Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

Hornát vysvětluje, že politika Kamaly Harrisové by se pravděpodobně více zaměřovala na posílení mezinárodních organizací a na dodržování pravidel, což malým státům poskytuje větší jistotu a ochranu před dominancí velmocí.

Naproti tomu vítězství Donalda Trumpa by podle něj mohlo vést k oslabení těchto organizací, což by zvýšilo vliv velkých mocností, jako jsou Rusko a Čína. Hornát upozorňuje, že „anarchičtější“ přístup Trumpovy administrativy je pro menší státy dlouhodobě problematický, protože zpochybňuje mezinárodní právo a podporuje spíše pravidla, která stanovují silnější země.

Pokud by Donald Trump ve volbách zvítězil, Hornát očekává, že by Spojené státy mohly opět posílit vztahy s jednotlivými evropskými zeměmi bilaterálně, bez ohledu na unijní orgány. Tento přístup charakterizoval Trumpovo první funkční období, kdy USA vedly přímější diplomatickou linku s jednotlivými státy namísto „přes Brusel“, jak je tomu nyní. Podle Hornáta by bilaterální vztahy Česka s USA mohly být intenzivnější, ale jejich obsah a forma by se lišily od současného trendu.

Hornát dodává, že čeští představitelé si občas stěžují na klesající zájem USA o Českou republiku ve srovnání s dobou, kdy země vstupovala do NATO či EU. Američtí diplomaté ale situaci vnímají jinak – fakt, že vztahy fungují „setrvačně“, považují za známku jejich stability. Hornát míní, že nezávisle na tom, zda bude zvolen Trump nebo Harrisová, si stabilní vztahy udrží svou pracovní úroveň. Oba kandidáti však pravděpodobně nastaví transakčnější přístup USA nejen k obchodu, ale i k otázkám bezpečnosti.

Jedním z hlavních strategických cílů USA je podle Hornáta „ekonomické zadržování Číny“. Výměnou za podporu bezpečnosti ve východní Evropě mohou Spojené státy po Evropě požadovat pomoc při kontrole čínského ekonomického vlivu. V této souvislosti Hornát vyzdvihuje potenciál Česka jako partnera USA díky jeho silným vztahům s Tchaj-wanem.

Hornát předpovídá, že větší šanci na vítězství má bývalý prezident Donald Trump, což by mohlo přinést nové impulzy do vztahů mezi Spojenými státy a evropskými státy na individuální úrovni.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy