Rusko ani Ukrajina nedokážou pohnout s frontou. Moskva už letos nové území nezíská, tvrdí experti

Rusko už v nadcházejících měsících nezvládne dosáhnout významných územních zisků. Stojí za tím špatně vycvičené síly, které se snaží prorazit západní munici posílenou ukrajinskou obranu. Experti se shodují na tom, že cestou k udržení obranné linie je silnější integrace Ukrajiny do západních struktur v čele s NATO a EU. 

Obě válčící strany se podle celkové podoby bojů nacházejí na pokraji sil. „Ukrajinské síly jsou napjaté a čekají je těžké měsíce bojů, ale zásadní ruský průlom je nyní nepravděpodobný,“ míní bezpečnostní expert Michael Kofman z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. 

Přední americký list New York Times navíc upozornil na plánované oznámení další mnohamiliardové pomoci Ukrajině ze strany účastníků summitu NATO ve Washingtonu. To může ruské armádě v ofenzivní snaze zavařit ještě víc. 

Případná další pomoc ale spíše posílí ukrajinskou obranyschopnost, než aby ji podpořila v protiofenzívě. „Během posledních 18 měsíců se ukázalo, že ani Rusko, ani Ukrajina nemají schopnosti výrazně změnit bojovou linii,“ připomněl Eric Ciaramella, někdejší pracovník zpravodajských služeb a Kofmanův spolupracovník z Carnegie Endowment.  

Ciaramella zdůraznil, že Spojené státy chtějí „demokratickou, prosperující, evropskou a bezpečnost Ukrajiny“ a společně se spojenci hodlají dlouhodobě investovat, aby umožnily Ukrajině držet linii. „To je stále velmi nestabilní scénář. Proto se západní představitelé musí také skutečně zaměřit na začlenění Ukrajiny do evropských a transatlantických bezpečnostních struktur,“ dodal někdejší zpravodajec. 

Poměrně paradoxně byl vstup Ukrajiny do Evropské unie a Severoatlantické aliance před ruskou agresí velice vzdálený scénář. Od té doby ale napadená země podala přihlášku do obou bloků. „Ačkoli NATO ještě není připraveno pozvat Ukrajinu ke vstupu, alianční lídři mají tento týden schválit formulaci, která Kyjevu téměř slibuje, že se stane součástí aliance,“ píší NY Times. 

V integraci do Evropské unie Kyjev došel dokonce tak daleko, že s ním EU zahájila přístupová jednání. Ukrajina musí své zákony a standardy sladit s těmi v EU, což zahrnuje 35 kapitol právních předpisů v oblastech jako volný pohyb zboží, rybolov, daně, energetiku, životní prostředí a bezpečnost. K otevření nebo uzavření těchto kapitol je nutný jednomyslný souhlas všech 27 členských zemí EU, které mohou v průběhu jednání vyjádřit své připomínky nebo požadovat další opatření či odklad přístupového řízení. 

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal označil zahájení jednání za historický den a nový začátek ve vztazích mezi Ukrajinou a EU. Delegaci Ukrajiny v Lucemburku vedla místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanyšinová.

Ukrajina získala status kandidátské země v červnu 2022, zhruba tři měsíce po začátku ruské invaze. V listopadu 2022 Evropská komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou i Moldavskem, což bylo následně schváleno Evropskou radou v prosinci.

Související

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy