère na pobřeží Středozemního moře. Hasičům se ho zpočátku nedařilo dostat pod kontrolu a překročil hranice do Španělska. Zásah vyžadoval nasazení 500 mužů. Server France24 o něm informoval jako o prvním významném lesním požáru roku 2023 ve Francii. 

Americká stanice CNN upozornila na mimořádně aktivní začátek požární sezony v Kanadě. V polovině května ničivé požáry v provincii Alberta zničily více než stopadesátkrát větší plochu než za posledních pět let dohromady. Kouř z těchto požárů se dostal až do středu území Spojených států amerických, konkrétně do států Nebraska, Washington, Montana a Wisconsin. Výstraha meteorologů před zhoršenou kvalitou ovzduší platila i ve Wyomingu. 

Kanadská stanice NBC jen pět dní zpět varovala před lesními požáry v provincii Nové Skotsko. Video na jejích webových stránkách ukazuje nebezpečnou jízdu osobním autem přes místa, kde zuří nejničivější požáry a masivní kouřová oblaka nad kanadskou přírodou a městy. Také tato oblast zažila už teď daleko více požárů než za celý loňský rok. 

Před třemi týdny agentura AP zveřejnila video požárů v Kurganské oblasti na ruské Sibiři. Zabily řadu lidí a podle informací místních úřadů popelem lehly tisíce domů. Minimálně šlo o 300 obytných domů a 3900 dalších budov různého charakteru. V posledních letech Rusko sužují rozsáhlé lesní požáry. Na vině jsou podle expertů neobvykle suchá léta a vysoké teploty. 

Server Euractiv zveřejnil data o požárech za poslední rok. Loni byla nejkritičtější situace v Portugalsku, kdy shořelo až 1,14 % jeho území. V Chorvatsku šlo o 0,58 %, v Rumunsku 0,64 % a ve Španělsku 0,61 %. V posledních třech letech je nejpostiženější zemí v rámci Evropské unie Kypr. Shořelo přes 2 % celkové rozlohy ostrovního státu. Škody z těchto požárů podle zpravodajského serveru Euronews dosáhly 2 miliard eur (v přepočtu až 50 miliard korun). 

Minulý týden EuroZprávy.cz informovaly o rozšíření letecké hasičské flotily Evropské unie. Flotila se podle Evropské komise má skládat ze 24 letounů a čtyř helikoptér z deseti členských států. Dva vrtulníky poskytne ČR. Až 450 hasičů z jedenácti zemí bude předsunuto do Francie, Řecka a Portugalska. 

Požár v NP České Švýcarsko vyšetřen

Minulý rok Českou republiku zasáhl největší lesní požár v historii. Nyní správa NP České Švýcarsko odhaduje, že bude potřeba ještě zasáhnout kvůli možnému narušení kořenových systémů na první pohled zdravých stromů a nebezpečných skal, které masivní požár zasáhl. 

„Po několikaměsíční intenzivní práci policisté obvinili a zadrželi 36letého může, který podle jejich zjištění mohl v loňském roce založit požár v Národním parku České Švýcarsko, a způsobit tím škodu velkého rozsahu,“ nastínila ústecká policie velký úspěch v rámci vyšetřování tohoto požáru prostřednictvím tiskové zprávy na svém webu. 

Související

Více souvisejících

Požáry Hasiči Německo Kanada USA (Spojené státy americké) požár lesa u Hřenska (červenec 2022) Francie Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy