Rusko ani Ukrajina nedokážou pohnout s frontou. Moskva už letos nové území nezíská, tvrdí experti

Rusko už v nadcházejících měsících nezvládne dosáhnout významných územních zisků. Stojí za tím špatně vycvičené síly, které se snaží prorazit západní munici posílenou ukrajinskou obranu. Experti se shodují na tom, že cestou k udržení obranné linie je silnější integrace Ukrajiny do západních struktur v čele s NATO a EU. 

Obě válčící strany se podle celkové podoby bojů nacházejí na pokraji sil. „Ukrajinské síly jsou napjaté a čekají je těžké měsíce bojů, ale zásadní ruský průlom je nyní nepravděpodobný,“ míní bezpečnostní expert Michael Kofman z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. 

Přední americký list New York Times navíc upozornil na plánované oznámení další mnohamiliardové pomoci Ukrajině ze strany účastníků summitu NATO ve Washingtonu. To může ruské armádě v ofenzivní snaze zavařit ještě víc. 

Případná další pomoc ale spíše posílí ukrajinskou obranyschopnost, než aby ji podpořila v protiofenzívě. „Během posledních 18 měsíců se ukázalo, že ani Rusko, ani Ukrajina nemají schopnosti výrazně změnit bojovou linii,“ připomněl Eric Ciaramella, někdejší pracovník zpravodajských služeb a Kofmanův spolupracovník z Carnegie Endowment.  

Ciaramella zdůraznil, že Spojené státy chtějí „demokratickou, prosperující, evropskou a bezpečnost Ukrajiny“ a společně se spojenci hodlají dlouhodobě investovat, aby umožnily Ukrajině držet linii. „To je stále velmi nestabilní scénář. Proto se západní představitelé musí také skutečně zaměřit na začlenění Ukrajiny do evropských a transatlantických bezpečnostních struktur,“ dodal někdejší zpravodajec. 

Poměrně paradoxně byl vstup Ukrajiny do Evropské unie a Severoatlantické aliance před ruskou agresí velice vzdálený scénář. Od té doby ale napadená země podala přihlášku do obou bloků. „Ačkoli NATO ještě není připraveno pozvat Ukrajinu ke vstupu, alianční lídři mají tento týden schválit formulaci, která Kyjevu téměř slibuje, že se stane součástí aliance,“ píší NY Times. 

V integraci do Evropské unie Kyjev došel dokonce tak daleko, že s ním EU zahájila přístupová jednání. Ukrajina musí své zákony a standardy sladit s těmi v EU, což zahrnuje 35 kapitol právních předpisů v oblastech jako volný pohyb zboží, rybolov, daně, energetiku, životní prostředí a bezpečnost. K otevření nebo uzavření těchto kapitol je nutný jednomyslný souhlas všech 27 členských zemí EU, které mohou v průběhu jednání vyjádřit své připomínky nebo požadovat další opatření či odklad přístupového řízení. 

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal označil zahájení jednání za historický den a nový začátek ve vztazích mezi Ukrajinou a EU. Delegaci Ukrajiny v Lucemburku vedla místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanyšinová.

Ukrajina získala status kandidátské země v červnu 2022, zhruba tři měsíce po začátku ruské invaze. V listopadu 2022 Evropská komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou i Moldavskem, což bylo následně schváleno Evropskou radou v prosinci.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 41 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy