Rusko údajně cvičí první severokorejské vojáky pro boj na Ukrajině. NATO o ničem neví

Generální tajemník NATO Mark Rutte v pátek uvedl, že Severoatlantická aliance zatím nemůže potvrdit informace jihokorejských zpravodajských služeb o tom, že Severní Korea vysílá své jednotky na podporu ruské armády ve válce na Ukrajině.  

Po setkání ministrů obrany NATO v Bruselu však Rutte zdůraznil, že tato situace se může změnit, pokud by se nové informace potvrdily. Rutte připomněl dlouholeté spojenectví mezi Severní Koreou a Sovětským svazem, které pokračuje i s Ruskem po jeho vzniku.

Vztahy mezi těmito dvěma státy se ještě více posílily od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Soul a Washington již delší dobu tvrdí, že severokorejský vůdce Kim Čong-un posílá Rusku zbraně k podpoře jeho války proti Ukrajině.

„I když Severní Korea není přímo na bojišti, stále pomáhá podporovat ruskou agresivní válku proti Ukrajině všemi možnými způsoby,“ uvedl Rutte. NATO je podle něj v kontaktu se svými partnery, zejména s Jižní Koreou, která se tento týden účastnila rozhovorů v rámci indo-pacifické čtyřky, kam patří i Austrálie, Japonsko a Nový Zéland.

Rutte reagoval na tvrzení jihokorejské tajné služby, která oznámila, že Severní Korea se rozhodla vyslat jednotky na podporu ruské armády. Podle jihokorejských informací je již na ruském Dálném východě přítomno 1500 příslušníků speciálních severokorejských oddílů, kteří tam procházejí výcvikem. Tajná služba také zveřejnila družicové snímky na podporu těchto tvrzení a odhadla, že Severní Korea by mohla vyslat až 12 000 vojáků na pomoc Rusku ve válce.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pátek uvedl, že na východě Ruska je aktuálně cvičeno 11 000 severokorejských vojáků, kteří by měli být nasazeni na Ukrajinu 1. listopadu. Podle Budanova budou tito vojáci používat ruskou vojenskou techniku a munici. První skupina 2600 vojáků by měla být nasazena do Kurské oblasti na západě Ruska, kterou částečně obsadily ukrajinské síly.

Jižní Korea označila vyslání severokorejských jednotek do Ruska za vážnou hrozbu pro mezinárodní bezpečnost a uvedla, že bude reagovat všemi dostupnými prostředky, aby tuto situaci řešila.

Kreml popřel, že by severokorejští vojáci byli zapojeni do války na Ukrajině. Nicméně vzrůstající blízkost mezi Severní Koreou a Ruskem je patrná. Od loňského summitu na ruském Dálném východě se vztahy mezi oběma zeměmi dostaly na novou úroveň, kdy byla v červnu podepsána dohoda o strategickém partnerství, zahrnující i vzájemný obranný pakt.

Představitelé Jižní Koreje a Spojených států již dříve obvinili Severní Koreu z dodávek balistických raket a munice Rusku. Tato tvrzení však byla popřena jak Pchjongjangem, tak Moskvou. Vzrůstající vojenská spolupráce mezi oběma zeměmi je však stále sledována s velkým znepokojením. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) NATO

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy