Rusko údajně cvičí první severokorejské vojáky pro boj na Ukrajině. NATO o ničem neví

Generální tajemník NATO Mark Rutte v pátek uvedl, že Severoatlantická aliance zatím nemůže potvrdit informace jihokorejských zpravodajských služeb o tom, že Severní Korea vysílá své jednotky na podporu ruské armády ve válce na Ukrajině.  

Po setkání ministrů obrany NATO v Bruselu však Rutte zdůraznil, že tato situace se může změnit, pokud by se nové informace potvrdily. Rutte připomněl dlouholeté spojenectví mezi Severní Koreou a Sovětským svazem, které pokračuje i s Ruskem po jeho vzniku.

Vztahy mezi těmito dvěma státy se ještě více posílily od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Soul a Washington již delší dobu tvrdí, že severokorejský vůdce Kim Čong-un posílá Rusku zbraně k podpoře jeho války proti Ukrajině.

„I když Severní Korea není přímo na bojišti, stále pomáhá podporovat ruskou agresivní válku proti Ukrajině všemi možnými způsoby,“ uvedl Rutte. NATO je podle něj v kontaktu se svými partnery, zejména s Jižní Koreou, která se tento týden účastnila rozhovorů v rámci indo-pacifické čtyřky, kam patří i Austrálie, Japonsko a Nový Zéland.

Rutte reagoval na tvrzení jihokorejské tajné služby, která oznámila, že Severní Korea se rozhodla vyslat jednotky na podporu ruské armády. Podle jihokorejských informací je již na ruském Dálném východě přítomno 1500 příslušníků speciálních severokorejských oddílů, kteří tam procházejí výcvikem. Tajná služba také zveřejnila družicové snímky na podporu těchto tvrzení a odhadla, že Severní Korea by mohla vyslat až 12 000 vojáků na pomoc Rusku ve válce.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pátek uvedl, že na východě Ruska je aktuálně cvičeno 11 000 severokorejských vojáků, kteří by měli být nasazeni na Ukrajinu 1. listopadu. Podle Budanova budou tito vojáci používat ruskou vojenskou techniku a munici. První skupina 2600 vojáků by měla být nasazena do Kurské oblasti na západě Ruska, kterou částečně obsadily ukrajinské síly.

Jižní Korea označila vyslání severokorejských jednotek do Ruska za vážnou hrozbu pro mezinárodní bezpečnost a uvedla, že bude reagovat všemi dostupnými prostředky, aby tuto situaci řešila.

Kreml popřel, že by severokorejští vojáci byli zapojeni do války na Ukrajině. Nicméně vzrůstající blízkost mezi Severní Koreou a Ruskem je patrná. Od loňského summitu na ruském Dálném východě se vztahy mezi oběma zeměmi dostaly na novou úroveň, kdy byla v červnu podepsána dohoda o strategickém partnerství, zahrnující i vzájemný obranný pakt.

Představitelé Jižní Koreje a Spojených států již dříve obvinili Severní Koreu z dodávek balistických raket a munice Rusku. Tato tvrzení však byla popřena jak Pchjongjangem, tak Moskvou. Vzrůstající vojenská spolupráce mezi oběma zeměmi je však stále sledována s velkým znepokojením. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy