Škodí nejen tabák, ale i alkohol. Irsko chce na lahvích stejné nálepky jako na cigaretách

Irsko doufá, že bude brzy moci zavést legislativu vyžadující na lahvích s alkoholem, včetně vína, varovné etikety o možné škodlivosti pro zdraví, podobné těm, které už figurují na krabičkách cigaret. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Server Euractiv v této souvislosti napsal, že irskou vládu potěšilo i "poněkud překvapilo", že Evropská komise nemá připomínky k návrhu irské legislativy stran varovných etiket pro alkohol. Některé členské země, proslulé vinařstvím, se přitom snaží irskou vládu od tohoto kroku odradit, protože to podle nich poškodí jednotný unijní trh.

Několik členských zemí EU, v čele s Itálií, Francií a Španělskem, podle serveru Euractiv v pondělí na zasedání ministrů zemědělství proti irskému plánu opět protestovalo. Každá taková národní regulace totiž může narušit jednotný trh, jelikož vytváří různá tržní pravidla a požadavky pro firmy v daném odvětví. Podle agentury ANSA je proti irskému návrhu varovných nálepek také Řecko, Portugalsko či Chorvatsko.

"Je jasné, že to, co děláme, určitým způsobem narušuje jednotný trh," připustila ve středu Claire Gordonová z irského ministerstva zdravotnictví. "Jsme velmi rádi a opravdu poněkud překvapeni - poněkud překvapeni je slabý výraz - že naše návrhy prošly úspěšně hodnotícím procesem v EU," dodala Gordonová, která souhlas z Bruselu označila za další důležitý krok k přijetí pravidel v Irsku. Gordonová doufá, že nová irská legislativa by mohla být spuštěna do dvou či tří měsíců.

Irsko nicméně musí o svém záměru také informovat Světovou obchodní organizaci (WTO), protože systém nálepek by mohl být považován za překážku mezinárodního obchodu.

Pokud irská legislativa vstoupí v platnost, budou na lahvích alkoholu prodávaného v Irsku tři varování: jedno obecné informující o rizicích větší konzumace alkoholu, druhé varující před jeho užíváním těhotné ženy a třetí informující o souvislosti alkoholu s rakovinou jater.

Důrazně proti se tento týden postavil například italský ministr zemědělství Francesco Lollobrigida. "Nebráníme žádnou lobby, chráníme pracovní trh a ekonomiku, ale také národní kulturu," řekl Lollobrigida s tím, že víno by se mělo v tomto ohledu posuzovat samostatně. Souhlasí, že přemíra alkoholu má škodlivé účinky. Dodává ale také, že mnozí experti hovoří též o pozitivních účincích vína, není-li konzumováno ve velkém množství. Ministr Lollobrigida také zdůraznil, že víno má menší procento alkoholu než destiláty a že obsahuje například i zdraví prospěšné třísloviny.

Související

Leo Varadkar

Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael

Irský premiér Leo Varadkar dnes potvrdil zprávy místních médií a oznámil svoji rezignaci. Okamžitě odstupuje z pozice předsedy vládní strany Fine Gael a z křesla šéfa irské vlády odejde ihned, jakmile bude jeho nástupce připravený ujmout se úřadu. Varadkarova rezignace neznamená automaticky nové volby v Irsku, neboť jej může nahradit jiný zástupce Fine Gael.

Více souvisejících

irsko Alkohol

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

Suchoj Superjet 100

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

včera

Počasí: Česko zasáhly silné bouřky s přívalovými srážkami

Českou republiku dnes odpoledne zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, nebezpečným větrem a kroupami. Nejprve se bouřky objevily na jihozápadě Čech a na Vysočině, odkud postupovaly do středních Čech a dále na severovýchod.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy