Stoltenberg mluvil o jaderných zbraních. Ty ale podléhají rozhodnutím skutečných vlastníků, nikoli NATO

Na evropském kontinentu se vyskytují tři jaderné mocnosti, dvě z nich jsou členy Severoatlantické aliance. Situace se ale stává kritickou poté, co začal hrozit střet dvou z těchto dvou velmocí. 

Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou.

Problémem v ohledech jaderného zastrašování ze strany Severoatlantické aliance ale zůstává fakt, že jaderné zbraně přímo podléhají rozhodnutím zemí, které je vlastní. „Pokud by se protivník rozhodl zaútočit na NATO, musí se potýkat nejen s rozhodováním NATO, ale také si udělat úsudek o rozhodování vedoucích představitelů Spojených států, Spojeného království a Francie,“ píše NATO na svých webových stránkách.

Samotné NATO píše, že jaderné síly Spojeného království a Francie mají vlastní odstrašující úlohu a jsou nezávislé. „Samostatná rozhodovací centra těchto spojenců přispívají k odstrašení tím, že komplikují kalkulace případných protivníků,“ pokračuje NATO.

Pro Francii, Británii a Spojené státy tak existují dva paralelní světy. Prvním jsou jejich závazky vůči spojencům v rámci NATO, zároveň jde o jaderné velmoci se svrchovanými rozhodovacími pravomocemi o jejich jaderném arsenálu.

Podle mapky zveřejněné serverem Council on Foreign Relations jsou americké taktické jaderné zbraně rozmístěné v Nizozemí, Belgii, Německu, Itálii a Turecku. Žádná z těchto zemí ale nemůže sama o sobě jaderné zbraně použít, protože jsou pod kontrolou amerických úřadů. Podle dostupných údajů Američané na území NATO v Evropě rozmístili zhruba stovku jaderných zbraní.

Dříve byly americké zbraně hromadného ničení přítomné i ve francouzských a britských skladech, to je ale už minulostí. „Velká Británie a Francie mají vlastní jaderné síly a již nejsou hostiteli amerických zbraní,“ píše CFR. Od roku 1954 se jaderné zbraně nacházely ještě na území Řecka, odtud však byly staženy.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už během uplynulého týdne zdůraznil snahu aliance přizpůsobit svůj jaderný arzenál aktuálním bezpečnostním hrozbám, přičemž se odkazoval na nejnovější jadernou rétoriku a cvičení Ruska.

V rozhovoru s novináři označil jaderné zbraně NATO za „konečnou bezpečnostní záruku“ a prostředek k zachování míru. Reuters poznamenává, že i když je dobře známo, že USA rozmístily jaderné bomby na několika místech v Evropě, NATO o těchto zbraních veřejně mluví jen zřídka.

Stoltenberg v diskusi o „probíhající adaptaci“ jaderného arzenálu NATO uvedl, že Nizozemsko v červnu ohlásilo, že jeho stíhačky F-35 jsou připraveny nést jaderné zbraně a uvedl, že USA modernizují své jaderné zbraně v Evropě.

Upozornil také na rostoucí ruskou aktivitu ohledně svých jaderných schopností. „To, co jsme viděli v posledních letech a měsících, je nebezpečná jaderná rétorika z ruské strany,“ uvedl a upozornil na probíhající ruská jaderná cvičení.

Plány na společné cvičení Moskvy a Minsku potvrdilo běloruské ministerstvo obrany. „Cvičení jsou reakcí na neúspěšné pokusy zatáhnou Bělorusko do epidemie barevných revolucí a rozdrtit nás ekonomickými sankcemi a na plány některých západních zemí použít proti našemu státu vojenskou sílu,“ shrnul šéf tohoto resortu Viktor Chrenin podle serveru Politico.

Ruský prezident Vladimir Putin už loni v březnu ohlásil, že Rusko jaderné zbraně bude skladovat také na běloruském území. „Bělorusko tyto zbraně použije bez váhání, pokud bude naše země napadena,“ varoval o několik měsíců později běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Jako největší hrozbu vnímá NATO a sousední Polsko, jak uvedl.

Že jsou hranice v Bělorusku Lukašenko potvrdil teprve na úplném závěru loňského roku. „Cílem není provokovat třetí země nebo kohokoli jiného, ale udržet náš střelný prach suchý,“ poznamenal Chrenin.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně Jens Stoltenberg NATO

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy