Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu znamená pro klimatická opatření značné riziko. V krátkodobém horizontu očekávají odborníci zásadní negativní dopady na boj proti změně klimatu. Jaký vliv bude mít jeho politika v dlouhodobějším měřítku, však zůstává nejasné.
V době, kdy se světoví lídři scházejí na nejnovější klimatické konferenci OSN COP29, je Trumpovo vítězství vnímáno jako zásadní překážka pro snahy snižovat emise a podporovat financování ekologických projektů v rozvojových zemích.
Trump, známý svým skeptickým postojem ke klimatické krizi, se netají názorem, že podpora obnovitelných zdrojů energie je podvod. I přesto, že obnovitelné zdroje, jako větrná a solární energie, získaly v USA značnou podporu, Trumpova politika, která by upřednostňovala těžbu ropy a plynu, nemusí být tak účinná, jak by si přál.
I kdyby USA rychle odstoupily od Pařížské dohody, Trump zůstane vázán dalšími globálními úsilími v oblasti ochrany klimatu. Někteří jeho podporovatelé dokonce požadují, aby země zcela odstoupila od iniciativ OSN na ochranu klimatu. Usilují o to, aby nový prezident opustil Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu, která slouží jako základ pro kolektivní boj proti globálním klimatickým hrozbám.
Tento krok by měl dalekosáhlé důsledky, jelikož úmluva byla v roce 1992 téměř jednomyslně ratifikována americkým Senátem. Právní odborníci sice nejsou přesvědčeni o možnosti úplného odstoupení, ale jakákoli snaha USA se od této dohody odtrhnout by znamenala vážný úder pro princip multilaterální spolupráce.
Vedle mezinárodních kroků očekává se, že nová Trumpova administrativa podpoří masivní rozšíření těžby ropy a plynu v USA, zruší některé environmentální regulace a zavede vysoká cla na elektromobily a solární panely dovážené z Číny.
„Čeká nás přístup ‚vrtejte, vrtejte, vrtejte‘,“ prohlásil podle BBC Dan Eberhart, generální ředitel společnosti Canary LLC zaměřené na těžební služby. Podle něj se chystá zrychlení prodeje nájemních pozemků pro těžbu offshore, rozšiřování ropovodů a zvýšený výskyt hydraulického frakování na federálních pozemcích s cílem snížit energetické náklady pro spotřebitele.
Tato politika již ovlivnila trhy – ve středu poklesly akcie výrobců větrných turbín, neboť se objevily obavy, že Trump zruší plánované větrné farmy v pobřežních oblastech USA.
V dlouhodobém horizontu však není jasné, zda nový prezident skutečně zastaví růst obnovitelných zdrojů nebo vrátí čas k fosilním palivům. Trump totiž čelí odporu – a to i ve své vlastní straně.
Bidenův zákon na podporu inflace, který může směřovat až bilion dolarů do zelené energetiky, byl velmi přínosný pro republikánské oblasti. Podle jedné analýzy šlo až 85 % z těchto investic právě do okresů, které volily republikány.
Zpráva Mezinárodní energetické agentury navíc uvádí, že globální investice do čistých technologií v roce 2024 dvojnásobně převyšují investice do uhlí, ropy a plynu. Nová americká vláda si možná rozmyslí, zda omezit tento typ investic, a tím riskovat, že se přesunou do jiných, na změnu připravenějších zemí.
Klimatičtí lídři i přes Trumpovo vítězství stále věří, že přechod na zelenou energii nebude vykolejen novou administrativou. „Výsledek této volby bude považován za těžkou ránu pro globální klimatická opatření,“ uvedla Christiana Figueresová, bývalá vedoucí klimatického oddělení OSN.
„Nemůže však zastavit probíhající změny zaměřené na dekarbonizaci ekonomiky a dosažení cílů Pařížské dohody,“ dodala Figueresová.
Související
Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil
Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Donald Trump , Počasí
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Obává se útoků povstalců i Izraele
před 1 hodinou
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 2 hodinami
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.
Zdroj: Libor Novák