Rusko v krizi? Ruští vojáci hlásí rodinám těžké ztráty, strach a málo munice

Ukrajinská protiofenzíva probíhala druhý měsíc, když ruský voják Andrej zavolal své ženě, aby řekl, že jeho jednotka má těžké ztráty. Byli tak špatně vybaveni, řekl jí, že to vypadalo jako sovětské síly ve druhé světové válce. Zoufalé telefonáty ruských vojáků zachytila ukrajinská rozvědka a záznam poskytla agentuře Reuters.

Ruští vojáci si svým blízkým stěžují na těžké ztráty i na nedostatečnou výzbroj a podporu ze strany vlastního velení.

"Z druhého praporu nezbylo nic. Rozemleli ho na prach. Naši nedokázali zvednout ani třístovku, zbyly z nich jen dvě stovky," poznamenal otřesený Maxim ke svému parťákovi a konstatoval ztrátu pravděpodobně stovky mužů, z nichž se prapor obvykle skládá.

V uvedeném prohlášení voják používá termín "load 200," což je v rámci ruské armády dobře známý výraz. Tato kódová fráze se používá k označení padlých vojáků, zatímco číslo 300 se používá pro označení raněných. Tato kryptická šifra má svůj původ v historii ruské armády, kdy byla používána jako kódové označení pro zinkové rakve, které byly používány k přepravě tisíců ruských vojáků, kteří se vraceli domů z válečných konfliktů. 

Doporučené články

Námi zmíněný Andrej telefonicky 12. července přirovnal nápor k nejhorším okamžikům německé invaze do Sovětského svazu. Jeho popis žalostného stavu výzbroje částí ruské armády připomíná řadu dřívějších svědectví okupantů. "Nemáme žádnou munici, nic. Ale přesto nám říkají, abychom šli bojovat. Co máme do pr*ele používat? Máme snad místo bajonetů používat prsty?" ptá se. 

Uvedený rozhovor představuje jen krátký výňatek z celkem 17 telefonátů, které byly zachyceny během prvních dvou týdnů v červenci. Tato komunikace pochází od ruských vojáků, kteří se angažují v bojích na jižním a východním území Ukrajiny. Zachycení těchto hovorů bylo dílem Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU), hlavní zpravodajské agentury Ukrajiny. 

Doporučené články

Alexej je další ruský voják, který popsal své matce drastickou realitu války. "Je jich hodně. Jsou roztrhaní na kusy. Leží tam, některé z nich ani nemůžeme dostat ven. Už shnili a sežrali je červi," odpověděl matce na otázku, zda mají mnoho mrtvých.

"Představte si, že je poslali na frontu bez vybavení, bez ničeho. Se samopaly a čtyřmi zásobníky proti dělostřelectvu. Ženy a matky už poslaly videoprosbu i Putinovi a Šojguovi. Ptaly se jich, co se děje," poznamenal Alexej, kterého úřady mobilizovaly koncem září loňského roku.

Doporučené články

Alexej, nacházející se v zákopech u města Rubizhne v Luhanské oblasti, popsal situaci jako vyvolání paniky na první linii. "Bůh ví, proč se to děje. Náš velitel je totálně rozhozený. Dostává zprávy o těžkých ztrátách a trestá ty, kdo je hlásí, aby se informace nedostaly k Putinovi. Všechno se ututlává. Všechno se tají, k Putinovi se to nedostane, všichni se bojí. Kdo se to pokusí nahlásit, je okamžitě potrestán a poslán na frontu," popsal praktiky armády.

Dále Alexej upozornil na nesplněné sliby ruského prezidenta.  "Posílají mobilizované vojáky na frontu, i když Putin řekl, že je tam posílat nebudou. Generálům je to nakonec stejně jedno. Pořád dostávají prémie a na lidi kašlou, i kdyby měli všichni zemřít."

Doporučené články

I přesto, že Rusko částečně zastavilo ukrajinskou vojenskou kampaň a získalo několik malých územních zisků, vojáci na ruské straně si stěžují na velké ztráty, nedostatek munice, špatný výcvik, a nízkou morálku. Jak Rusko, tak Ukrajina tají své ztráty jako státní tajemství. Ukrajina čelí rozsáhlým ruským minovým polím a dobře připraveným obranným liniím, což brání jejímu úsilí o znovuzískání území. Frontová linie zůstává téměř nepohnuta, což vyvolává frustraci v Kyjevě.

Agentura Reuters nebyla schopna určit, jak reprezentativní jsou zachycené informace o podmínkách v ruských ozbrojených silách. Ukrajinský zpravodajský zdroj uvedl, že ilustrovali výzvy, kterým čelí ruští vojáci, ale neupřesnili, jak byly nahrávky vybírány.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 37 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 5 hodinami

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

Povodně nutí stát upravit rozpočet. Desítky miliard půjdou na obnovu postižených oblastí

Povodně si vyžádají změny v rozpočtu na rok 2024 i 2025. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že vláda uvolní 30 miliard Kč na obnovu po povodních a dalších 10 miliard pro rok 2025. Prioritou budou malé obce. Vznikne jednotná metodika žádostí o pomoc a bude připravena novela rozpočtu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy