Posílání zbraní do válečné zóny je velmi nebezpečné, vzkázal Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že posílání zbraní ze Západu na Ukrajinu je velmi nebezpečný krok, zejména pokud jejich dodavatelé mají nad těmito zbraněmi kontrolu. Upozornil také, že Rusko by mohlo v reakci začít dodávat zbraně zemím, které mají konflikty se Západem. Uvedla to agentura AFP.

"Posílání zbraní do válečné zóny je vždy špatné, obzvláště když ti, co je dodávají, nad nimi mají kontrolu. Je to velmi vážný a nebezpečný krok," uvedl Putin.

Několik států, včetně Německa a USA, povolilo Ukrajině použití západních zbraní při útocích na ruské cíle. Putin zdůraznil, že používání západních raket na Ukrajině by mohlo poškodit vztahy mezi Ruskem a Německem.

Podle Putina by Rusko mohlo podniknout podobné kroky a dodávat zbraně jiným zemím, aby útočily na západní cíle. "Pokud někdo myslí, že může dodávat zbraně do bojové zóny pro útoky na naše území a způsobovat nám problémy, proč bychom neměli právo dodávat zbraně stejným způsobem do regionů, kde by byly použity k útokům na citlivá místa zemí, které toto dělají nám?" řekl.

Na tiskové konferenci, které se účastnila i zahraniční média, Putin také uvedl, že západní vojenští instruktoři jsou už na Ukrajině. "Jsou na území Ukrajiny a bohužel pro ně zaznamenávají ztráty," prohlásil.

Znovu zopakoval, že Rusko "nezačalo válku na Ukrajině". Za počátek konfliktu označil prozápadní revoluci na Ukrajině v roce 2014, po níž následovala ruská anexe Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Během tiskové konference také Putin kritizoval "likvidování" civilního obyvatelstva v Pásmu Gazy. "To, co se děje v Pásmu Gazy v reakci na teroristický útok na Izrael, není válka. Je to téměř úplná likvidace civilního obyvatelstva," řekl Putin a dodal, že jediným řešením pro mír na Blízkém východě je vytvoření palestinského státu, informovala agentura Reuters. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

Zdroj: David Holub

Další zprávy