Osud Ukrajiny se řeší bez Evropy. Letitý problém unie se opět projevuje

Nová americká prezidentská administrativa přinesla do Evropy vlnu nejistoty. Spojené státy zahájily jednání s Ruskem o Ukrajině, aniž by k nim přizvaly zástupce Evropské unie či samotné Ukrajiny. Tento krok jen potvrzuje dlouhodobý problém Unie – neschopnost dosáhnout jednotného postoje v zahraniční politice.

Evropa se vrátila do „změti bezvýsledných schůzek a rozhádaných vlád“, i když se dokázala spojit během pandemie covidu-19 a byla silná „tváří v tvář odchodu Velké Británie“. Napsal to americký list Wall Street Journal. 

Národní volby ochromují rozhodovací proces v klíčových státech Evropské unie, zejména v Německu. Tento politický pat brání unijním lídrům v aktivním prosazování vlastní agendy, což se nejvýrazněji projevilo absencí evropských zástupců na pondělním summitu mezi Ruskem a Spojenými státy v saúdskoarabském Rijádu.

Unie tak zůstává v roli pasivního pozorovatele, neschopného účinně ovlivnit klíčová globální jednání. O rozhovorech mezi Ruskem a USA promluvila například šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Rusko se nás bude snažit rozdělit. Nevstupujme do jejich pastí,“ varovala a dodala, že je „spravedlivý a trvalý mír“ vyžaduje spolupráci s Washingtonem „za podmínek Ukrajiny“. 

Největším zastáncem aktivní evropské účasti při mírových jednáních o Ukrajině je francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho snahy však narážejí na odpor Německa, kde politická situace komplikuje jednotný postoj. Kancléř Olaf Scholz čelí tlaku svého hlavního rivala ve spolkových volbách, Friedricha Merze, který odmítá závazek k výraznější podpoře Ukrajiny. „Německo se nestane a nesmí stát stranou války,“ prohlásil během kampaně.

Mnohé překvapilo, jak silně se Evropa v posledních letech dokázala semknout, zejména během pandemie. V oblasti zahraniční politiky však Unie naráží na své tradiční slabiny – rozhodování často vyžaduje jednomyslný souhlas všech členských států, což činí proces zdlouhavým a komplikovaným. 

Silnější země mohou vyvíjet tlak na menší hráče, jak je patrné například v případech, kdy jednání blokuje Maďarsko. Pokud se však proti společnému postupu postaví Německo, je dosažení diplomatického kompromisu téměř nemožné, což vážně ohrožuje jednotu evropské politiky.

Současné otřesy jsou o to citlivější, že zasahují přímo do struktur Severoatlantické aliance. Vedoucí role Spojených států v NATO nikdy nebyla zpochybněna, avšak aktuální kroky administrativy Donalda Trumpa přinášejí do Evropy vlnu nejistoty. Jeho nepředvídatelný přístup a měnící se postoje k transatlantickým vztahům zpochybňují stabilitu, na kterou Evropa dlouhodobě spoléhá.

Mnohé administrativy se v minulosti snažily přimět Evropu ke zvýšení výdajů na obranu a bezpečnost, avšak tlak Donalda Trumpa staví evropské lídry před nevyhnutelnou realitu – musí čelit slabinám vlastní politiky. Jeho nekompromisní postoj a požadavky na spravedlivější rozdělení finanční zátěže v rámci NATO nutí Evropu přehodnotit dosavadní přístup k obraně a strategické autonomii.

Nyní panuje obecná shoda, že Evropa potřebuje silného lídra, který prosadí její pohled přímo během americko-ruských jednání. „Myslím, že Evropa se musí dát dohromady,“ upozornil finský prezident Alexander Stubb. 

Generální tajemník NATO Mark Rutte ale naznačil skepsi. „No, pokud chcete místo u stolu, ujistěte se, že přijdete s relevantními návrhy,“ poznamenal. 

I toto může být předmětem středečních jednáních, které Macron svolal do Paříže podruhé během tohoto týdne. Podle dvou zdrojů agentury Reuters byli pozváni zástupci Norska, Kanady, Litvy, Estonska, Lotyšska, České republiky, Řecka, Finska, Rumunska, Švédska a Belgie. Formát schůzky bude hybridní, s možností videokonference, jak uvedli tři diplomaté.

Francouzský prezident Macron hostil v pondělí nouzové setkání pro země jako Británie, Německo a Itálie, jednání se ale zúčastnili i lídři NATO a EU. Cílem schůzky bylo vyhodnotit, jak by mohly vypadat bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

Na jednání se také řešilo, jak by Evropa měla urychlit zvyšování výdajů na obranu a jak postupovat rychleji v rámci diplomacie, zatímco americká administrativa zrychluje své kroky k ukončení tříleté války mezi Ukrajinou a Ruskem.

Některé země ale byly pobouřeny, že schůzka byla určena pouze pro vybrané lídry, a ne pro všechny země EU. Rumunsko a Česká republika vyjádřily svou nespokojenost s tím, že nebyly pozvány, ačkoliv se obě pevně staví za Ukrajinu a jejich vlády považují své vyloučení z jednání o evropské bezpečnosti za nepochopitelné a nespravedlivé.

Související

Ilustrační foto

Jak urovnat spor se Slovenskem? EU zvažuje využití rozsáhlých podzemních zásobníků na Ukrajině

Evropská unie zvažuje nový plán využití rozsáhlých podzemních zásobníků plynu na Ukrajině k urovnání vleklého sporu mezi Bratislavou a Kyjevem. Tento návrh, který byl poprvé projednáván při návštěvě evropských komisařů v Kyjevě minulý měsíc, má pomoci Slovensku kompenzovat ztrátu tranzitních poplatků po ukončení dohody o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu na začátku letošního roku.
Bundeswehr, němečtí mariňáci

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení

Evropská unie se rozhodla vyloučit americké zbrojařské společnosti z nového obranného programu Readiness 2030, jehož cílem je posílit evropský vojenský průmysl a snížit závislost na Spojených státech. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s tím, že EU chce více nakupovat od evropských výrobců a posílit tak vlastní obrannou technologickou základnu.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová válka na Ukrajině Rusko Ukrajina USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Steve Witkoff

Witkoff: Putin není špatný člověk, je chytrý a mám ho rád

Zvláštní vyslanec Donalda Trumpa Steve Witkoff odmítl plán britského premiéra Keira Starmera na vytvoření mezinárodní síly pro podporu příměří na Ukrajině. Návrh označil za „pózu a gesto“ a kritizoval evropské lídry za „jednoduché myšlení“, které podle něj spočívá v tom, že „všichni musí být jako Winston Churchill“.

před 1 hodinou

včera

Papež František

Papež František bude propuštěn z nemocnice

Papež František, který se v posledních týdnech léčil s oboustranným zápalem plic, bude v neděli propuštěn z římské nemocnice Gemelli. Podle vyjádření lékařů se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, nicméně ho čeká dvouměsíční rekonvalescence v jeho rezidenci Casa Santa Marta ve Vatikánu.

včera

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal

Téměř dvě třetiny obyvatel Slovenské republiky (63,5 %) preferují, aby se země orientovala na Západ, tedy na EU. Naopak počet těch, kteří dávají přednost Východu, konkrétně Ruské federaci, je třikrát nižší (19,2 %). Vyplývá to z průzkumu think-tanku Future Slovakia Forum ve spolupráci s agenturou Focus realizovaného ve dnech 3. až 6. března na reprezentativním vzorku 1006 respondentů.

včera

včera

sport

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech

Málokdy se stává, že se v Poslanecké sněmovně vedle tradičních životně důležitějších věcí mluví i o fotbale. Ve čtvrtek tomu tak bylo. Jelikož se ale tak dělo ve Výboru pro bezpečnost, mluvilo se hlavně o zásazích policie z poslední doby. Přetřásal se tak především zásah po nedávném derby pražských „S“, na který si stěžovali fanoušci Slavie a právě na základě následné reakce od předsedy slávistického představenstva Jaroslava Tvrdíka k jednání mezi poslanci, ministerstvem vnitra, policií, Ligovou fotbalovou asociací (LFA) i Fotbalovou asociací ČR (FAČR) došlo.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem

Po nedávném „velmi dobrém a produktivním“ telefonátu mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem se pozornost upřela na Trumpovu následnou konverzaci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mnozí spekulovali, zda se jejich rozhovor, stejně jako při setkání ve Washingtonu 28. února, změní v ostrou výměnu názorů, nebo zda se Zelenskému podaří získat přízeň amerického prezidenta. Ukázalo se, že druhá možnost byla správná.

včera

včera

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.

včera

včera

Jana Maláčová

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí

Sociální demokracie (SOCDEM) v sobotu na programové konferenci v pražském hotelu Olšanka představila své klíčové priority pro nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Strana se zaměřila především na dostupné bydlení, sociální otázky a ekonomickou spravedlnost. Předsedkyně Jana Maláčová zároveň připustila, že stále není jasné, v jaké podobě se SOCDEM voleb zúčastní. 

včera

včera

včera

Bouřky

Předpovídat počasí je stále složitější. Meteorologové museli zavést nový pojem

Světové klima se stává stále nepředvídatelnějším, což vedlo odborníky k zavedení nového pojmu – globální podivnost („global weirding“). Tento termín odráží skutečnost, že rostoucí teploty vyvolávají extrémní a někdy protichůdné meteorologické jevy po celém světě. Města se potýkají s rychle se střídajícími katastrofami, což ztěžuje obnovu postižených oblastí. A podle vědců bude situace v budoucnu jen horší, uvedl The Week.

včera

Jan Zahradil

Jan Zahradil po 34 letech končí v ODS

Bývalý europoslanec za Občanskou demokratickou stranu (ODS) Jan Zahradil oznámil svůj odchod ze strany po téměř 34 letech členství. Uvedl, že důvodem je rostoucí propast mezi jeho názory a postoji současného vedení strany. Ve svém prohlášení zároveň uvedl, že koalici Spolu, kterou tvoří ODS společně s TOP 09 a KDU-ČSL, v nadcházejících volbách podporovat nebude. Zahradilovo členství v ODS oficiálně zanikne k 31. březnu tohoto roku nezaplacením členských příspěvků.

včera

Donald Trump

Ukončit válku za den? Trump poprvé připustil, že předvolební slib nesplnil

Donald Trump čelí složitým překážkám při snaze rychle ukončit válku na Ukrajině, ačkoli v předvolební kampani sebevědomě tvrdil, že konflikt vyřeší během jediného dne. Když se loni v září v New Yorku setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, naznačil, že by mohl dosáhnout příměří velmi rychle. Předtím dokonce prohlásil, že válku ukončí ještě předtím, než usedne do Bílého domu. Nyní, po více než dvou měsících ve funkci, se však ukazuje, že jeho ambiciózní sliby narážejí na tvrdou realitu mezinárodní diplomacie a složitosti konfliktu.

21. března 2025 22:47

Play-Off Sparta vs. Třinec

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal

Napětí ve čtvrtfinále hokejové extraligy se stupňuje. Hradec Králové v prodloužení udolal Mladou Boleslav 3:2 a srovnal stav série na 2:2. O postup se bude bojovat v pondělí. Sparta v dramatickém duelu s Třincem vyrovnala v poslední minutě a v prodloužení rozhodla přesilovkou. Výhrou 4:3 si zajistila mečbol a vrací sérii do Prahy.

21. března 2025 21:53

důchody

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci

Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Aktualizováno 21. března 2025 20:50

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou

Česko se v pátek rozloučilo s legendárním zpěvákem Josefem Zímou, který zemřel počátkem měsíce ve věku 92 let. Účast na smutečním obřadu byla značná, čímž se jen potvrdilo, jak populární osobností Zíma byl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy