Ukrajinští piloti vídají své kolegy umírat. I proto si přejí americké F-16

Ukrajinští piloti ve starých stíhačkách mnohdy bojují o život proti modernějším ruským strojům. Ty totiž mají na ukrajinském nebi převahu i přes probíhající protiofenzívu. Přáli by si letouny F-16, které jim umožní spolehlivější manévrování a odpalování raket. Velení v Kyjevě jejich potřeby zohledňuje a západní země na Spojené státy už tlačí s výcvikem letců z Ukrajiny na tyto stroje. 

Americká stanice CNN zveřejnila rozhovor s ukrajinským pilotem Oleksijem. Ten létá se starými stroji Su-25 ještě sovětské výroby. Nedokážou se rovnat moderním ruským stíhačkám Su-35, které mají ve výbavě pokročilé radary a rakety dlouhého doletu. „Kvůli těmto stíhačkám ztrácíme mnoho letadel. V boji jsme ztratili velitele a jeho návodčího. Oba jsou hrdinové Ukrajiny,“ vylíčil pilot, mezi kolegy známý pod přezdívkou Pumba. 

Přes všechno psychické vypětí, které během války zažil, stále vzdoruje nepříteli. Je jedním z několika desítek pilotů, kteří rok a půl po začátku války létají pro ukrajinské letectvo. „Když vidíte výbuch svého kolegy před očima, v reálném čase, je to šok. Největší bitva je se sebou samým, protože musíte najít nějakou sílu, nějakou sílu ve své duši, jak se vám podaří znovu vzlétnout,“ popisuje Pumba. 

Význam role útočných letců podle CNN se začátkem protiofenzívy roste. „Hlavním účelem tohoto letadla je podporovat naše pozemní síly na frontě. V těchto dnech je to náš hlavní úkol,“ řekl pilot. Po dokončení mise pilotům prý pozemní bojovníci posílají děkovné zprávy. „Myslím, že tím zvyšujeme morálku našich pozemních sil.“

Ačkoliv má zásadní problémy s ukrajinskou protileteckou obranou, tak si Rusko drží svou leteckou převahu. Ukrajinci pro boj s Rusy obdrželi 45 letounů Su-25 a Mig-29 od spojeneckých zemí. „Západní země by mohly pomoci tím, že by Ukrajině poskytly vytoužené letouny F-16,“ poznamenal jiný pilot s přezdívkou Juice, jehož CNN oslovila také. 

CNN popsala, že americká stíhačka F-16 má schopnost doplňování paliva ve vzduchu a je kompatibilní s většinou zbraní Severoatlantické aliance. Poprvé se začala vyrábět v 80. letech, po řadě modernizací je ale pokročilejší a univerzálnější než všechny proudové letouny, které nyní ukrajinské letectvo ve své výbavě má. 

„Naše protiofenzíva by mohla být mnohem účinnější a pro naše lidi na zemi mnohem bezpečnější. Domnívám se, že by to mohlo skutečně změnit pravidla hry pro protiofenzívu i pro celou válku, protože F-16 jsou schopny udělat spoustu zásadní práce pro naše síly, pro náš odpor,“ vysvětluje Juice.

Letci se snaží manévrovat tak, aby se vyhnuli protiletecké obraně nepřítele, vždy to v nich ale vyvolává obrovský strach. „Vymezujeme si okna pro napadání cílů v době, kdy je riziko nejmenší, a skutečně to funguje. Ale nezaručuje to naši bezpečnost, protože Rusko se také snaží učit a také mění svou taktiku,“ pokračuje Juice. 

Nemohou využít ani plný potenciál raket HARM, které jim dodaly západní země. Ukrajina podle Juice může využít pouze čtvrtinu potenciálu těchto raket. „Stejné střely na F-16 by byly mnohem účinnější,“ doplnil. 

Podle CNN mají požadavky ukrajinských pilotů odezvu na nejvyšších místech v Kyjevě. Ministr obrany Oleksij Reznikov i prezident Volodymyr Zelenskyj vnímají pořízení letounů F-16 jako prioritu. 

Západní země v čele se Spojenými státy ale odporují. Mohlo by dojít k závažné eskalaci vztahů s Moskvou. Mezi Západem a Ruskem panuje velké napětí a každý krok může vést až k jaderné eskalaci, kterou ruský prezident Vladimir Putin nově i se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem opakovaně hrozí. 

USA nedávno potvrdily, že ukrajinské piloty na letounech budou cvičit. Velká Británie společně s Dánskem naléhá, aby jich bylo více. Konkrétně Dánové včera upozornili na prodloužení působnosti těchto stíhaček o tři roky, původně měly být vyřazeny příští rok. Podle agentury Reuters je k tomu vedou obavy z ruské agrese. Už v březnu stanice NBC informovala o příjezdu dvou ukrajinských pilotů do USA kvůli výcviku. 

Související

R-360 Neptun (ukrajinsky Р-360 «Непту́н») je ukrajinská podzvuková protilodní střela vyvinutá v Kyjevské konstrukční kanceláři Luč v letech 2012–2020. Střela slouží k ničení válečných lodí a jiných plavidel do výtlaku 5000 tun, popřípadě pozemních cílů.

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu

Rusko naznačuje možnost omezení útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu právě ve chvíli, kdy Ukrajina nasazuje svou novou výkonnou střelu s plochou dráhou letu Long Neptune. Tento nový zbraňový systém představuje významný posun v ukrajinské strategii proti ruské ropné infrastruktuře a může mít dlouhodobý dopad na válečnou dynamiku.

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině F-16 SU-25 MiG-29

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy