Rozsáhlé zelené lesy nejsou hezké, ale nebezpečné, varují experti. Bruselu předkládají návod, jak zmírnit požáry

Letošní léto přineslo na evropský kontinent mnoho požárů. Napomáhá jim globální oteplování měnící rozsáhlé oblasti na kontinentu na ohrožené horkem a suchem. Jen během minulého měsíce masivní požáry sužovaly Sicílii, španělský ostrov La Palma a řecký Rhodos. Tisíce lidí musely opouštět domovy a hotely přímo uprostřed turistické sezóny. Řešením může strategické kácení stromů, v Evropské unii totiž plocha lesního porostu za poslední dekády narostla, což napomáhá rychlejšímu šíření požárů. 

Odborníci navíc varují, že se těmto požárům nedá vyhnout. „Požáry jsou důkazem toho, že nevynakládáme dostatečné úsilí na správu půdy,“ uvedl italský hasič a zástupce odporů v Neapoli Raffaele Cozzolino.

Evropská unie sice buduje stálou flotilu hasičských letadel, ale věnuje jen málo pozornosti prevenci – mezi tu patří i aktivní správa lesů, píše Politico. „Za problémem pouze zaostáváme. EU zatím vynakládá prostředky téměř výhradně na reaktivní opatření vůči požárům,“ upozornila německá poslankyně Evropského parlamentu za Zelené Anna Deparnay-Grunenbergová. „Je nejvyšší čas, aby Brusel a vlády EU přijaly preventivní opatření, jako je například opětovné zavlažování půdy a ukončení kácení lesů,“ dodala.

„Potřebujeme staré lesy s relativně omezenou rozlohou. Nechceme mít plné hory nedotčených lesů,“ poznamenal ředitel Institutu středmořských lesních ekosystémů Gavriil Xanthopoulos.

Evropané vnímají neporušené plochy zeleně jako přírodu v ideálním stavu. „Myslíme si, že je to divočina, že je to hezké. Ve skutečnosti je to něco opravdu nebezpečného,“ zdůraznil expert Víctor Resco de Dios.

Rozsáhlé lesy ale šíření požárů pomáhají. „Recept na nebezpečný požár se skládá ze zdroje zapálení, povětrnostních podmínek, které napomáhají šíření plamenů, a – co je nejdůležitější – velkého množství paliva, což znamená nepřerušené úseky suché vegetace,“ popsal profesor lesnictví Resco de Dios ze španělské univerzity v Lleidě.

Většinu požárů založí sám člověk, ať už úmyslně či nedbalostí nebo nehodou. Pohromu může způsobit třeba špatně uhašený nedopalek cigarety. „Nemělo by jít však pouze o prevenci, protože požár může vzniknout i v důsledku přírodních jevů, jako je blesk,“ doplnil Dios.

„Lesní požáry jsou velmi velký býložravec, který se nikdy nenasytí. Čím více vegetace má, tím více vegetace spotřebuje. A čím je vegetace sušší, tím je chutnější,“ poznamenal španělský profesor.

Podle neapolského hasiče Cozzoliniho to může mít katastrofální následky na okrajích měst. „Jsou tam obrovské plochy půdy, které se prostě neobhospodařují, a ty mohou podnítit katastrofální požár,“ řekl.

Vhodné by tedy bylo strategické kácení stromů. „Je nepravděpodobné, že by to byla populární politika. Máme Bambiho jako mentální rámec pro to, jaká by příroda měla být, takže existuje velmi silný společenský odpor proti lesnímu hospodaření. Kácení stromů ale není totéž, co odlesňování,“ zdůraznil Dios.

Fakticky se v Evropě rozloha lesních porostů v posledních dekádách zvýšila, jelikož zemědělci opouštějí půdu a žijí ve městech. „Bez pravidelného mýcení porostu zemědělci a jejich zvířaty lesy zdivočely a zhoustly, což přispělo k hromadění hořlavé biomasy. Lesní požáry jsou do značné míry důsledkem našeho moderního způsobu života,“ vysvětlil Xanthopoulos.

Související

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Více souvisejících

Požáry EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy