Rusku hrozí po pádu Chersonu kolaps. Svět by ztratil přehled o jeho jaderných zbraních, varuje expert

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina se může velice brzy rozpadnout. Cherson byl jediným hlavním městem některé z ukrajinských oblastí, které se ruské armádě podařilo dobýt. Teď je zpět v rukou Ukrajinců a Putinovi docházejí možnosti, jak kolaps ruského medvěda na Ukrajině odvrátit. Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr se obává, že pro Rusko může znamenat další neúspěch už totální kolaps. „Proti tomu bude vypadat válka na Ukrajině jako taková malá nepříjemnost. Rusko se rozpadne na dvacet států a deset z nich bude mít jaderné zbraně. A my nebudeme vědět kterých 10. Bude to jako rozpad Jugoslávie, akorát stokrát horší a s jadernou příchutí,” řekl pro EuroZprávy.cz.

Rozpad vidí jako nevyhnutelný. „Před pár měsíci o rozpadu Ruska nemluvil skoro nikdo. Teď už o tom mluví všichni a začínají se konstruovat velmi realistické scénáře. Budeme se na to muset opravdu připravovat, protože nás to pochopitelně těžce zasáhne, už jen kvůli migraci a proliferaci jaderných zbraní a dalších věcí,” nastínil Visingr.

„Rusko je navíc v situaci, kdy není schopno vyrobit ani jeden vagón nebo lokomotivu. Železniční podvozky vyráběly tři firmy, všechny spolupracovaly se západními firmami. Ani jedna už nevyrábí. Rusové každý měsíc vyřadí několik tisíc nefunkčních vagónů. Pak jim celá železniční síť začne kolabovat, protože po nich nebude mít co jezdit,” varoval.

Podle něj je rozpad federace nejvíce pravděpodobný scénář. Dnešní Rusko vnímá jako pokračovatele carského režimu ještě z období před první světovou válkou. „Rusko k tomu směřuje. Půjde o třetí vlnu rozpadu carského Ruska. V letech 1917-1919 se odtrhlo Finsko a Polsko. V roce 1991, když se rozpadl Sovětský svaz, tak se odtrhla všechna okrajová území.”

Rusko je poslední koloniální impérium na světě, jak vysvětlil Visingr. „Teď se odtrhnou všechna ta území na Kavkaze, na Sibiři a podobně, protože Rusko není normální moderní stát. Rusko je poslední koloniální impérium na světě. Akorát nám to nedochází, protože ty kolonie nejsou v zámoří, ale sousedí s mateřským územím,” nastínil. Způsob, jakým carská armáda dobývala Sibiř, Kavkaz a podobně, se nijak neliší od dobývání území v Africe nebo v Asii ze strany západních zemí v koloniálním období z 19. století a dříve. „Teď se ta koloniální říše prostě nevyhnutelně rozpadne.”

Dny Ruska podle bezpečnostního analytika nebudou sečteny až po válce na Ukrajině. „Bude to probíhat současně. Rusko se začne rozpadat ještě v průběhu války na Ukrajině. Nabízí se scénář podobný podzimu 1918. Proč císařské Německo kapitulovalo? V půlce Německa začaly bolševické revoluce a císařská armáda musela kapitulovat, aby je mohla porazit,” vysvětlil Visingr. „Teď se může opakovat velmi podobný scénář. Rusko se začne rozpadat a začne stahovat své jednotky, aby zachránilo alespoň část své vlastní teritoriální integrity. Doněck a Luhansk jim budou ukradené, když budou řešit Tatarstán a Sibiř.”

Pokud se Rusko začne rozpadat ve svém jádru, všechna ostatní území, která si Putin a jiní nárokují, zmizí z jeho sféry zájmu. „I na Krymu jim přestane tolik záležet. V momentě, kdy tento scénář nastane – bližší košile než kabát – budou se snažit zachránit, co se dá. Co bude s Krymem dál, je těžké říct. Proruské nálady tam objektivně vždycky byly, tradičně a dlouhodobě. Nebudu zmiňovat historické nároky, jde o tyto nálady,” upozornil analytik. 

Rusko jako mršina pro supy

„Bude to akční a agresivní. Zapojí se i další mocnosti,” upozornil bezpečnostní analytik. Jakmile se začne rozpadat obrovská mocnost, jakou Ruská federace bezesporu je, tak se na ni vrhne ne jeden cizí stát. „Turecko tam má své zájmy, jelikož mnoho etnik v Rusku je turkických. Čína si bude dělat zálusk na kousky Sibiře. Číňané si totiž klidně můžou říct, že když Rusko přestává existovat, tak smlouva, kterou s ním mají o hranicích, už neplatí. Všechny takové věci nás možná potkají,” myslí si Visingr. 

Ten dodal, že na své si můžou přijít také Ukrajinci. „Možná si vzpomenou na to, že ve starém pochodu ukrajinské armády se zpívá, že jejich území sahá až po Kavkaz. Může to dojít k tomu, že ukrajinská armáda bude pokračovat směrem na jih k Rostovu a na Kavkaz.”

Rozpad Ruska podle Visingra nepotrvá dlouho. „Předpokládám, že takové věci můžou nastat v horizontu jednoho roku až tří let. Půjde to pravděpodobně velmi rychle. Nejdřív to tedy bude postupovat pomalu, ale pak se spirála roztočí strašně rychle. Tak, jako se rozpadl Sovětský svaz. V roce 1989 nebo 1990 by nikdo nevěřil, že za dva roky nebude po SSSR ani památky,” pokračoval s tím, že ne všechny předpoklady musí být správné. „Když se to později analyzuje zpětně, tak všechno dává smysl. Stejně jako se rozpadlo Rakousko-Uhersko velmi živelně,” popsal.

Rusům kolabují železnice, které jsou pro existenci největší země světa jako takové zcela zásadní. „Určitě i já, který to předvídám, míjím spoustu příznaků, které jsou už teď vidět. Jeden z příznaků, že se Rusko rozpadne, jsou železnice. Rusko je na železnicích stoprocentně závislé. Nejsou schopni bez železnic fungovat. Když se podíváme na mapě Ruska na železniční spojení, tak spojení evropské části Ruska se Sibiří bez železnice neexistuje,“ shrnul analytik Visingr. 

„Rusko je navíc v situaci, kdy není schopno vyrobit ani jeden vagón nebo lokomotivu. Železniční podvozky vyráběly tři firmy, všechny spolupracovaly se západními firmami. Ani jedna už nevyrábí. Rusové každý měsíc vyřadí několik tisíc nefunkčních vagónů. Pak jim celá železniční síť začne kolabovat, protože po nich nebude mít co jezdit,“ doplnil. Tyto oblasti budou následně odříznuté od Moskvy. „Taková země pak nemůže funkčně existovat,“ poznamenal.

Západ se o Putinovu odchodu nedozví pravdu 

Podle Visingra stačí ještě jedna nebo dvě takové porážky jako z Chersonu, a někdo z mocných si v Rusku už řekne dost. „Jednou ráno vstaneme, a třeba se dozvíme, že měl Putin infarkt nebo s ním spadla helikoptéra. Nebo jako se Stalinem – nejdříve řekli, že je nemocný. Dávkovali informaci o jeho smrti asi tři dny,“ přiblížil.

Nemyslí si ale, že by šlo o takzvaný ‚palácový převrat‘. „Muselo by jít o osamělého vlka, někoho, kdo bude jednat zkratkovitě. Nešlo by o spiknutí ve formátu Stauffenbergovy bomby,“ připomněl známý čin, kdy právě německý plukovník Stauffenberg umístil v bunkru vedle diktátora Adolfa Hitlera bombu. Exploze ale nepřinesla kýžený výsledek a plukovník byl popraven. „V určité chvíli ale někomu může přeskočit a Putina by bez jakékoliv dlouhé přípravy zastřelil. Spíše to považuji za pravděpodobnější scénář,” uvedl odborník.

Putin se může pokusit vydržet až do prezidentských voleb roku 2024. „Taky se může stát, že se Putin rozhodne někoho odvolat z úřadu, a ten někdo neposlechne. Nebo se taky může Putin snažit držet co nejdéle, aby mohl někoho jmenovat jako svého nástupce, a tomu to všechno spadne na hlavu. To mi ale přijde celkem nereálné, že by vydržel,“ uzavřel Visingr. 

Související

Více souvisejících

Rusko Lukáš Visingr (analytik) Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina Čína Cherson, Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy