Stoltenberg mluvil o jaderných zbraních. Ty ale podléhají rozhodnutím skutečných vlastníků, nikoli NATO

Na evropském kontinentu se vyskytují tři jaderné mocnosti, dvě z nich jsou členy Severoatlantické aliance. Situace se ale stává kritickou poté, co začal hrozit střet dvou z těchto dvou velmocí. 

Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou.

Problémem v ohledech jaderného zastrašování ze strany Severoatlantické aliance ale zůstává fakt, že jaderné zbraně přímo podléhají rozhodnutím zemí, které je vlastní. „Pokud by se protivník rozhodl zaútočit na NATO, musí se potýkat nejen s rozhodováním NATO, ale také si udělat úsudek o rozhodování vedoucích představitelů Spojených států, Spojeného království a Francie,“ píše NATO na svých webových stránkách.

Samotné NATO píše, že jaderné síly Spojeného království a Francie mají vlastní odstrašující úlohu a jsou nezávislé. „Samostatná rozhodovací centra těchto spojenců přispívají k odstrašení tím, že komplikují kalkulace případných protivníků,“ pokračuje NATO.

Pro Francii, Británii a Spojené státy tak existují dva paralelní světy. Prvním jsou jejich závazky vůči spojencům v rámci NATO, zároveň jde o jaderné velmoci se svrchovanými rozhodovacími pravomocemi o jejich jaderném arsenálu.

Podle mapky zveřejněné serverem Council on Foreign Relations jsou americké taktické jaderné zbraně rozmístěné v Nizozemí, Belgii, Německu, Itálii a Turecku. Žádná z těchto zemí ale nemůže sama o sobě jaderné zbraně použít, protože jsou pod kontrolou amerických úřadů. Podle dostupných údajů Američané na území NATO v Evropě rozmístili zhruba stovku jaderných zbraní.

Dříve byly americké zbraně hromadného ničení přítomné i ve francouzských a britských skladech, to je ale už minulostí. „Velká Británie a Francie mají vlastní jaderné síly a již nejsou hostiteli amerických zbraní,“ píše CFR. Od roku 1954 se jaderné zbraně nacházely ještě na území Řecka, odtud však byly staženy.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už během uplynulého týdne zdůraznil snahu aliance přizpůsobit svůj jaderný arzenál aktuálním bezpečnostním hrozbám, přičemž se odkazoval na nejnovější jadernou rétoriku a cvičení Ruska.

V rozhovoru s novináři označil jaderné zbraně NATO za „konečnou bezpečnostní záruku“ a prostředek k zachování míru. Reuters poznamenává, že i když je dobře známo, že USA rozmístily jaderné bomby na několika místech v Evropě, NATO o těchto zbraních veřejně mluví jen zřídka.

Stoltenberg v diskusi o „probíhající adaptaci“ jaderného arzenálu NATO uvedl, že Nizozemsko v červnu ohlásilo, že jeho stíhačky F-35 jsou připraveny nést jaderné zbraně a uvedl, že USA modernizují své jaderné zbraně v Evropě.

Upozornil také na rostoucí ruskou aktivitu ohledně svých jaderných schopností. „To, co jsme viděli v posledních letech a měsících, je nebezpečná jaderná rétorika z ruské strany,“ uvedl a upozornil na probíhající ruská jaderná cvičení.

Plány na společné cvičení Moskvy a Minsku potvrdilo běloruské ministerstvo obrany. „Cvičení jsou reakcí na neúspěšné pokusy zatáhnou Bělorusko do epidemie barevných revolucí a rozdrtit nás ekonomickými sankcemi a na plány některých západních zemí použít proti našemu státu vojenskou sílu,“ shrnul šéf tohoto resortu Viktor Chrenin podle serveru Politico.

Ruský prezident Vladimir Putin už loni v březnu ohlásil, že Rusko jaderné zbraně bude skladovat také na běloruském území. „Bělorusko tyto zbraně použije bez váhání, pokud bude naše země napadena,“ varoval o několik měsíců později běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Jako největší hrozbu vnímá NATO a sousední Polsko, jak uvedl.

Že jsou hranice v Bělorusku Lukašenko potvrdil teprve na úplném závěru loňského roku. „Cílem není provokovat třetí země nebo kohokoli jiného, ale udržet náš střelný prach suchý,“ poznamenal Chrenin.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Jaderné zbraně Jens Stoltenberg NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy