Rozsáhlé zelené lesy nejsou hezké, ale nebezpečné, varují experti. Bruselu předkládají návod, jak zmírnit požáry

Letošní léto přineslo na evropský kontinent mnoho požárů. Napomáhá jim globální oteplování měnící rozsáhlé oblasti na kontinentu na ohrožené horkem a suchem. Jen během minulého měsíce masivní požáry sužovaly Sicílii, španělský ostrov La Palma a řecký Rhodos. Tisíce lidí musely opouštět domovy a hotely přímo uprostřed turistické sezóny. Řešením může strategické kácení stromů, v Evropské unii totiž plocha lesního porostu za poslední dekády narostla, což napomáhá rychlejšímu šíření požárů. 

Odborníci navíc varují, že se těmto požárům nedá vyhnout. „Požáry jsou důkazem toho, že nevynakládáme dostatečné úsilí na správu půdy,“ uvedl italský hasič a zástupce odporů v Neapoli Raffaele Cozzolino.

Evropská unie sice buduje stálou flotilu hasičských letadel, ale věnuje jen málo pozornosti prevenci – mezi tu patří i aktivní správa lesů, píše Politico. „Za problémem pouze zaostáváme. EU zatím vynakládá prostředky téměř výhradně na reaktivní opatření vůči požárům,“ upozornila německá poslankyně Evropského parlamentu za Zelené Anna Deparnay-Grunenbergová. „Je nejvyšší čas, aby Brusel a vlády EU přijaly preventivní opatření, jako je například opětovné zavlažování půdy a ukončení kácení lesů,“ dodala.

„Potřebujeme staré lesy s relativně omezenou rozlohou. Nechceme mít plné hory nedotčených lesů,“ poznamenal ředitel Institutu středmořských lesních ekosystémů Gavriil Xanthopoulos.

Evropané vnímají neporušené plochy zeleně jako přírodu v ideálním stavu. „Myslíme si, že je to divočina, že je to hezké. Ve skutečnosti je to něco opravdu nebezpečného,“ zdůraznil expert Víctor Resco de Dios.

Rozsáhlé lesy ale šíření požárů pomáhají. „Recept na nebezpečný požár se skládá ze zdroje zapálení, povětrnostních podmínek, které napomáhají šíření plamenů, a – co je nejdůležitější – velkého množství paliva, což znamená nepřerušené úseky suché vegetace,“ popsal profesor lesnictví Resco de Dios ze španělské univerzity v Lleidě.

Většinu požárů založí sám člověk, ať už úmyslně či nedbalostí nebo nehodou. Pohromu může způsobit třeba špatně uhašený nedopalek cigarety. „Nemělo by jít však pouze o prevenci, protože požár může vzniknout i v důsledku přírodních jevů, jako je blesk,“ doplnil Dios.

„Lesní požáry jsou velmi velký býložravec, který se nikdy nenasytí. Čím více vegetace má, tím více vegetace spotřebuje. A čím je vegetace sušší, tím je chutnější,“ poznamenal španělský profesor.

Podle neapolského hasiče Cozzoliniho to může mít katastrofální následky na okrajích měst. „Jsou tam obrovské plochy půdy, které se prostě neobhospodařují, a ty mohou podnítit katastrofální požár,“ řekl.

Vhodné by tedy bylo strategické kácení stromů. „Je nepravděpodobné, že by to byla populární politika. Máme Bambiho jako mentální rámec pro to, jaká by příroda měla být, takže existuje velmi silný společenský odpor proti lesnímu hospodaření. Kácení stromů ale není totéž, co odlesňování,“ zdůraznil Dios.

Fakticky se v Evropě rozloha lesních porostů v posledních dekádách zvýšila, jelikož zemědělci opouštějí půdu a žijí ve městech. „Bez pravidelného mýcení porostu zemědělci a jejich zvířaty lesy zdivočely a zhoustly, což přispělo k hromadění hořlavé biomasy. Lesní požáry jsou do značné míry důsledkem našeho moderního způsobu života,“ vysvětlil Xanthopoulos.

Související

Více souvisejících

Požáry EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy