Restaurace jsou uzavřené, protože příliš mnoho jejich zaměstnanců mělo pozitivní test na covid-19. Jindy všudypřítomné skútry rozvozců jídla kličkující mezi hustou dopravou skoro není vidět. Z lékáren zmizely léky proti nachlazení a v supermarketech došly základní potřeby, jako je dezinfekční roztok a antibakteriální ubrousky, napsal zpravodajský server The New York Times.
Necelý týden poté, co čínská vláda po vlně protestů po celé zemi zrušila přísná omezení v rámci politiky "nulové tolerance vůči covidu", vypadá Peking jako město sevřené koronavirovou uzávěrou - ale tentokrát se pro ni rozhodli samotní obyvatelé.
Chodníky a pěší zóny jsou vylidněné a kdysi rušné dopravní tepny opuštěné. Obyvatelé se schovávají doma a hromadí zásoby léků kvůli vlně nákazy koronavirem, která nyní město sužuje.
"Nikdo se teď neodváží vyjít ven," řekl majitel pekingské restaurace, pan Jüe Ťia-ťün. Když se minulý týden dozvěděl, že zákazníci budou moci opět navštěvovat restaurace, měl velkou radost, která ale brzy splaskla, když zjistil, že lidé kvůli stoupajícímu počtu nakažených stejně nepřijdou.
"Nemám dokonce ani zákazníky, kteří by si objednávali jídlo s sebou," dodal pan Jüe, který připustil, že by nejspíš stejně neměl dost řidičů na rozvážky.
Obyvatele zachvátilo skličující poznání, že virus, který už většina světa zažila, se v zemi tři roky po svém objevení poprvé volně a rychle šíří. Na čínské sociální síti Weibo se objevila záplava zpráv od lidí z celé Číny, kteří sdílejí své zkušenosti s covidem. "Padesát až šedesát procent mých příbuzných a přátel mělo pozitivní test," napsal jeden z uživatelů sítě.
Čang Lan, zakladatelka populárního řetězce restaurací South Beauty Group, patří mezi ty, kdo se virem nakazili. A v živém vysílání na síti se rozhodla propagovat vitamínové doplňky a klobásy jako možné léky. "Jsem tu, abych vás povzbudila," řekla Čang Lan. "Změňte způsob myšlení. Pijte hodně vody. Budete v pořádku," dodala.
Jedním z nejžádanějších druhů zboží jsou nyní v Pekingu rychlé antigenní testy, které jsou v obchodech skoro vyprodané. Těžko dostupné jsou i léky, a to jak v lékárnách, tak v nemocnicích. Mnozí obyvatelé si stěžují, že město se mělo na epidemii covidu lépe připravit, například vytvořením zásob léků.
"Nejhorší problém je nedostatek léků," řekl pětadvacetiletý obyvatel Pekingu, který s ohledem na politicky citlivou povahu tohoto problému uvedl jen své rodové jméno Wang. V sobotu ho začalo bolet v krku, točila se mu hlava a teplota mu stoupla na 38 stupňů. Udělal si antigenní test a zjistil, že je pozitivní. Vyrazil proto do nemocnice.
"Nevěděl jsem, jestli se léčím správně, a proto jsem šel do nemocnice, abych se poradil s lékařem," řekl Wang a dodal, že se také snažil sehnat ibuprofen proti bolesti a oblíbený bylinný lék nazývaný lien-chua čching-wen, jehož cena v poslední době rychle stoupá. Lékař mu místo toho předepsal loxoprofen a méně žádaný bylinný lék kan-mao čching-že. Wang si ale není jistý, jestli tyto léky budou mít stejný účinek.
Když z pekingských lékáren zmizela většina žádaných léků, objevily se na síti Weibo různé návody pro obyvatele velkých měst, jak nakupovat léky na venkově. Hromadění léků, které si lidé nakupují do zásoby, se neomezuje jen na přípravky proti kašli a nachlazení.
V obchodech docházejí například konzervované broskve, protože lidé věří, že jsou plné živin, které dokážou koronavirus zahnat. Tento sladký kompot je oblíbený především v severovýchodní Číně, kde se používá k léčbě příznaků nachlazení, ale zdá se, že si získává příznivce i jinde, kde se lidé snaží mít nad nemocí navrch. Státní média už vydala prohlášení, podle nějž neexistuje žádný důkaz, že by broskve měly na léčbu jakýkoli vliv.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák