Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

Hornát vysvětluje, že politika Kamaly Harrisové by se pravděpodobně více zaměřovala na posílení mezinárodních organizací a na dodržování pravidel, což malým státům poskytuje větší jistotu a ochranu před dominancí velmocí.

Naproti tomu vítězství Donalda Trumpa by podle něj mohlo vést k oslabení těchto organizací, což by zvýšilo vliv velkých mocností, jako jsou Rusko a Čína. Hornát upozorňuje, že „anarchičtější“ přístup Trumpovy administrativy je pro menší státy dlouhodobě problematický, protože zpochybňuje mezinárodní právo a podporuje spíše pravidla, která stanovují silnější země.

Pokud by Donald Trump ve volbách zvítězil, Hornát očekává, že by Spojené státy mohly opět posílit vztahy s jednotlivými evropskými zeměmi bilaterálně, bez ohledu na unijní orgány. Tento přístup charakterizoval Trumpovo první funkční období, kdy USA vedly přímější diplomatickou linku s jednotlivými státy namísto „přes Brusel“, jak je tomu nyní. Podle Hornáta by bilaterální vztahy Česka s USA mohly být intenzivnější, ale jejich obsah a forma by se lišily od současného trendu.

Hornát dodává, že čeští představitelé si občas stěžují na klesající zájem USA o Českou republiku ve srovnání s dobou, kdy země vstupovala do NATO či EU. Američtí diplomaté ale situaci vnímají jinak – fakt, že vztahy fungují „setrvačně“, považují za známku jejich stability. Hornát míní, že nezávisle na tom, zda bude zvolen Trump nebo Harrisová, si stabilní vztahy udrží svou pracovní úroveň. Oba kandidáti však pravděpodobně nastaví transakčnější přístup USA nejen k obchodu, ale i k otázkám bezpečnosti.

Jedním z hlavních strategických cílů USA je podle Hornáta „ekonomické zadržování Číny“. Výměnou za podporu bezpečnosti ve východní Evropě mohou Spojené státy po Evropě požadovat pomoc při kontrole čínského ekonomického vlivu. V této souvislosti Hornát vyzdvihuje potenciál Česka jako partnera USA díky jeho silným vztahům s Tchaj-wanem.

Hornát předpovídá, že větší šanci na vítězství má bývalý prezident Donald Trump, což by mohlo přinést nové impulzy do vztahů mezi Spojenými státy a evropskými státy na individuální úrovni.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy