Prezidentem Argentiny bude Javier Milei. Vzor vidí v Bolsonarovi a Trumpovi

V Argentině si voliči zvolili novou hlavu státu. Krajně pravicový ekonom Javier Milei v nedělním druhém kole voleb porazil úřadujícího ministra hospodářství Sergia Massu.

Výsledky voleb potvrdila Volební komise CNE po sečtení 98 procent hlasů, přičemž Milei získal 55,7 procenta hlasů a Massa 44,2 procenta.

Sergio Massa uznal porážku ještě před zveřejněním kompletních výsledků. "Javier Milei je prezident. Gratuloval jsem mu, protože pro něj hlasovala většina Argentinců," uvedl. Massa přitom vyhrál první kolo voleb s 37 procenty hlasů, zatímco Milei získal 30 procent.

Voleb se účastnilo 76,3 procenta voličů, což svědčí o výrazném zájmu občanů o politické dění v zemi.

Argentina, druhá největší ekonomika Jižní Ameriky, čelí hluboké krizi, kdy míra inflace dosahuje přes 140 procent a zhruba 40 procent obyvatel žije pod hranicí chudoby. Země bojuje s přebujelým státním aparátem, nízkou produktivitou průmyslu a rozsáhlou stínovou ekonomikou, která vede k ztrátě státních příjmů z daní.

Javier Milei kandidoval za stranu La Libertad Avanza (Svoboda postupuje), kterou založil v roce 2021. Tento samozvaný "anarchokapitalista" před volbami sliboval radikální změny, včetně zavedení amerického dolaru jako zákonného platidla, zrušení centrální banky a řady ministerstev, a razantního snížení sociálních výdajů.

Vzor vidí v bývalém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi a bývalém brazilském prezidentovi Jairu Bolsonarovi, sám sebe prezentuje jako protisystémového kandidáta.

Související

Více souvisejících

Javier Milei argentina

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy