OSN potřebuje pro 180 milionů lidí 46 miliard dolarů. Letos dostala třetinu

Organizace spojených národů (OSN) dnes oznámila, že na poskytnutí humanitární pomoci pro přibližně 180 milionů lidí po celém světě bude potřebovat 46,4 miliardy dolarů v příštím roce. Uvedl to server France24.

I když se v současné době globální pozornost soustředí na konflikt v Pásmu Gazy, OSN zdůrazňuje, že mezinárodní humanitární pomoc je nezbytná i v širším regionu Blízkého východu, Súdánu a Afghánistánu.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti, Martin Griffiths, uvedl: "Humanitární pracovníci zachraňují životy, bojují proti hladu, chrání děti, potlačují epidemie a poskytují přístřeší a hygienické potřeby v nelidských podmínkách na mnoha místech ve světě."

V roce 2023 OSN žádala o finanční pomoc ve výši 56,7 miliardy dolarů, ale obdržela pouze 35 procent této částky, což představuje jeden z nejhorších deficitů financí za posledních několik let.

Je pravděpodobné, že dojde k prvnímu snížení humanitárních příspěvků od roku 2010 ve srovnání s předchozím rokem. Z tohoto důvodu OSN nyní žádá o nižší částku na financování mezinárodní humanitární pomoci, a to 46,4 miliardy dolarů, s důrazem na ty, kteří jsou nejvíce ohroženi.

Prudký pokles financí vedl k omezení programů, které zachraňují životy a poskytují potraviny, vodu a zdravotní péči. V důsledku toho byl cíl pro rok 2024 omezen na pomoc asi 181 milionům lidí namísto plánovaných 245 milionů.

Zhruba deset milionů lidí v Afghánistánu od května do listopadu letošního roku nedostalo žádnou potravinovou pomoc kvůli nedostatku prostředků. V Myanmaru nebylo možné poskytnout lepší ubytování pro půl milionu vysídlených lidí, než bylo původně plánováno.
 

Související

Více souvisejících

OSN

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy