Rusko dál postupuje. Hlásí dobytí další ukrajinské obce

Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že ruské síly obsadily ukrajinskou obec Memryk v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Vesnice se nachází přibližně 20 kilometrů od ukrajinského města Pokrovsk, které je důležitým logistickým uzlem.  

Obec měla před zahájením celoplošné ruské invaze na území Ukrajiny v únoru 2022 přibližně 400 obyvatel.

Ruské síly se již několik měsíců přibližují k Pokrovsku, ve kterém před začátkem ruské invaze na Ukrajinu žilo více než 60.000 lidí. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskyj koncem srpna uvedl, že boje v okolí Pokrovska jsou mimořádně náročné.

Přestože ukrajinské ozbrojené síly 6. srpna vtrhly do ruské Kurské oblasti, Moskva nadále získává v Doněcké oblasti nové pozice, píše AFP. Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že prvořadým cílem Ruska je osvobození celého Donbasu, jehož součástí je i Doněcká oblast, a ukrajinský vpád do Kurské oblasti nezpomalil postup ruských jednotek na východě Ukrajiny.

V posledních dnech Rusko pravidelně hlásí dobytí nových obcí na východě Ukrajiny. Putin už minulý týden uvedl, že ukrajinské síly nedokázaly zpomalit ruský postup v Kurské oblasti na západě Ruska a ruská armáda úspěšně pokračuje v postupu směrem na město Pokrovsk.

Ukrajina se brání ruské invazi již více než dva a půl roku a opakovaně žádá Západ o modernější systémy vzdušné obrany, aby lépe chránila ukrajinská města, připomíná DPA.

V srpnu Rusko získalo dalších 477 čtverečních kilometrů ukrajinského území, což je největší měsíční přírůstek od října 2022, jak uvádí údaje amerického Institutu pro studium války (ISW).

Na druhé straně ukrajinská armáda začátkem srpna během dvou týdnů obsadila více než 1100 čtverečních kilometrů ruského území po nečekaném vpádu do pohraniční oblasti Kurska. Tato nově otevřená fronta se během posledních 15 dnů stabilizovala s územním ziskem mezi 1150 a 1300 čtverečními kilometry, jak vyplývá z údajů o deklarovaných a potvrzených pohybech ukrajinských jednotek.

Ruská armáda pokračovala v srpnu na Ukrajině v postupu rychlostí 15 čtverečních kilometrů za den, především v Doněcké oblasti, kde se soustředila na přiblížení k logistickému centru Pokrovsk.

Moskva obsadila tak velké území jako v srpnu 2024 naposledy v říjnu 2022, kdy reagovala na rozsáhlou ukrajinskou protiofenzívu u Charkova, kdy byla frontová linie mnohem pohyblivější.

Od začátku roku 2024 Moskva získala 1730 čtverečních kilometrů ukrajinského území, což je třikrát více než v roce 2023, kdy byly její zisky do značné míry vyváženy ukrajinskými protiofenzivami.

Ukrajinská armáda v roce 2024 dokázala během osmi dnů získat více území, než ztratila, ale i v těchto případech se jednalo jen o několik čtverečních kilometrů.

K 1. září Rusko okupovalo 66 266 čtverečních kilometrů ukrajinského území. Spolu s poloostrovem Krym, který anektovalo v roce 2014, a částmi východní Ukrajiny, které proruští separatisté ovládali před invazí v roce 2022, pokrývají ruské územní zisky nyní 18 procent území Ukrajiny. 

Související

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy