Slováci žijící v zahraničí mohou volit korespondenčně. Nejvíce zájemců je v Česku

Slovensko čekají na podzim předčasné parlamentní volby, v nichž je možné volit korespondenčně ze zahraničí. O tuto možnost stojí téměř 73 tisíc občanů, nejvíce v historii. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval premiér Ľudovít Ódor.

"Věřím, že výrazně vyšší zájem o volbu poštou je i díky tomu, že systém je jednodušší a i proto, že jsme měli informační kampaň ministerstva vnitra a ostatních resortů, a zapojily se celkem dobře i jiné organizace," řekl Ódor podle agentury TASR. Premiér připomněl, že počet žádostí naznačuje zájem, avšak neznamená automaticky, že všichni žadatelé odvolí. 

Hlas se počítá po zaslání vyplněných hlasovacích lístků na ministerstvo vnitra, přičemž lhůta pro jejich doručení je do 29. září. Žádosti přišly ze 131 zemí světa, například také z Grónska, Madagaskaru či Zimbabwe. Nejvíce zájemců žije v České republice. 

Podle ministerstva vznikne celkem 18 volebních okrskových komisí. Státní tajemník Tomáš Oparty vyzval kandidující politické subjekty, aby nominovaly do komisí své zástupce. Čas na to mají do 21. srpna. 

Předčasné parlamentní volby na Slovensku proběhnou 30. září. Volební kampaň začala 9. června, kdy byl vyhlášen termín. 

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Ľudovít Ódor

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy