Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky.
WFP informoval, že v sousedních zemích, konkrétně v Egyptě a Jordánsku, je připraveno na 94 000 tun potravin, které by mohly pomoci nasytit milion lidí na čtyři měsíce. Avšak kvůli omezenému počtu otevřených hraničních přechodů se humanitární organizaci nedaří tuto pomoc do Pásma Gazy doručit. V říjnu se tak do oblasti dostalo pouze 5000 tun pomoci, což podle WFP nestačí k pokrytí potřeb místních obyvatel.
Izrael obsadil přechod Rafah na hranici s Egyptem už v květnu a od té doby kontroluje všechny cesty vedoucí do této pobřežní enklávy. WFP proto apeluje na nutnost uvolnění opatření, aby mohla humanitární pomoc bezpečně a plynule proudit. Současné podmínky, které vyžadují schvalování nákladních vozů a jejich řidičů na kontrolních bodech, totiž přispívají ke zpožděním.
Světový potravinový program zdůrazňuje, že pokud se situace v oblasti neuklidní a nebude umožněno efektivně dopravovat potravinovou pomoc, hrozí obyvatelům Pásma Gazy vážné riziko hladomoru.
Humanitární organizace Welthungerhilfe z Německa už dříve prohlásila, že situace v Pásmu Gazy připomíná "apokalypsu", přičemž podle ní utrpení civilistů neustále roste.
Předseda organizace Mathias Mogge popsal, že destrukce a zoufalství, kterému jsou místní obyvatelé vystaveni, jsou podle pracovníků na místě jedny z nejhorších, jaké kdy v krizových oblastech zažili.
Navzdory kritické situaci v Gaze zůstává pomoc pro tamní civilisty výrazně omezena. Lidé často přežívají v přeplněných stanových táborech na úzkém pásu země mezi mořem a troskami zničených budov, přičemž oblast je nadále pod tlakem izraelských náletů a ostřelování. Drony nad nimi krouží téměř neustále, což přispívá k trvalému strachu a zoufalství místních obyvatel.
Organizace Welthungerhilfe rovněž odsoudila útok Hamásu na Izrael ze 7. října 2023, kdy proiránští militanti zabili zhruba 1 200 lidí a zajali 250 rukojmí. Společnost zároveň vyzvala k propuštění všech zajatých osob a k ukončení násilí, které každodenně ničí životy nevinných lidí.
Situace v oblasti je mimořádně složitá i pro děti, uvedl mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) James Elder. Podle něj mnoho vážně zraněných dětí nemůže opustit Gazu, protože sanitkám s pacienty není dovoleno překročit hranice enklávy.
„Děti, které přežijí bombardování, často umírají na následky zranění kvůli nemožnosti dostat se k potřebné péči,“ dodal Elder. Počet evakuovaných dětí dramaticky poklesl od května, kdy byl uzavřen hraniční přechod Rafah na hranici s Egyptem.
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že v Gaze je přes 12 000 pacientů, kteří potřebují urgentní převoz do nemocnic mimo území. WHO proto apeluje na vytvoření humanitárních koridorů, které by umožnily zraněným a nemocným lidem dostat se k lékařské pomoci.
Izraelská armáda vede v Pásmu Gazy už více než rok bombardovací a pozemní operace s cílem eliminovat militantní hnutí Hamás. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které kontroluje Hamás, už při těchto operacích zahynulo více než 42 000 lidí. Tyto údaje však nerozlišují mezi civilisty a bojovníky, což znesnadňuje celkový přehled o ztrátách na životech.
Humanitární organizace volají po urgentním zásahu mezinárodního společenství a po opatřeních, která by obyvatelům Gazy poskytla základní podmínky pro přežití.
Související
Pásmo Gazy se změnilo v apokalypsu. Děti nemohou ven a umírají, varují experti
Co se děje v Pásmu Gazy? WHO ztratila kontakt s pracovníky poslední nemocnice na severu
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině
před 2 hodinami
Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor
před 2 hodinami
Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou
před 3 hodinami
V Brně někdo odložil novorozence. Policie shání svědky a matku dítěte
před 3 hodinami
Rusko se v OSN poprvé vyjádřilo k nasazení severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Austin popsal, jak mohou severokorejští vojáci změnit válku na Ukrajině
před 4 hodinami
Severní Korea odpálila novou mezikontinentální balistickou raketu, schopnou zasáhnout USA
před 5 hodinami
Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, přituhne hlavně v noci
Aktualizováno před 5 hodinami
Náhle zemřel senátor Roman Kraus
včera
Vláda zjednodušila zavádění dronů do armády, schválila i úpravy trestního řádu
včera
Princ Harry má zase blíž ke královské rodině, tvrdí komorník krále Karla III.
včera
Policie uzavřela kauzu Growing Way. Poškození přišli o více než miliardu
včera
Trump má na své straně mocné osobnosti. O část republikánů ale přišel
včera
Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka
včera
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
včera
Zelenskyj promluvil o tajném dodatku mírového plánu. Chce americké Tomahawky
včera
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
včera
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
včera
Nejtragičtější povodně v Evropě za tři roky. Počet obětí ve Španělsku prudce roste
Španělsko zažívá největší přírodní katastrofu v nedávné historii. Počet obětí záplav ve Valencii a jejím okolí totiž razantně stoupá, potvrzeno už je jich nejméně 63. Informovala o tom Deutsche Welle (DW). Podle meteorologů místy spadlo přes 300 milimetrů srážek za pouhých pár hodin. K situaci v zemi už se poprvé vyjádřil i král Filip VI.
Zdroj: Lucie Podzimková