Požáry volebních uren: Pachatel útočil na třech místech v USA a Kanadě, škody jsou díky zabezpečení minimální

Ve Spojených státech se vyskytlo několik případů zapálení volebních uren. Za nejnovější sérií žhářských útoků stojí zřejmě jediná osoba, která poškodila urny ve Washingtonu a Oregonu na severozápadě USA a v kanadském Vancouveru. Rozsáhlé zabezpečení schránek ale zajistilo, že došlo k minimálnímu poškození lístků.

Neznámý vandal na severozápadě USA zapálil dvě volební urny se stovkami volebních lístků uvnitř. Podle mužů zákona z Oregonu a Washingtonu potvrdili, že v obou případech šlo zřejmě o tutéž osobu a stále po ní pátrají. Informovala o tom americká stanice CNN. Volební urny hořely také v kanadském Vancouveru. I tento případ zřejmě má spojitost s útoky na americké půdě.

Pracovníci ve středu začínají prohledávat poškozené hlasovací lístky a pokusí se najít informace o voličích. Jde jim o to, aby je mohli kontaktovat, a aby mohli získat nový hlasovací lístek. „Poškozené hlasovací lístky jsou odděleny od neznámého počtu zničených,“ uvedl auditor volebního okrsku Clark, Greg Kimsey.

Zapálené urny byly označené nápisem „Free Gaza“ neboli „Osvoboďte Gazu“. Podle amerického listu New York Times nyní vyšetřovatelé zjišťují, jestli šlo o propalestinského aktivistu nebo někoho, kdo se snaží „zasít neshody“.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti už před několika měsíci varovalo, že hrozí vhazování „zápalných a výbušných materiálů do volebních schránek“. „Naši policisté rychle zjistili, že na volební urně bylo připevněno zápalné zařízení, a právě to způsobilo požár,“ prohlásil mluvčí policie v Portlandu Mike Benner pro stanici ABC News.

Oregonská vysoce postavená úřednice LaVonne Griffinová-Valadeová varovala před ohrožením voleb. „Nenechte se mýlit, útok na volební urnu je útokem na naši demokracii a je zcela nepřijatelný. Ať už je motivace tohoto incidentu jakákoli, neexistuje žádné ospravedlnění pro pokus zbavit voliče volebního práv,“ zdůraznila.

Washingtonský státní tajemník Steve Hobbs potvrdil, že úřady pracují na dodání náhradních hlasovacích lístků. „Bezpečnost našich volebních pracovníků bereme vážně a nebudeme tolerovat výhrůžky nebo násilné činy, které se snaží podkopat demokratický proces,“ informoval.

„Důrazně odsuzuji jakékoli teroristické činy, jejichž cílem je narušit zákonné a spravedlivé volby ve státě Washington. Navzdory tomuto incidentu mám naprostou důvěru ve schopnost našich okresních volebních úředníků udržet volby ve Washingtonu bezpečné a zabezpečené pro všechny voliče,“ zdůraznil.

Agentura Reuters už minulý týden informovala o případu z arizonského Pheonixu, kde místní policisté zatkli osobu poté, co zapálila poštovní schránku a poškodila několik volebních lístků. „Každý, kdo ukradne, naruší, zdrží nebo jinak naruší politickou nebo volební poštu, by měl vědět, že proti němu bude namířena veškerá vyšetřovací síla federální vlády,“ uvedla americká poštovní inspekce (USPS).

Zdůraznila nutnost nulové tolerance. „Tento přístup nulové tolerance zajišťuje, že američtí občané mohou volit s jistotou, že jejich pošta a volby, dvě nejdůvěryhodnější americké instituce, nejsou narušovány kriminálními činy,“ dodala USPS, která tyto poštovní schránky spravuje.

Volební urny jsou v USA jiné

Volební urny v USA nejsou takové, jako je známe v České republice. Jde o takzvané „vhozové urny“, kam voliči vhazují vyplněné absenční nebo korespondenční hlasovací lístky. Nefungují úplně ve všech státech, ale právě Oregon a Washington je používají.

Podle Komise pro podporu voleb (EAC) jsou zřízené zákonem Help America Vote Act z roku 2002 a můžou sloužit třeba voličům, kteří nevěří poštovním službám a nechtějí jim svěřit své volební lístky. „Tito voliči mohou být motivováni nedůvěrou v poštovní proces, obavou, že by s jejich hlasovacím lístkem mohlo být manipulováno, nebo obavou, že jejich podpis bude odhalen. Voliči se také mohou obávat, že dodrží lhůtu pro poštovní razítko a zajistí, že jejich hlasovací lístek bude vrácen včas, aby mohl být započítán,“ popsala EAC.

Tyto schránky jsou obvykle umístěny na veřejných místech a mohou fungovat s obsluhou i bez ní. Na základě doporučení EAC má jít o schránky vyrobené z odolného materiálu (například oceli) a měly by být zabetonované do země. Dále EAC doporučila zabezpečení kamerami, zařízením pro ukládání médií, náhradními klíči pro přístup a bezpečnostními plombami.

Silné zabezpečení schránek zajistilo, že v oregonském Portlandu byly poškozeny pouze tři ze 412 hlasovacích lístků. Schránky totiž mají suchý chemický protipožární systém, který se aktivuje v reakci na teplo. „V Oregonu jsou všechny okresy povinny předložit svému úřadu bezpečnostní plány,“ uvedl ředitel oregonského volebního úřadu Tim Scott.

„Fungovalo to přesně tak, jak mělo. Jakmile se objevilo teplo, vypustil obsah a okamžitě uhasil plameny,“ doplnil.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024

Aktuálně se děje

před 45 minutami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov

Ukrajina se v noci na středu stala terčem dalšího masivního raketového útoku. Cílem ruské armády bylo především město Charkov na východě země, kde během středečního rána došlo k sérii explozí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy