OSN potřebuje pro 180 milionů lidí 46 miliard dolarů. Letos dostala třetinu

Organizace spojených národů (OSN) dnes oznámila, že na poskytnutí humanitární pomoci pro přibližně 180 milionů lidí po celém světě bude potřebovat 46,4 miliardy dolarů v příštím roce. Uvedl to server France24.

I když se v současné době globální pozornost soustředí na konflikt v Pásmu Gazy, OSN zdůrazňuje, že mezinárodní humanitární pomoc je nezbytná i v širším regionu Blízkého východu, Súdánu a Afghánistánu.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti, Martin Griffiths, uvedl: "Humanitární pracovníci zachraňují životy, bojují proti hladu, chrání děti, potlačují epidemie a poskytují přístřeší a hygienické potřeby v nelidských podmínkách na mnoha místech ve světě."

V roce 2023 OSN žádala o finanční pomoc ve výši 56,7 miliardy dolarů, ale obdržela pouze 35 procent této částky, což představuje jeden z nejhorších deficitů financí za posledních několik let.

Je pravděpodobné, že dojde k prvnímu snížení humanitárních příspěvků od roku 2010 ve srovnání s předchozím rokem. Z tohoto důvodu OSN nyní žádá o nižší částku na financování mezinárodní humanitární pomoci, a to 46,4 miliardy dolarů, s důrazem na ty, kteří jsou nejvíce ohroženi.

Prudký pokles financí vedl k omezení programů, které zachraňují životy a poskytují potraviny, vodu a zdravotní péči. V důsledku toho byl cíl pro rok 2024 omezen na pomoc asi 181 milionům lidí namísto plánovaných 245 milionů.

Zhruba deset milionů lidí v Afghánistánu od května do listopadu letošního roku nedostalo žádnou potravinovou pomoc kvůli nedostatku prostředků. V Myanmaru nebylo možné poskytnout lepší ubytování pro půl milionu vysídlených lidí, než bylo původně plánováno.
 

Související

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.
OSN

Rusko organizovaně mučí civilisty, potvrdila OSN. Situace je horší, než se myslelo

Organizací spojených národů podporovaní experti ve čtvrtek potvrdili, že mučení ukrajinských civilistů a válečných zajatců ruskými silami představuje zločin proti lidskosti. Podle šéfa nezávislé komise pro vyšetřování porušování lidských práv na Ukrajině, Nora Erika Mseho, panel již dříve označil rozšířené a systematické používání mučení za válečný zločin. Nyní ale došel k závěru, že jde o zločin s ještě širšími důsledky.

Více souvisejících

OSN

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy