Pentagon zveřejnil novou statistiku mrtvých na Ukrajině. Počty jdou do statisíců

Ukrajinské ztráty na bojišti dramaticky rostou. Odhady Pentagonu mluví až o 70 tisíc mrtvých vojáků Kyjeva od začátku ruské invaze. Ruské ztráty jsou podle těchto čísel asi o 50 tisíc vyšší. Ukrajinci bojují proti trojnásobné přesile. 

O nárůstu ztrát informovala britská stanice BBC s odvoláním na výpočty Pentagonu. Odvolávala se mimo jiné na tvrzení amerického listu NY Times, který vyčíslil celkový počet zabitých nebo zraněných ukrajinských a ruských vojáků na bezmála půl milionu.

Kyjev žádná oficiální čísla o obětech ruské agrese neuvádí. Ozbrojené síly opakují, že jde o státní tajemství. „Počet obětí je stále obtížné odhadnout, protože se předpokládá, že Moskva své mrtvé a zraněné ve válce běžné podhodnocuje, a Kyjev oficiální údaje nezveřejňuje,“ citoval americký list nejmenovaného vysoce postaveného úředníka.

Ruské ztráty se podle NY Times pohybují okolo 120 tisíc mrtvých a 170 tisíc zraněných vojáků. Ukrajinců padlo zhruba 70 tisíc a až 120 tisíc se zranilo. „Čísla také poukazují na nedostatek rychlé lékařské péče na frontě. Zraněné vojáky je stále obtížnější evakuovat, protože každé střetnutí doprovází dělostřelecká a střelecká palba,“ napsal list.

Už v listopadu loňského roku byla čísla alarmující. „Od začátku války bylo na každé straně zabito nebo zraněno více než sto tisíc vojáků,“ uvedl předseda sboru náčelníků štábů armády USA Mark Milley.

Za následným nárůstem stála především těžká bitva o Bachmut. Američtí představitelé tvrdili, že denně zde umíraly stovky vojáků na obou stranách až do doby, než Ukrajinci v květnu město ztratili.

Počet aktivních ukrajinských vojáků se v současné době odhaduje na půl milionu. Ruské počty jsou však na bojišti až třikrát vyšší. Aktivních vojáků má zhruba 1,3 milionu.

Ještě v dubnu Pentagon hovořil o 17 500 mrtvých ukrajinských vojácích. Podle BBC skok na 70 tisíc způsobila protiofenziva na jihu. Někteří vojáci referovali, že zpočátku byly boje daleko tvrdší než u Bachmutu.

Američtí a evropští představitelé míní, že za první dva týdny protiofenzívy bylo poškozeno nebo zničeno až 20 procent výzbroje, kterou Kyjev do boje vyslal. „Ukrajinci vybavení moderními americkými zbraněmi přesto uvízli v hustých ruských minových polích pod neustálou palbou dělostřelectva a vrtulníků,“ píše NY Times.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová a Tim Walz

Budoucnost NATO i války na Ukrajině? Ve volbách v USA se rozhodne

Blížící se prezidentské volby v USA mohou výrazně ovlivnit budoucnost transatlantické spolupráce v rámci NATO a přístup k podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 čelí ruské agresi. Jak uvádí Simon Miles, odborník z Dukeovy univerzity, kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump představují odlišné vize v těchto klíčových otázkách.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Severokorejští vojáci bojují na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

včera

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Jak sledovat volby prezidenta USA 2024?

Americké prezidentské volby každé čtyři roky přitahují pozornost z celého světa, ať už jde o kandidáty, kampaně nebo samotný volební den. Přinášíme vám přehled, jak sledovat volby, co očekávat a na co se zaměřit, aby vám nic důležitého neuteklo.

včera

Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

včera

včera

Donald Trump

Volby v USA: Nastane zvrat v zahraniční politice? Přední expert Jirušek pro EZ odhalil možné scénáře

Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

včera

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

včera

Pásmo Gazy

Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor

Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky. 

včera

Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu obsadilo vesnici Kruhliakivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, která se nachází zhruba 20 kilometrů jižně od města Kupiansk. Toto město se Moskva podle všeho snaží obklíčit. Před ruskou invazí žilo v Kruhliakivce kolem tisíce obyvatel, a vesnice se tak stala strategickým bodem pro obě strany konfliktu.

včera

včera

Rusko se v OSN poprvé vyjádřilo k nasazení severokorejských vojáků

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia odmítl tvrzení, že v Rusku působí severokorejští vojáci, a obvinil Spojené státy a Spojené království ze šíření "dezinformací". Moskva podle něj jedná v souladu s mezinárodním právem a v interakci se Severní Koreou neporušuje žádné závazky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy