Pod sídlem UNRWA v Gaze je podzemní centrum Hamásu, tvrdí Izrael

Izraelská armáda tvrdí, že pod hlavním sídlem Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ve městě Gaze objevila podzemní datové centrum, které hnutí Hamás používalo pro zpravodajské a komunikační účely. 

Informoval o tom server Times of Israel (ToI), jejichž reportéři tunel v doprovodu izraelských vojáků navštívili. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že úřad nevěděl, co je pod jeho sídlem, a nemá odbornost ani kapacitu zjišťovat, co se děje pod jeho budovami.

Podle izraelské armády je objevený prostor dalším důkazem, že UNRWA spolupracuje s palestinským hnutím Hamás, které napadlo Izrael 7. října a pozabíjelo na 1200 lidí. Izrael nedávno obvinil úřad OSN, že se 12 jeho zaměstnanců podílelo na přípravách tohoto teroristického útoku.

Toto obvinění vedlo k omezení financování agentury Izraelem a dalšími zeměmi, včetně USA, Německa a Británie. Evropská komise požaduje po úřadu nezávislý audit. UNRWA tvrdí, že pokud se situace s financováním nevyřeší do konce února, bude muset přerušit své aktivity.

Podle izraelské armády měl tunel, který měřil 700 metrů a byl vybetonovaný, pracovní prostory pro IT pracovníky, kancelářské prostory s vyprázdněnými ocelovými trezory a další vybavení.

Tunel vedl až do sklepa velitelství UNRWA a byl v bezprostřední blízkosti školy pod správou OSN, která slouží jako útočiště pro uprchlíky. Izraelské útoky se snaží vyhýbat právě těmto místům, avšak ne vždy úspěšně.

Šéf UNRWA Lazzarini na Twitteru uvedl, že úřad ve městě Gaze opustili pracovníci již 12. října, pět dní po začátku války, a proto nejsou schopni potvrdit ani jinak komentovat zprávy o tunelu.

UNRWA vznikl po první arabsko-izraelské válce s úkolem zajišťovat palestinským uprchlíkům jídlo a další služby, jako je vzdělání a lékařská péče. Oficiálně byl založen na konci roku 1949 Valným shromážděním OSN. Izrael dlouhodobě kritizuje tento úřad. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v souvislosti se zprávou o tunelu pod sídlem v Gaze vyzval Lazzariniho k okamžité rezignaci.

Česká republika přestala UNRWA finančně podporovat již od roku 2020. Do té doby podle ministerstva zahraničí poskytovala tři miliony korun ročně. 

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy