Primárky v osadě v New Hampshire vyhrála Haleyová, porazila Trumpa

V úterý odstartovaly prezidentské primárky v malé osadě Dixville Notch ve státě New Hampshire, kde se hlasovalo půlnocí a výsledky byly známy po deseti minutách. Překvapivým vítězem se stala Nikki Haleyová, jediná soupeřka Donalda Trumpa v republikánském nominačním souboji do prezidentských voleb.

V této osadě s pouhými šesti registrovanými voliči se hlasuje od roku 1960 a je tradičně považována za "první v zemi" ve volbách.

Celý proces proběhl v uvolněné atmosféře, kde harmonikář zahrál státní hymnu a šest voličů postupně odevzdalo své hlasy do urny. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Trump má v republikánských primárkách převahu nad Haleyovou a očekává se, že si zajistí nominaci do prezidentských voleb, kde by mohl znovu čelit demokratovi Joemu Bidenovi.

Nikki Haleyová, bývalá guvernérka Jižní Karolíny, je jedinou výzvou pro Trumpa, protože guvernér Floridy Ron DeSantis nedávno odstoupil ze souboje o republikánskou prezidentskou nominaci.

Trump minulé v pondělí jasně triumfoval v republikánských primárkách ve státě Iowa, kde získal podporu poloviny místních delegátů. Trump nechal zbytek pole výrazně za sebou, jeden z kandidátů se již rozhodl odstoupit.

Vyplývá to z informací CNN. Na druhém místě se umístil floridský guvernér Ron DeSantis s osmi delegáty, o jednoho méně získala někdejší americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

Podporu tří delegátů si v Iowě vybojoval další republikánský uchazeč Vivek Ramaswamy, který se však s ohledem na špatný výsledek rozhodl ze souboje odstoupit. "Cesta k příštímu prezidentství tu pro mě není," uvedl miliardář s indickými kořeny.

Trump komentoval svůj jasný triumf ve vysílání Fox News slovy, že se cítí skvěle. Před svými příznivci následně v Des Moines řekl, že nastal čas, aby se Spojené státy americké sjednotily. 

Na výsledky prvních republikánských primárek reagoval také úřadující americký prezident Joe Biden. Trumpa po nich označil za jasného favorita druhé strany. "Tyto volby od počátku směřovaly k tomu, že to bude vy a já vs. extrémní MAGA republikáni. Byla to pravda včera a bude to pravda zítra," napsal Biden na síti X. 

Související

Více souvisejících

Nikki Haleyová Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy