Sikorski řekl, která země může donutit Rusko ukončit válku na Ukrajině

Čína by mohla nejen hrát roli zprostředkovatele, ale také donutit Rusko, aby přijalo mírové řešení války na Ukrajině. V úterý večer to pro agenturu PAP uvedl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Sikorski se v úterý zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku, které se věnovalo ruské invazi na Ukrajinu. Na zasedání vystoupili také ministr zahraničních věcí Slovenska Juraj Blanár, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, americký ministr zahraničí Antony Blinken a čínský ministr zahraničí Wang I.

Wang ve svém projevu vyzval k uzavření míru, který by byl založen na územní celistvosti Ukrajiny a na „oprávněných bezpečnostních zájmech“ Ruska. Podle Sikorského by toto prohlášení mohlo být pro strany konfliktu podnětem k úvahám. Sikorski by si však chtěl od čínského ministra zahraničí ještě vyžádat dodatečné vysvětlení.

„Čína je země, která by mohla jednat nejen jako zprostředkovatel, ale také přimět Rusko k míru. Pokud by to měla být čínská definice (míru), podle mého názoru to vyžaduje jednání,“ prohlásil polský ministr.

I když podle něj Čína podporuje ruskou válečnou mašinérii prostřednictvím dodávek komponentů, materiálů a zařízení pro výrobu zbraní, zbraně samotné Rusku neposílá. „Čína je velmoc. Myslím, že bychom měli pozorně naslouchat, co říkají její představitelé,“ dodal Sikorski.

Brazílie a Čína už navrhly šestibodový plán na zahájení jednání mezi Ruskem a Ukrajinou s cílem ukončit jejich konflikt, oznámil v úterý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Lula o tomto návrhu telefonicky diskutoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během svého projevu při všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN však neodhalil konkrétní detaily plánu.

V úterním projevu prezident Lula také varoval, že konflikt v Pásmu Gazy se „nebezpečně rozšiřuje“ do Libanonu, a vyzval k okamžitému příměří. „Právo na obranu se proměnilo v právo na odplatu, což brání dohodám o propuštění rukojmí a oddaluje příměří,“ uvedl Lula.

Brazilský prezident také zopakoval svou výzvu k reformě Organizace spojených národů, kterou kritizoval za to, že nedokáže adekvátně reprezentovat světové společenství a zabránit válečným konfliktům. Lula poukázal na to, že každý rok se vynakládají desítky miliard dolarů na vojenské výdaje, které by podle něj měly být raději použity na boj s chudobou a změnou klimatu.

Lula rovněž vyzval k ráznějším opatřením v boji proti klimatické krizi a upozornil, že rok 2024 pravděpodobně bude nejteplejším rokem v moderní historii. Upozornil také na ničivé požáry v Brazílii, kde se nachází Amazonský prales, jak uvádí agentura DPA.

„Zastavení hladu je nejvyšší prioritou mé vlády,“ prohlásil Lula, který je prezidentem již potřetí.

Lula během svého projevu rovněž apeloval na revizi Charty OSN, aby posílil úlohu Valného shromáždění v prosazování míru a reforem mnohostranných institucí. „Vyloučení Latinské Ameriky a Afriky ze stálých míst v Radě bezpečnosti OSN je nepřijatelným dědictvím koloniální minulosti,“ zdůraznil.

Rada bezpečnosti OSN má pět stálých členů s právem veta: Británii, Čínu, Francii, Rusko a Spojené státy, jak připomíná agentura AFP.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Radoslaw Sikorski

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy