Část NP České Švýcarsko je po požáru plná spadaných stromů. Bez zásahu by se znova nikdy neotevřela

Prudké stráně, které se tyčí nad Edmundovou soutěskou, jedním z největších turistických lákadel národního parku České Švýcarsko, jsou plné spadaných stromů. Některé jsou polámané, jiné pokáceli dřevorubci při sanačních pracích. Dřeviny, které stojí, jsou mnohdy ohořelé a podle mluvčího správy parku Tomáše Salova budou muset také k zemi. 

Nebezpečí však podle něj mohou představovat na první pohled zdraví jedinci, mohou mít po loňském požáru narušený kořenový systém. Salov dnes ČTK řekl, že i přes těžko dostupný terén a obrovské poškození je zásah nevyhnutelný.

Bezpečné nejsou ani skály, které lemují říčku Kamenici. Už dřív se proto rozhodlo, že se letos lodičky s výletníky po vodní cestě plavit nebudou. Pokud by se nechalo okolí soutěsky bez zásahu, hrozí pád stromů do plavební dráhy. To může představovat nebezpečí také při povodních, řekl Salov.

"Vidíme velké množství ohořelých stromů, které mohou kdykoliv začít padat," řekl nad pravým břehem Salov a ukázal směrem k jednomu ze smrků, který se zlomil v půli. Zachytila ho koruna přeživší borovice. "Pokud by se zlomil buk hned vedle, tak už by ten kmen dopadl až dolů do plavební dráhy," upozornil mluvčí. Na stráních jsou ještě skalní bloky, některé viditelně poškozené.

"Díváme se na jeden velice obtížně řešitelný problém," poznamenal Salov. Například lezci podle něj nemohou spoléhat na jištění v podobě poškozených stromů. Přístup do svahů je obtížný už sám o sobě, tudíž se nedá do oblasti dopravit ani těžká technika. Část stromů by se podle Salova dala shodit do plavební dráhy, buky jsou ale příliš těžké a dopadly by na dno, proto existuje předpoklad, že na pomoc přiletí vrtulník.

"Problematika nad Edmundovo soutěskou nemá jednoduché řešení," uvedl mluvčí. "Pokud by se to tu ponechalo úplně bez zásahu, tak bych si dovolil tvrdit, že by tu soutěsku nebylo možné otevřít nikdy. Zásah pro otevření soutěsky nejspíš bude nevyhnutelný," řekl Salov a doplnil, že svou roli hraje také čas. "Po čase se ukáže, co je opravdu nestabilní a co naopak přežilo," podotkl. Těžaři se však vypraví nad Edmundovu soutěsku už v příštích dnech, aby nad horním přístavištěm odtěžili stromy poškozené kůrovcem.

Další práce čeká pracovníky naproti penzionu Klepáč ve Hřensku. Nad autobusovou zastávkou je skála, jejíž vrchol loni v létě také zachvátily plameny. "V minulém týdnu jsme tam zahájili bezpečnostní těžbu, protože na té zastávce stojí skupinky třeba 30 i 40 lidí, takže ohořelé stromy je tam potřeba odstranit," řekl Salov. Práce ale zkomplikovaly větší kameny, které budou muset prověřit geologové. Těžaři se obávali, že se mohou balvany uvolnit. "Těžařská firma odmítla potom v těžbě pokračovat," řekl mluvčí. Dnes přijeli hřbety skalních útvarů zkontrolovat pracovníci z firmy Nejvýš, která se specializuje na výškové práce. V národním parku už například odstraňovali uvolněný balvan nad cestou k Pravčické bráně.

Pravčická brána je přístupná po stezce od Tří Pramenů od 1. října loňského roku. Kvůli bezpečnostním těžbám byla přístupná pouze o víkendech. Práce podle Salova v minulém týdnu skončily. Upozornil, že Gabrielina stezka zůstane letos zavřená. Alternativní trasa by měla vést po Mlýnské cestě, kde bude nutné také několik stromů odtěžit. Na Divokou soutěsku se lidé dostanou s osady Mezná.

Správa parku se připravuje na nadcházející požárovou sezonu. V současnosti může park kontrolovat šest strážců a několik dobrovolníků. Správa parku vznesla požadavek na ministerstvo životního prostředí, aby se počet strážců zvýšil na 16. "Zvažujeme i technická opatření. Hledáme technologie, jak mít třeba někde stacionární kamery s infračerveným viděním pro určování, jestli třeba někde nehoří," dodal mluvčí.

Hořet začalo v národním parku loni 24. července. Požár se rozšířil na 1060 hektarů a na jeho uhašení se podílelo 6000 hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

České Śvýcarsko požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

Írán

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

včera

včera

Prezident Trump promlouvá k národu po americkém bombardování íránských jaderných zařízení

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně

Příměří mezi Íránem a Izraelem, které Donald Trump okázale prezentuje jako vlastní triumf, ve skutečnosti přikrývá doutnající sud prachu jen velice chatrným víkem. Po raketových salvách a absolutním znemožnění íránského letectva i protivzdušné obrany nepřichází mír, ale iluze klidu, která sotva maskuje realitu. Zakořeněná nenávist, aktivní zástupné síly a cílené snahy Teheránu o zničení Izraele i vývoj jaderné zbraně napovídají, že další – a horší – konflikt je jen otázkou času.

včera

Donald Trump

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde

Prezident USA Donald Trump triumfálně vyhlásil konec dalšího konfliktu na Blízkém východě a sám sebe vykreslil jako strůjce historického míru. Po masivním útoku amerických bombardérů na tři klíčové íránské jaderné a vojenské cíle přišla odvetná reakce Teheránu jen v omezené podobě – a Trump ji ihned označil za známku toho, že Írán nechce pokračovat v eskalaci. Vzápětí oznámil dohodu o příměří mezi Íránem a Izraelem.

včera

Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska

Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy