Osud Ukrajiny se řeší bez Evropy. Letitý problém unie se opět projevuje

Nová americká prezidentská administrativa přinesla do Evropy vlnu nejistoty. Spojené státy zahájily jednání s Ruskem o Ukrajině, aniž by k nim přizvaly zástupce Evropské unie či samotné Ukrajiny. Tento krok jen potvrzuje dlouhodobý problém Unie – neschopnost dosáhnout jednotného postoje v zahraniční politice.

Evropa se vrátila do „změti bezvýsledných schůzek a rozhádaných vlád“, i když se dokázala spojit během pandemie covidu-19 a byla silná „tváří v tvář odchodu Velké Británie“. Napsal to americký list Wall Street Journal. 

Národní volby ochromují rozhodovací proces v klíčových státech Evropské unie, zejména v Německu. Tento politický pat brání unijním lídrům v aktivním prosazování vlastní agendy, což se nejvýrazněji projevilo absencí evropských zástupců na pondělním summitu mezi Ruskem a Spojenými státy v saúdskoarabském Rijádu.

Unie tak zůstává v roli pasivního pozorovatele, neschopného účinně ovlivnit klíčová globální jednání. O rozhovorech mezi Ruskem a USA promluvila například šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Rusko se nás bude snažit rozdělit. Nevstupujme do jejich pastí,“ varovala a dodala, že je „spravedlivý a trvalý mír“ vyžaduje spolupráci s Washingtonem „za podmínek Ukrajiny“. 

Největším zastáncem aktivní evropské účasti při mírových jednáních o Ukrajině je francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho snahy však narážejí na odpor Německa, kde politická situace komplikuje jednotný postoj. Kancléř Olaf Scholz čelí tlaku svého hlavního rivala ve spolkových volbách, Friedricha Merze, který odmítá závazek k výraznější podpoře Ukrajiny. „Německo se nestane a nesmí stát stranou války,“ prohlásil během kampaně.

Mnohé překvapilo, jak silně se Evropa v posledních letech dokázala semknout, zejména během pandemie. V oblasti zahraniční politiky však Unie naráží na své tradiční slabiny – rozhodování často vyžaduje jednomyslný souhlas všech členských států, což činí proces zdlouhavým a komplikovaným. 

Silnější země mohou vyvíjet tlak na menší hráče, jak je patrné například v případech, kdy jednání blokuje Maďarsko. Pokud se však proti společnému postupu postaví Německo, je dosažení diplomatického kompromisu téměř nemožné, což vážně ohrožuje jednotu evropské politiky.

Současné otřesy jsou o to citlivější, že zasahují přímo do struktur Severoatlantické aliance. Vedoucí role Spojených států v NATO nikdy nebyla zpochybněna, avšak aktuální kroky administrativy Donalda Trumpa přinášejí do Evropy vlnu nejistoty. Jeho nepředvídatelný přístup a měnící se postoje k transatlantickým vztahům zpochybňují stabilitu, na kterou Evropa dlouhodobě spoléhá.

Mnohé administrativy se v minulosti snažily přimět Evropu ke zvýšení výdajů na obranu a bezpečnost, avšak tlak Donalda Trumpa staví evropské lídry před nevyhnutelnou realitu – musí čelit slabinám vlastní politiky. Jeho nekompromisní postoj a požadavky na spravedlivější rozdělení finanční zátěže v rámci NATO nutí Evropu přehodnotit dosavadní přístup k obraně a strategické autonomii.

Nyní panuje obecná shoda, že Evropa potřebuje silného lídra, který prosadí její pohled přímo během americko-ruských jednání. „Myslím, že Evropa se musí dát dohromady,“ upozornil finský prezident Alexander Stubb. 

Generální tajemník NATO Mark Rutte ale naznačil skepsi. „No, pokud chcete místo u stolu, ujistěte se, že přijdete s relevantními návrhy,“ poznamenal. 

I toto může být předmětem středečních jednáních, které Macron svolal do Paříže podruhé během tohoto týdne. Podle dvou zdrojů agentury Reuters byli pozváni zástupci Norska, Kanady, Litvy, Estonska, Lotyšska, České republiky, Řecka, Finska, Rumunska, Švédska a Belgie. Formát schůzky bude hybridní, s možností videokonference, jak uvedli tři diplomaté.

Francouzský prezident Macron hostil v pondělí nouzové setkání pro země jako Británie, Německo a Itálie, jednání se ale zúčastnili i lídři NATO a EU. Cílem schůzky bylo vyhodnotit, jak by mohly vypadat bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

Na jednání se také řešilo, jak by Evropa měla urychlit zvyšování výdajů na obranu a jak postupovat rychleji v rámci diplomacie, zatímco americká administrativa zrychluje své kroky k ukončení tříleté války mezi Ukrajinou a Ruskem.

Některé země ale byly pobouřeny, že schůzka byla určena pouze pro vybrané lídry, a ne pro všechny země EU. Rumunsko a Česká republika vyjádřily svou nespokojenost s tím, že nebyly pozvány, ačkoliv se obě pevně staví za Ukrajinu a jejich vlády považují své vyloučení z jednání o evropské bezpečnosti za nepochopitelné a nespravedlivé.

Související

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová válka na Ukrajině Rusko Ukrajina USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Prezident Trump

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní

Americký prezident Donald Trump v pondělí vyjádřil značné zklamání z Vladimira Putina a oznámil, že zkracuje původně padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války na Ukrajině. Během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku sdělil novinářům, že je „velice zklamaný“ a že padesátidenní období bude „menší“.

před 1 hodinou

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci

Americké ministerstvo obrany se podle Defense One chystá uspořádat speciální výcvikové školení přezdívané „Top Gun“, zaměřené na útočné drony řízené z pohledu první osoby. Tyto bezpilotní letouny, které se v současnosti osvědčují v ukrajinské obraně proti ruským silám, budou předmětem intenzivního výcviku na Camp Atterbury v Indianě. Cílem této iniciativy je dosáhnout „americké dominance v oblasti dronů“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Thajsko

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi

Kambodžský premiér Hun Manet a thajský prozatímní lídr Phumtham Wechayachai se shodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří, které vstoupí v platnost o půlnoci malajského času. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednání, které moderoval. Setkání se uskutečnilo v Kuala Lumpuru a cílem bylo ukončit pětidenní ozbrojený konflikt, který si vyžádal životy nejméně 35 lidí a vyhnal z domovů přes 300 000 osob z obou stran hranice.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 4 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 5 hodinami

Eva Taterová

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

před 6 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16

Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Letní příroda

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden

Poměrně stabilní počasí očekávají meteorologové v Česku během právě začínajícího týdne. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Skoro každý den může zapršet, nejvyšší teploty se udrží pod třicítkou. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

včera

Rychlovlak uvízl v tunelu u Vídně. Cestující trpěli několik hodin ve tmě a horku

Ve tmě a vedru strávily v sobotu stovky cestujících přes šest hodin ve vlaku Intercity Express v tunelu nedaleko rakouského hlavního města Vídně. Souprava se totiž krátce po zahájení cesty porouchala. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy