Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu znamená pro klimatická opatření značné riziko. V krátkodobém horizontu očekávají odborníci zásadní negativní dopady na boj proti změně klimatu. Jaký vliv bude mít jeho politika v dlouhodobějším měřítku, však zůstává nejasné.
V době, kdy se světoví lídři scházejí na nejnovější klimatické konferenci OSN COP29, je Trumpovo vítězství vnímáno jako zásadní překážka pro snahy snižovat emise a podporovat financování ekologických projektů v rozvojových zemích.
Trump, známý svým skeptickým postojem ke klimatické krizi, se netají názorem, že podpora obnovitelných zdrojů energie je podvod. I přesto, že obnovitelné zdroje, jako větrná a solární energie, získaly v USA značnou podporu, Trumpova politika, která by upřednostňovala těžbu ropy a plynu, nemusí být tak účinná, jak by si přál.
I kdyby USA rychle odstoupily od Pařížské dohody, Trump zůstane vázán dalšími globálními úsilími v oblasti ochrany klimatu. Někteří jeho podporovatelé dokonce požadují, aby země zcela odstoupila od iniciativ OSN na ochranu klimatu. Usilují o to, aby nový prezident opustil Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu, která slouží jako základ pro kolektivní boj proti globálním klimatickým hrozbám.
Tento krok by měl dalekosáhlé důsledky, jelikož úmluva byla v roce 1992 téměř jednomyslně ratifikována americkým Senátem. Právní odborníci sice nejsou přesvědčeni o možnosti úplného odstoupení, ale jakákoli snaha USA se od této dohody odtrhnout by znamenala vážný úder pro princip multilaterální spolupráce.
Vedle mezinárodních kroků očekává se, že nová Trumpova administrativa podpoří masivní rozšíření těžby ropy a plynu v USA, zruší některé environmentální regulace a zavede vysoká cla na elektromobily a solární panely dovážené z Číny.
„Čeká nás přístup ‚vrtejte, vrtejte, vrtejte‘,“ prohlásil podle BBC Dan Eberhart, generální ředitel společnosti Canary LLC zaměřené na těžební služby. Podle něj se chystá zrychlení prodeje nájemních pozemků pro těžbu offshore, rozšiřování ropovodů a zvýšený výskyt hydraulického frakování na federálních pozemcích s cílem snížit energetické náklady pro spotřebitele.
Tato politika již ovlivnila trhy – ve středu poklesly akcie výrobců větrných turbín, neboť se objevily obavy, že Trump zruší plánované větrné farmy v pobřežních oblastech USA.
V dlouhodobém horizontu však není jasné, zda nový prezident skutečně zastaví růst obnovitelných zdrojů nebo vrátí čas k fosilním palivům. Trump totiž čelí odporu – a to i ve své vlastní straně.
Bidenův zákon na podporu inflace, který může směřovat až bilion dolarů do zelené energetiky, byl velmi přínosný pro republikánské oblasti. Podle jedné analýzy šlo až 85 % z těchto investic právě do okresů, které volily republikány.
Zpráva Mezinárodní energetické agentury navíc uvádí, že globální investice do čistých technologií v roce 2024 dvojnásobně převyšují investice do uhlí, ropy a plynu. Nová americká vláda si možná rozmyslí, zda omezit tento typ investic, a tím riskovat, že se přesunou do jiných, na změnu připravenějších zemí.
Klimatičtí lídři i přes Trumpovo vítězství stále věří, že přechod na zelenou energii nebude vykolejen novou administrativou. „Výsledek této volby bude považován za těžkou ránu pro globální klimatická opatření,“ uvedla Christiana Figueresová, bývalá vedoucí klimatického oddělení OSN.
„Nemůže však zastavit probíhající změny zaměřené na dekarbonizaci ekonomiky a dosažení cílů Pařížské dohody,“ dodala Figueresová.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Donald Trump , Počasí
Aktuálně se děje
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
včera
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák