Část NP České Švýcarsko je po požáru plná spadaných stromů. Bez zásahu by se znova nikdy neotevřela

Prudké stráně, které se tyčí nad Edmundovou soutěskou, jedním z největších turistických lákadel národního parku České Švýcarsko, jsou plné spadaných stromů. Některé jsou polámané, jiné pokáceli dřevorubci při sanačních pracích. Dřeviny, které stojí, jsou mnohdy ohořelé a podle mluvčího správy parku Tomáše Salova budou muset také k zemi. 

Nebezpečí však podle něj mohou představovat na první pohled zdraví jedinci, mohou mít po loňském požáru narušený kořenový systém. Salov dnes ČTK řekl, že i přes těžko dostupný terén a obrovské poškození je zásah nevyhnutelný.

Bezpečné nejsou ani skály, které lemují říčku Kamenici. Už dřív se proto rozhodlo, že se letos lodičky s výletníky po vodní cestě plavit nebudou. Pokud by se nechalo okolí soutěsky bez zásahu, hrozí pád stromů do plavební dráhy. To může představovat nebezpečí také při povodních, řekl Salov.

"Vidíme velké množství ohořelých stromů, které mohou kdykoliv začít padat," řekl nad pravým břehem Salov a ukázal směrem k jednomu ze smrků, který se zlomil v půli. Zachytila ho koruna přeživší borovice. "Pokud by se zlomil buk hned vedle, tak už by ten kmen dopadl až dolů do plavební dráhy," upozornil mluvčí. Na stráních jsou ještě skalní bloky, některé viditelně poškozené.

"Díváme se na jeden velice obtížně řešitelný problém," poznamenal Salov. Například lezci podle něj nemohou spoléhat na jištění v podobě poškozených stromů. Přístup do svahů je obtížný už sám o sobě, tudíž se nedá do oblasti dopravit ani těžká technika. Část stromů by se podle Salova dala shodit do plavební dráhy, buky jsou ale příliš těžké a dopadly by na dno, proto existuje předpoklad, že na pomoc přiletí vrtulník.

"Problematika nad Edmundovo soutěskou nemá jednoduché řešení," uvedl mluvčí. "Pokud by se to tu ponechalo úplně bez zásahu, tak bych si dovolil tvrdit, že by tu soutěsku nebylo možné otevřít nikdy. Zásah pro otevření soutěsky nejspíš bude nevyhnutelný," řekl Salov a doplnil, že svou roli hraje také čas. "Po čase se ukáže, co je opravdu nestabilní a co naopak přežilo," podotkl. Těžaři se však vypraví nad Edmundovu soutěsku už v příštích dnech, aby nad horním přístavištěm odtěžili stromy poškozené kůrovcem.

Další práce čeká pracovníky naproti penzionu Klepáč ve Hřensku. Nad autobusovou zastávkou je skála, jejíž vrchol loni v létě také zachvátily plameny. "V minulém týdnu jsme tam zahájili bezpečnostní těžbu, protože na té zastávce stojí skupinky třeba 30 i 40 lidí, takže ohořelé stromy je tam potřeba odstranit," řekl Salov. Práce ale zkomplikovaly větší kameny, které budou muset prověřit geologové. Těžaři se obávali, že se mohou balvany uvolnit. "Těžařská firma odmítla potom v těžbě pokračovat," řekl mluvčí. Dnes přijeli hřbety skalních útvarů zkontrolovat pracovníci z firmy Nejvýš, která se specializuje na výškové práce. V národním parku už například odstraňovali uvolněný balvan nad cestou k Pravčické bráně.

Pravčická brána je přístupná po stezce od Tří Pramenů od 1. října loňského roku. Kvůli bezpečnostním těžbám byla přístupná pouze o víkendech. Práce podle Salova v minulém týdnu skončily. Upozornil, že Gabrielina stezka zůstane letos zavřená. Alternativní trasa by měla vést po Mlýnské cestě, kde bude nutné také několik stromů odtěžit. Na Divokou soutěsku se lidé dostanou s osady Mezná.

Správa parku se připravuje na nadcházející požárovou sezonu. V současnosti může park kontrolovat šest strážců a několik dobrovolníků. Správa parku vznesla požadavek na ministerstvo životního prostředí, aby se počet strážců zvýšil na 16. "Zvažujeme i technická opatření. Hledáme technologie, jak mít třeba někde stacionární kamery s infračerveným viděním pro určování, jestli třeba někde nehoří," dodal mluvčí.

Hořet začalo v národním parku loni 24. července. Požár se rozšířil na 1060 hektarů a na jeho uhašení se podílelo 6000 hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

České Śvýcarsko požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy