Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu vyvolává řadu otázek ohledně budoucnosti zpravodajské činnosti CIA v Ruské federaci. Podle serveru The Guardian čekají špióny v nadcházejících týdnech bezesné noci strávené v nejistotě.
V posledních třech letech se americká zpravodajská služba soustředila na nábor Rusů nespokojených s režimem Vladimira Putina a jeho invazí na Ukrajinu. Pomocí sofistikovaných náborových videí apelovala na jejich vlastenectví a nabízela možnosti spolupráce s CIA jako formu odporu proti stávajícímu politickému režimu.
S nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta však tito rekruti budou čelit nové realitě. Trump se v minulosti netajil snahou zlepšit vztahy s Ruskem a možná opět vyhledá spojenectví s Moskvou. Jeho navržená nominace na klíčovou pozici ředitele zpravodajských služeb, Tulsi Gabbard, navíc vyvolává obavy kvůli jejích předešlým prohlášením o "legitimních bezpečnostních obavách Ruska" v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Tento potenciální politický posun by mohl mít dramatický dopad na osudy dvojitých agentů v Rusku. Podle historika Calder Waltona z Harvardovy Kennedyho školy mohou nastat bezesné noci nejen pro samotné agenty, ale i pro americké zpravodajské složky. „Trump bude mít právo požadovat jakékoliv zpravodajské informace, což může zásadně ovlivnit ochranu identity agentů,“ upozorňuje Walton.
Představitelé CIA i dalších západních zpravodajských služeb však potvrzují, že v posledních letech došlo k náboru několika klíčových osob v ruské elitě. Ředitel CIA William Burns v loňském roce označil tuto dobu za „neopakovatelnou příležitost“ k náboru agentů z řad ruských úředníků. Podobně šéf britské MI6 Richard Moore ve veřejném projevu přirovnal invazi na Ukrajinu k potlačení Pražského jara v roce 1968, kdy mnoho Rusů ztratilo důvěru ve svůj režim.
K náboru nových agentů pomáhají nejen finanční pobídky, ale i ideologická deziluze a osobní antipatie k Putinovu režimu. Řada zpravodajských zdrojů však upozorňuje na rizika spojená s tzv. „dvojitými hráči“, tedy ruskými operativci, kteří se tváří jako přeběhlíci, ale ve skutečnosti poskytují západním agenturám falešné informace.
Jedním z klíčových nástrojů CIA pro kontakt s potenciálními rekruty je aplikace Telegram, populární v Rusku. Prostřednictvím tohoto kanálu byla zveřejněna náborová videa inspirovaná ruskou kulturou, která vybízela k akci v duchu vlastenectví. Tato videa mohla rovněž sloužit jako psychologická hra s ruskými bezpečnostními složkami, jejichž paranoia by mohla ochromit jejich schopnost efektivně reagovat na skutečné hrozby.
Návrat Trumpa by mohl mít dalekosáhlé důsledky i pro spolupráci zpravodajských služeb v rámci aliance Five Eyes, kterou tvoří USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Během prvního Trumpova funkčního období se někteří spojenci zdráhali sdílet citlivé informace o Rusku z obavy, že by se mohly dostat do nesprávných rukou. Podle Waltona se stejné problémy mohou opakovat.
„Budoucnost těchto operací závisí na politické vůli nové administrativy. Pokud bude Trumpova politika vůvůči Rusku vstřícnější, může to zásadně oslabit schopnost CIA chránit své zdroje a zajistit bezpečnost svých operací,“ uzavírá Walton.
Související

CIA: Zastavení americké zpravodajské podpory Ukrajině nařídil Trump

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Aktuálně se děje
před 31 minutami

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
před 58 minutami

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
před 1 hodinou

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 2 hodinami

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 3 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 4 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 5 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 5 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 6 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 8 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera
Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“
Zdroj: Libor Novák