Prigožinovo impérium nedá Putinovi spát. S omezenými zdroji musí rozpoutat globální síť nastrčených společností

Kreml v čele s prezidentem Vladimirem Putinem čelí nebývalé výzvě – snaží se převzít impérium Jevgenije Prigožina poté, co koncem června rozpoutal se svými wagnerovci ozbrojenou vzpouru. Prigožin v současné době přišel o většinu zakázek, které s Kremlem měl. Obrovská struktura společností, kterou kontroluje, ho ale do velké míry chrání. 

Že se Kreml snaží provést akvizici Prigožinova impéria psaly EuroZprávy.cz nedávno. Již tehdy byla jasná náročnost tohoto úkolu, a to zejména pro Putina. Ten pomocí převzetí podniků může ukázat kontrolu, jakou má nad systémem vybudovaným během 23 let své vlády.

Putin postupně svěřoval část práce, kterou by normálně dostával stát, síti společností, které vedl Prigožin. Ten se postupně stal dodavatelem jídla, jemuž Putin důvěřoval. Jinak má totiž obavy, že může být otrávené.

Předtím než Prigožin přišel o přízeň Kremlu, vybudoval západními zeměmi těžce sankcionovanou pavučinu stovek společností v Rusku a jiných jurisdikcích, které často vyplácely svým zaměstnancům, žoldákům, kuchařům nebo „trollům“ na sociálních médiích hotovost.

Nicméně v současné chvíli už je Prigožinova mediální společnost nefunkční poté, co ji zavřel Kreml. Navíc Prigožin přišel o smlouvy na stravování, poradenství a stavební práce. Podle amerického resortu financí Kreml prostřednictvím takovýchto zakázek dotoval Wagnerovu skupinu miliardami dolarů.

Server listu Wall Street Journal nově zdůraznil, že některé z těchto společností zajišťují bezpečnost vládních představitelů v Sýrii a po celé Africe. Konkrétně zde provozují zlaté a diamantové doly, a navíc působí coby neformální diplomatická odnož ruské vlády.

Tu je nyní velice složité vést k zodpovědnosti prostřednictvím uvalovaných sankcí, jelikož má k dispozici rozsáhlou strukturu nastrčených společností, která zakrývá operace Wagnerovy skupiny mimo Rusko a zamlžuje její vazby na Kreml, píše WSJ.

Převzít Prigožinovo impérium se jeví jako složitější především kvůli tomu, že sám majitel wagnerovců není se sdílením svého výskytu velmi sdílný – většinou není vůbec známo, kde se nachází.

Světem polozapomenutá země

Stovky žoldnéřů opustily Středoafrickou republiku bezprostředně po vzpouře, nyní je nahradily desítky nových vojáků. Ti mají tamnímu prezidentovi zajistit referendum prodlužující jeho funkční období.

Prigožin v současné době tvrdí, že se jeho skupina zaměří na Afriku. Podle WSJ to sdělil z nové vojenské základny v Bělorusku.

Analýza WSJ ukazuje, že rozsáhlá působnost Prigožinových společností mu umožňuje navazovat silné zahraniční vztahy. Například na Madagaskaru mají wagnerovci společný podnik se státní těžební společností Midas Resources, která těží zlato ve Středoafrické republice.

Společnost Midas je od června sankciována Spojenými státy. Díky této společnosti Wagnerova skupina provozuje jediný průmyslový důl na zlato ve Středoafrické republice, WSJ předpokládá jeho zisky v řádu miliard dolarů jen pro příští desetiletí.

Společnost Sewa Security Services pak zaměstnává žoldáky, kteří takto působí mimo jiné jako ochranka prezidenta země. Středoafrická republika ale není jediná – zájem o služby žoldnéřské skupiny mají i jiné africké země. Sewa je navíc dceřinou společností firmy s několika těžebními koncesemi.

Klíčová Sýrie

WSJ píše, že jsou pro Putina extrémně důležité a lukrativní operace wagnerovců v Sýrii. Společnosti Prigožina kontrolují těžbu ropy a plynu na téměř 10 tisících čtverečních kilometrech syrského území – tedy zhruba na osmině území České republiky.

Ruský prezident se tyto bojovníky v arabské zemi snaží kontrolovat, oficiální armáda zde má rovněž vysokou přítomnost. Jenže situace je o to komplikovanější, že v Sýrii působí společnost Evro Polis, kterou si sama vláda najímá na ochranu ropných a plynových polí.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Rusko Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy