Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

Současný předseda úřednické vlády Ľudovít Ódor nepředpokládá, že kabinet dostane od parlamentu důvěru, uvedla stanice TA3. Termín jednání o programu tohoto kabinetu se předpokládá na příští týden. 

Že úřednickou vládu nepodpoří, už dříve uvedly strany SMER bývalého trojnásobného předsedy vlády Roberta Fica a Hlas expremiéra Petera Pellegriniho. Obě strany mají ve 150členném parlamentu 40 poslanců, nové průzkumy je navíc staví mezi nejpopulárnější strany na Slovensku. 

Robert Fico potvrdil, že SMER úřednickou vládu nepodpoří, již na konci května. Strana by ji podpořila jen v případě, že by Ódor „konstatoval katastrofální stav země“ a provedl inventuru toho, co „bývalá vláda napáchala“. Informaci přinesla agentura TASR.

SMER nedávno zpochybnil také vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka. Fico mluvil o snaze „nalepit“ tuto vraždu na stranu. Panovalo přitom podezření, že do novinářovy smrti byl zapojen sám bývalý premiér. Přesto jeho popularita nyní stoupá.

Nejsilnější parlamentní hnutí OĽANO expremiéra Igora Matoviče zase podmínilo svou podporu tím, že úřednická vláda prosadí finanční příspěvek 500 eur od státu pro každého voliče za účast v zářijových volbách. 

Pokud Ódorova vláda důvěru skutečně nezíská, tak ji prezidentka Zuzana Čaputová podle všeho odvolá a ponechá v úřadu do jmenování nového kabinetu. Úřednická vláda by tím přišla o některé pravomoci a další by jí musela schvalovat prezidentka. Stejně fungovala dosavadní vláda Eduarda Hegera od poloviny loňského prosince poté, co jí parlament vyslovil nedůvěru.

Související

Více souvisejících

Ľudovít Ódor Slovensko Zuzana Čaputová Smer SD Robert Fico

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy