
Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.
Podle něj bude panovat „relativní kontinuita“ ve vztazích s Pekingem. „Čínu obě strany považují za systémového vyzyvatele a zahraniční politika USA se dlouhodobě zaměřuje právě na tuto mocnost jako největší zahraničněpolitickou výzvu,“ vysvětlil Jirušek pro EuroZprávy.cz.
Naopak v případě Ruska lze předpokládat „kontinuitu v případě Kamaly Harrisové a nepředvídatelnost Donalda Trumpa“. „Dá se předpokládat, že Trump by se snažil od konfliktu (na Ukrajině) rétoricky a zřejmě i materiálně distancovat,“ naznačil expert s poznámkou, že může jít například o menší podporu Ukrajiny.
„Jeho motivací je eliminovat i domnělý dopad na své voliče, což zahrnuje snížení zahraniční (finanční) podpory,“ dodal Jirušek.
Trumpova slova o tom, že ukončí válku na Ukrajině do 24 hodin, označil za nerealistická. „Jednalo se zjevně pouze o rétorickou figuru, kterou sám Trump v poslední době změkčuje – prodlužuje – období, které by mu údajně stačilo k řešení problému,“ připomněl.
Kyjev ale bude muset počítat s něčím jiným. „Ukrajinu by jistě nicméně dostal pod tlak zastavením vojenské pomoci, což zcela jistě není v zájmu Západu, zejména ne Evropy,“ zdůraznil Jirušek.
Velkým otazníkem jsou také vztahy USA a Evropské unie. „V případě zvolení Trumpa je rozhodně potenciál spíše ke zhoršení, byť ani jeho minulé volební období neznamenalo obchodní válku,“ poznamenal expert.
Klíčovým problémem je podle něj pokračující energetická tranzice, v oblasti zelených technologií poskytuje lepší podmínky. „Trumpova administrativa může zvolit ochranářskou politiku kvůli svým firmám v tomto odvětví, případně v dalších oblastech, jako je automotive. Na druhou stranu i D. Trump si uvědomuje, že akce v tomto ohledu vyvolají reakci,“ popsal Jirušek.
Naopak v případě zvolení Harrisové je možné očekávat kontinuitu ve vztahu k administrativě současného prezidenta Joea Bidena. „Jistě bude také klást důraz na plnění spojeneckých závazků členů NATO, jistě však ne (rétorickým) vydíráním jako dříve Trump. V jejím případě by evropské země získaly předvídatelnějšího prezidenta než v jejím oponentovi,“ ujistil expert.
Oba kandidáti se zřejmě lépe „shodnou“ na přístupu k Íránu, i když je „těžko odhadovat“, jak přesně budou další vztahy mezi Washingtonem a Teheránem pokračovat. „Celá oblast Blízkého východu je výrazně rozkolísaná a situaci může zhoršit nepředvídaná událost. Ani u jednoho kandidáta se asi nedá předpokládat měkký přístup k Íránu,“ podotkl Jirušek.
Výrazný rozdíl mezi kandidáty existuje u Izraele – konkrétněji u válek, které židovský stát na Blízkém východě vede. „V případě Harrisové lze pravděpodobně čekat kritičtější přístup k Izraeli, pokud ten bude pokračovat ve svém současném postupu vůči Gaze. Pro demokraty je toto již nyní problém, protože mezi jeho voliče tradičně patří Američané, kteří podporují Palestince,“ vysvětlil.
To není případ republikánského kandidáta. „V případě Trumpa lze čekat spíše stabilní podporu Izraele, a to také proto, že to pro jeho voliče není téma,“ uzavřel Jirušek.
Související

Musk na Trumpovi nešetřil. Novináři zjistili výši investice, která mu získala velký vliv

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor
prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump , Kamala Harrisová
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Trump se opřel do Clooneyho. Označil ho za béčkovou filmovou hvězdu
před 1 hodinou

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání
před 1 hodinou

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety
před 2 hodinami

Výhled počasí až do Velikonoc. Meteorologové řekli, kdy bude nejtepleji
před 2 hodinami

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma
před 3 hodinami

Trump: Uvalím 25% clo na jakoukoli zemi, která nakoupí ropu z Venezuely
před 4 hodinami

Kdo bude prezidentem po Trumpovi? Prezident USA si dělá co chce, otřesená opozice mlčí
před 4 hodinami

Některé problémy už takzvaná modernizace nedokáže zakrýt. Ruská ekonomika čelí těžké budoucnosti
před 5 hodinami

Trump chce přetvořit USA k obrazu svému. Podřídí si vládu, právo, média, zdraví, školství i kulturu, varuje analýza
před 6 hodinami

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii
před 6 hodinami

Boeing F-47: Co víme o šesté generaci amerických stíhaček? Piloty už nebude potřebovat
před 7 hodinami

Návštěva, o kterou nikdo nestojí. Americká delegace pojede do Grónska. Vezmeme si ho tak či onak, prohlašují USA
před 8 hodinami

Masové protesty v Turecku: Policie zatkla přes 1 100 lidí, terorizujete ulice, vzkázala jim
před 8 hodinami

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko
před 8 hodinami

Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele
před 9 hodinami

Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem
před 10 hodinami

Erdogan uspěl. Musk na síti X pozastavil účty tureckých opozičních představitelů
před 10 hodinami

V Rijádu odstartovalo další jednání USA s Ruskem o příměří na Ukrajině
před 11 hodinami

Jsem jediným člověkem na světě, který dokáže ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
před 11 hodinami
Máme půl miliardy lidí, když chcete válku, tak se vám to vrátí. Brusel už má Trumpa dost, požaduje odvetu
Evropská unie by měla odpovědět na obchodní válku amerického prezidenta Donalda Trumpa stejnou razancí, a jedním z možných kroků by mohlo být zacílení na velké technologické firmy. S tímto postojem přišel belgický ministr zahraničí a evropských záležitostí Maxime Prévot.
Zdroj: Libor Novák