Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu vyvolává řadu otázek ohledně budoucnosti zpravodajské činnosti CIA v Ruské federaci. Podle serveru The Guardian čekají špióny v nadcházejících týdnech bezesné noci strávené v nejistotě.
V posledních třech letech se americká zpravodajská služba soustředila na nábor Rusů nespokojených s režimem Vladimira Putina a jeho invazí na Ukrajinu. Pomocí sofistikovaných náborových videí apelovala na jejich vlastenectví a nabízela možnosti spolupráce s CIA jako formu odporu proti stávajícímu politickému režimu.
S nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta však tito rekruti budou čelit nové realitě. Trump se v minulosti netajil snahou zlepšit vztahy s Ruskem a možná opět vyhledá spojenectví s Moskvou. Jeho navržená nominace na klíčovou pozici ředitele zpravodajských služeb, Tulsi Gabbard, navíc vyvolává obavy kvůli jejích předešlým prohlášením o "legitimních bezpečnostních obavách Ruska" v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Tento potenciální politický posun by mohl mít dramatický dopad na osudy dvojitých agentů v Rusku. Podle historika Calder Waltona z Harvardovy Kennedyho školy mohou nastat bezesné noci nejen pro samotné agenty, ale i pro americké zpravodajské složky. „Trump bude mít právo požadovat jakékoliv zpravodajské informace, což může zásadně ovlivnit ochranu identity agentů,“ upozorňuje Walton.
Představitelé CIA i dalších západních zpravodajských služeb však potvrzují, že v posledních letech došlo k náboru několika klíčových osob v ruské elitě. Ředitel CIA William Burns v loňském roce označil tuto dobu za „neopakovatelnou příležitost“ k náboru agentů z řad ruských úředníků. Podobně šéf britské MI6 Richard Moore ve veřejném projevu přirovnal invazi na Ukrajinu k potlačení Pražského jara v roce 1968, kdy mnoho Rusů ztratilo důvěru ve svůj režim.
K náboru nových agentů pomáhají nejen finanční pobídky, ale i ideologická deziluze a osobní antipatie k Putinovu režimu. Řada zpravodajských zdrojů však upozorňuje na rizika spojená s tzv. „dvojitými hráči“, tedy ruskými operativci, kteří se tváří jako přeběhlíci, ale ve skutečnosti poskytují západním agenturám falešné informace.
Jedním z klíčových nástrojů CIA pro kontakt s potenciálními rekruty je aplikace Telegram, populární v Rusku. Prostřednictvím tohoto kanálu byla zveřejněna náborová videa inspirovaná ruskou kulturou, která vybízela k akci v duchu vlastenectví. Tato videa mohla rovněž sloužit jako psychologická hra s ruskými bezpečnostními složkami, jejichž paranoia by mohla ochromit jejich schopnost efektivně reagovat na skutečné hrozby.
Návrat Trumpa by mohl mít dalekosáhlé důsledky i pro spolupráci zpravodajských služeb v rámci aliance Five Eyes, kterou tvoří USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Během prvního Trumpova funkčního období se někteří spojenci zdráhali sdílet citlivé informace o Rusku z obavy, že by se mohly dostat do nesprávných rukou. Podle Waltona se stejné problémy mohou opakovat.
„Budoucnost těchto operací závisí na politické vůli nové administrativy. Pokud bude Trumpova politika vůvůči Rusku vstřícnější, může to zásadně oslabit schopnost CIA chránit své zdroje a zajistit bezpečnost svých operací,“ uzavírá Walton.
Související

CIA: Zastavení americké zpravodajské podpory Ukrajině nařídil Trump

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 1 hodinou

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
včera

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
včera

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
včera

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
26. dubna 2025 21:56
Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo.
Zdroj: Jakub Jurek