Špióny CIA v Rusku čekají bezesné noci. Trump může fungování rozvědky zcela rozvrátit

Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu vyvolává řadu otázek ohledně budoucnosti zpravodajské činnosti CIA v Ruské federaci. Podle serveru The Guardian čekají špióny v nadcházejících týdnech bezesné noci strávené v nejistotě.

V posledních třech letech se americká zpravodajská služba soustředila na nábor Rusů nespokojených s režimem Vladimira Putina a jeho invazí na Ukrajinu. Pomocí sofistikovaných náborových videí apelovala na jejich vlastenectví a nabízela možnosti spolupráce s CIA jako formu odporu proti stávajícímu politickému režimu.

S nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta však tito rekruti budou čelit nové realitě. Trump se v minulosti netajil snahou zlepšit vztahy s Ruskem a možná opět vyhledá spojenectví s Moskvou. Jeho navržená nominace na klíčovou pozici ředitele zpravodajských služeb, Tulsi Gabbard, navíc vyvolává obavy kvůli jejích předešlým prohlášením o "legitimních bezpečnostních obavách Ruska" v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Tento potenciální politický posun by mohl mít dramatický dopad na osudy dvojitých agentů v Rusku. Podle historika Calder Waltona z Harvardovy Kennedyho školy mohou nastat bezesné noci nejen pro samotné agenty, ale i pro americké zpravodajské složky. „Trump bude mít právo požadovat jakékoliv zpravodajské informace, což může zásadně ovlivnit ochranu identity agentů,“ upozorňuje Walton.

Představitelé CIA i dalších západních zpravodajských služeb však potvrzují, že v posledních letech došlo k náboru několika klíčových osob v ruské elitě. Ředitel CIA William Burns v loňském roce označil tuto dobu za „neopakovatelnou příležitost“ k náboru agentů z řad ruských úředníků. Podobně šéf britské MI6 Richard Moore ve veřejném projevu přirovnal invazi na Ukrajinu k potlačení Pražského jara v roce 1968, kdy mnoho Rusů ztratilo důvěru ve svůj režim.

K náboru nových agentů pomáhají nejen finanční pobídky, ale i ideologická deziluze a osobní antipatie k Putinovu režimu. Řada zpravodajských zdrojů však upozorňuje na rizika spojená s tzv. „dvojitými hráči“, tedy ruskými operativci, kteří se tváří jako přeběhlíci, ale ve skutečnosti poskytují západním agenturám falešné informace.

Jedním z klíčových nástrojů CIA pro kontakt s potenciálními rekruty je aplikace Telegram, populární v Rusku. Prostřednictvím tohoto kanálu byla zveřejněna náborová videa inspirovaná ruskou kulturou, která vybízela k akci v duchu vlastenectví. Tato videa mohla rovněž sloužit jako psychologická hra s ruskými bezpečnostními složkami, jejichž paranoia by mohla ochromit jejich schopnost efektivně reagovat na skutečné hrozby.

Návrat Trumpa by mohl mít dalekosáhlé důsledky i pro spolupráci zpravodajských služeb v rámci aliance Five Eyes, kterou tvoří USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Během prvního Trumpova funkčního období se někteří spojenci zdráhali sdílet citlivé informace o Rusku z obavy, že by se mohly dostat do nesprávných rukou. Podle Waltona se stejné problémy mohou opakovat.

„Budoucnost těchto operací závisí na politické vůli nové administrativy. Pokud bude Trumpova politika vůvůči Rusku vstřícnější, může to zásadně oslabit schopnost CIA chránit své zdroje a zajistit bezpečnost svých operací,“ uzavírá Walton.

Související

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

Více souvisejících

CIA Rusko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 41 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy