Nová americká prezidentská administrativa přinesla do Evropy vlnu nejistoty. Spojené státy zahájily jednání s Ruskem o Ukrajině, aniž by k nim přizvaly zástupce Evropské unie či samotné Ukrajiny. Tento krok jen potvrzuje dlouhodobý problém Unie – neschopnost dosáhnout jednotného postoje v zahraniční politice.
Evropa se vrátila do „změti bezvýsledných schůzek a rozhádaných vlád“, i když se dokázala spojit během pandemie covidu-19 a byla silná „tváří v tvář odchodu Velké Británie“. Napsal to americký list Wall Street Journal.
Národní volby ochromují rozhodovací proces v klíčových státech Evropské unie, zejména v Německu. Tento politický pat brání unijním lídrům v aktivním prosazování vlastní agendy, což se nejvýrazněji projevilo absencí evropských zástupců na pondělním summitu mezi Ruskem a Spojenými státy v saúdskoarabském Rijádu.
Unie tak zůstává v roli pasivního pozorovatele, neschopného účinně ovlivnit klíčová globální jednání. O rozhovorech mezi Ruskem a USA promluvila například šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Rusko se nás bude snažit rozdělit. Nevstupujme do jejich pastí,“ varovala a dodala, že je „spravedlivý a trvalý mír“ vyžaduje spolupráci s Washingtonem „za podmínek Ukrajiny“.
Největším zastáncem aktivní evropské účasti při mírových jednáních o Ukrajině je francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho snahy však narážejí na odpor Německa, kde politická situace komplikuje jednotný postoj. Kancléř Olaf Scholz čelí tlaku svého hlavního rivala ve spolkových volbách, Friedricha Merze, který odmítá závazek k výraznější podpoře Ukrajiny. „Německo se nestane a nesmí stát stranou války,“ prohlásil během kampaně.
Mnohé překvapilo, jak silně se Evropa v posledních letech dokázala semknout, zejména během pandemie. V oblasti zahraniční politiky však Unie naráží na své tradiční slabiny – rozhodování často vyžaduje jednomyslný souhlas všech členských států, což činí proces zdlouhavým a komplikovaným.
Silnější země mohou vyvíjet tlak na menší hráče, jak je patrné například v případech, kdy jednání blokuje Maďarsko. Pokud se však proti společnému postupu postaví Německo, je dosažení diplomatického kompromisu téměř nemožné, což vážně ohrožuje jednotu evropské politiky.
Současné otřesy jsou o to citlivější, že zasahují přímo do struktur Severoatlantické aliance. Vedoucí role Spojených států v NATO nikdy nebyla zpochybněna, avšak aktuální kroky administrativy Donalda Trumpa přinášejí do Evropy vlnu nejistoty. Jeho nepředvídatelný přístup a měnící se postoje k transatlantickým vztahům zpochybňují stabilitu, na kterou Evropa dlouhodobě spoléhá.
Mnohé administrativy se v minulosti snažily přimět Evropu ke zvýšení výdajů na obranu a bezpečnost, avšak tlak Donalda Trumpa staví evropské lídry před nevyhnutelnou realitu – musí čelit slabinám vlastní politiky. Jeho nekompromisní postoj a požadavky na spravedlivější rozdělení finanční zátěže v rámci NATO nutí Evropu přehodnotit dosavadní přístup k obraně a strategické autonomii.
Nyní panuje obecná shoda, že Evropa potřebuje silného lídra, který prosadí její pohled přímo během americko-ruských jednání. „Myslím, že Evropa se musí dát dohromady,“ upozornil finský prezident Alexander Stubb.
Generální tajemník NATO Mark Rutte ale naznačil skepsi. „No, pokud chcete místo u stolu, ujistěte se, že přijdete s relevantními návrhy,“ poznamenal.
I toto může být předmětem středečních jednáních, které Macron svolal do Paříže podruhé během tohoto týdne. Podle dvou zdrojů agentury Reuters byli pozváni zástupci Norska, Kanady, Litvy, Estonska, Lotyšska, České republiky, Řecka, Finska, Rumunska, Švédska a Belgie. Formát schůzky bude hybridní, s možností videokonference, jak uvedli tři diplomaté.
Francouzský prezident Macron hostil v pondělí nouzové setkání pro země jako Británie, Německo a Itálie, jednání se ale zúčastnili i lídři NATO a EU. Cílem schůzky bylo vyhodnotit, jak by mohly vypadat bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.
Na jednání se také řešilo, jak by Evropa měla urychlit zvyšování výdajů na obranu a jak postupovat rychleji v rámci diplomacie, zatímco americká administrativa zrychluje své kroky k ukončení tříleté války mezi Ukrajinou a Ruskem.
Některé země ale byly pobouřeny, že schůzka byla určena pouze pro vybrané lídry, a ne pro všechny země EU. Rumunsko a Česká republika vyjádřily svou nespokojenost s tím, že nebyly pozvány, ačkoliv se obě pevně staví za Ukrajinu a jejich vlády považují své vyloučení z jednání o evropské bezpečnosti za nepochopitelné a nespravedlivé.
Související

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
EU (Evropská unie) , Ursula von der Leyenová , válka na Ukrajině , Rusko , Ukrajina , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 1 hodinou

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 1 hodinou

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
před 2 hodinami

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí
před 3 hodinami

Biden trpí agresivní formou rakoviny, metastázovala do kostí. Podle lékařů je nevyléčitelná
před 4 hodinami

Předpověď slibuje proměnlivé počasí. Změna přijde uprostřed týdne
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
včera

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
včera

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
včera

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
včera

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
včera

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
včera
Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě