Ukrajinští piloti ve starých stíhačkách mnohdy bojují o život proti modernějším ruským strojům. Ty totiž mají na ukrajinském nebi převahu i přes probíhající protiofenzívu. Přáli by si letouny F-16, které jim umožní spolehlivější manévrování a odpalování raket. Velení v Kyjevě jejich potřeby zohledňuje a západní země na Spojené státy už tlačí s výcvikem letců z Ukrajiny na tyto stroje.
Americká stanice CNN zveřejnila rozhovor s ukrajinským pilotem Oleksijem. Ten létá se starými stroji Su-25 ještě sovětské výroby. Nedokážou se rovnat moderním ruským stíhačkám Su-35, které mají ve výbavě pokročilé radary a rakety dlouhého doletu. „Kvůli těmto stíhačkám ztrácíme mnoho letadel. V boji jsme ztratili velitele a jeho návodčího. Oba jsou hrdinové Ukrajiny,“ vylíčil pilot, mezi kolegy známý pod přezdívkou Pumba.
Přes všechno psychické vypětí, které během války zažil, stále vzdoruje nepříteli. Je jedním z několika desítek pilotů, kteří rok a půl po začátku války létají pro ukrajinské letectvo. „Když vidíte výbuch svého kolegy před očima, v reálném čase, je to šok. Největší bitva je se sebou samým, protože musíte najít nějakou sílu, nějakou sílu ve své duši, jak se vám podaří znovu vzlétnout,“ popisuje Pumba.
Význam role útočných letců podle CNN se začátkem protiofenzívy roste. „Hlavním účelem tohoto letadla je podporovat naše pozemní síly na frontě. V těchto dnech je to náš hlavní úkol,“ řekl pilot. Po dokončení mise pilotům prý pozemní bojovníci posílají děkovné zprávy. „Myslím, že tím zvyšujeme morálku našich pozemních sil.“
Ačkoliv má zásadní problémy s ukrajinskou protileteckou obranou, tak si Rusko drží svou leteckou převahu. Ukrajinci pro boj s Rusy obdrželi 45 letounů Su-25 a Mig-29 od spojeneckých zemí. „Západní země by mohly pomoci tím, že by Ukrajině poskytly vytoužené letouny F-16,“ poznamenal jiný pilot s přezdívkou Juice, jehož CNN oslovila také.
CNN popsala, že americká stíhačka F-16 má schopnost doplňování paliva ve vzduchu a je kompatibilní s většinou zbraní Severoatlantické aliance. Poprvé se začala vyrábět v 80. letech, po řadě modernizací je ale pokročilejší a univerzálnější než všechny proudové letouny, které nyní ukrajinské letectvo ve své výbavě má.
„Naše protiofenzíva by mohla být mnohem účinnější a pro naše lidi na zemi mnohem bezpečnější. Domnívám se, že by to mohlo skutečně změnit pravidla hry pro protiofenzívu i pro celou válku, protože F-16 jsou schopny udělat spoustu zásadní práce pro naše síly, pro náš odpor,“ vysvětluje Juice.
Letci se snaží manévrovat tak, aby se vyhnuli protiletecké obraně nepřítele, vždy to v nich ale vyvolává obrovský strach. „Vymezujeme si okna pro napadání cílů v době, kdy je riziko nejmenší, a skutečně to funguje. Ale nezaručuje to naši bezpečnost, protože Rusko se také snaží učit a také mění svou taktiku,“ pokračuje Juice.
Nemohou využít ani plný potenciál raket HARM, které jim dodaly západní země. Ukrajina podle Juice může využít pouze čtvrtinu potenciálu těchto raket. „Stejné střely na F-16 by byly mnohem účinnější,“ doplnil.
Podle CNN mají požadavky ukrajinských pilotů odezvu na nejvyšších místech v Kyjevě. Ministr obrany Oleksij Reznikov i prezident Volodymyr Zelenskyj vnímají pořízení letounů F-16 jako prioritu.
Západní země v čele se Spojenými státy ale odporují. Mohlo by dojít k závažné eskalaci vztahů s Moskvou. Mezi Západem a Ruskem panuje velké napětí a každý krok může vést až k jaderné eskalaci, kterou ruský prezident Vladimir Putin nově i se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem opakovaně hrozí.
USA nedávno potvrdily, že ukrajinské piloty na letounech budou cvičit. Velká Británie společně s Dánskem naléhá, aby jich bylo více. Konkrétně Dánové včera upozornili na prodloužení působnosti těchto stíhaček o tři roky, původně měly být vyřazeny příští rok. Podle agentury Reuters je k tomu vedou obavy z ruské agrese. Už v březnu stanice NBC informovala o příjezdu dvou ukrajinských pilotů do USA kvůli výcviku.
Související
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
Armáda Ukrajina , válka na Ukrajině , F-16 , SU-25 , MiG-29
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 40 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek