Na evropském kontinentu se vyskytují tři jaderné mocnosti, dvě z nich jsou členy Severoatlantické aliance. Situace se ale stává kritickou poté, co začal hrozit střet dvou z těchto dvou velmocí.
Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou.
Problémem v ohledech jaderného zastrašování ze strany Severoatlantické aliance ale zůstává fakt, že jaderné zbraně přímo podléhají rozhodnutím zemí, které je vlastní. „Pokud by se protivník rozhodl zaútočit na NATO, musí se potýkat nejen s rozhodováním NATO, ale také si udělat úsudek o rozhodování vedoucích představitelů Spojených států, Spojeného království a Francie,“ píše NATO na svých webových stránkách.
Samotné NATO píše, že jaderné síly Spojeného království a Francie mají vlastní odstrašující úlohu a jsou nezávislé. „Samostatná rozhodovací centra těchto spojenců přispívají k odstrašení tím, že komplikují kalkulace případných protivníků,“ pokračuje NATO.
Pro Francii, Británii a Spojené státy tak existují dva paralelní světy. Prvním jsou jejich závazky vůči spojencům v rámci NATO, zároveň jde o jaderné velmoci se svrchovanými rozhodovacími pravomocemi o jejich jaderném arsenálu.
Podle mapky zveřejněné serverem Council on Foreign Relations jsou americké taktické jaderné zbraně rozmístěné v Nizozemí, Belgii, Německu, Itálii a Turecku. Žádná z těchto zemí ale nemůže sama o sobě jaderné zbraně použít, protože jsou pod kontrolou amerických úřadů. Podle dostupných údajů Američané na území NATO v Evropě rozmístili zhruba stovku jaderných zbraní.
Dříve byly americké zbraně hromadného ničení přítomné i ve francouzských a britských skladech, to je ale už minulostí. „Velká Británie a Francie mají vlastní jaderné síly a již nejsou hostiteli amerických zbraní,“ píše CFR. Od roku 1954 se jaderné zbraně nacházely ještě na území Řecka, odtud však byly staženy.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už během uplynulého týdne zdůraznil snahu aliance přizpůsobit svůj jaderný arzenál aktuálním bezpečnostním hrozbám, přičemž se odkazoval na nejnovější jadernou rétoriku a cvičení Ruska.
V rozhovoru s novináři označil jaderné zbraně NATO za „konečnou bezpečnostní záruku“ a prostředek k zachování míru. Reuters poznamenává, že i když je dobře známo, že USA rozmístily jaderné bomby na několika místech v Evropě, NATO o těchto zbraních veřejně mluví jen zřídka.
Stoltenberg v diskusi o „probíhající adaptaci“ jaderného arzenálu NATO uvedl, že Nizozemsko v červnu ohlásilo, že jeho stíhačky F-35 jsou připraveny nést jaderné zbraně a uvedl, že USA modernizují své jaderné zbraně v Evropě.
Upozornil také na rostoucí ruskou aktivitu ohledně svých jaderných schopností. „To, co jsme viděli v posledních letech a měsících, je nebezpečná jaderná rétorika z ruské strany,“ uvedl a upozornil na probíhající ruská jaderná cvičení.
Plány na společné cvičení Moskvy a Minsku potvrdilo běloruské ministerstvo obrany. „Cvičení jsou reakcí na neúspěšné pokusy zatáhnou Bělorusko do epidemie barevných revolucí a rozdrtit nás ekonomickými sankcemi a na plány některých západních zemí použít proti našemu státu vojenskou sílu,“ shrnul šéf tohoto resortu Viktor Chrenin podle serveru Politico.
Ruský prezident Vladimir Putin už loni v březnu ohlásil, že Rusko jaderné zbraně bude skladovat také na běloruském území. „Bělorusko tyto zbraně použije bez váhání, pokud bude naše země napadena,“ varoval o několik měsíců později běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Jako největší hrozbu vnímá NATO a sousední Polsko, jak uvedl.
Že jsou hranice v Bělorusku Lukašenko potvrdil teprve na úplném závěru loňského roku. „Cílem není provokovat třetí země nebo kohokoli jiného, ale udržet náš střelný prach suchý,“ poznamenal Chrenin.
Související
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami
Jaderné zbraně , Jens Stoltenberg , NATO
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě