Vyplatí se Ukrajincům bojovat o Donbas? Výhodnější bude pokusit se prorazit k moři, míní expert

Podle informací Institutu pro studium války ruští okupanti v posledních dnech postoupili v Bachmutu. Město svírají tvrdé boje už dlouhé měsíce a teprve teď se okupantům podařilo dostat až ke správní budově v centru. V bitvě jde především o symbolickou hodnotu místa pro obě válčící strany.

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že z vojenského hlediska bitva o město v Doněcké oblasti dlouhodobě nedává smysl. „Jde o symbolickou hodnotu tohoto místa. Pro obě strany. Je to spíš politické než vojenské rozhodnutí, další silně opevněná linie ukrajinské obrany je hned na západ od města. Rusové maximálně získají jen další zcela zničené město,“ popsal.  

Ruská armáda postupuje také v Avdijivce jen několik kilometrů jižně od Doněcku. Město zažívá válku už od roku 2014 a podle Řepy to pro místní není nic nového. „Avdijivka je město na Donbase, u kterého se bojuje už téměř devět let celé války v tomto regionu. Není to tedy jen posledních 14 měsíců,“ vysvětlil. 

Avdijivka je navíc silně opevněná a Rusové zde patrně zaplatí mnoha životy. „Podle dosavadních ruských neúspěchů v tomto směru je to nejspíš zase jen další snaha prorazit za každou cenu bez invence nebo momentu překvapení,“ hodnotí ruskou taktiku Řepa.  

Doporučené články

Město však může být pro okupační jednotky důležité z pohledu případné ukrajinské protiofenzivy směrem k moři. „Leží poměrně daleko na jih. Proto si možná Rusové řekli, že se zde pokusí Ukrajince alespoň trochu zatlačit a vyčerpat jejich zálohy, které by jinak mohly být nasazeny právě při případném protiúderu, který by mohl přijít už na jaře,“ dodal historik.  

S ohledem na dosavadní ruské výsledky si Řepa nemyslí, že se Rusům povede nějaký zásadní průlom. „Nic tomu nenasvědčuje. Ukrajinská protiofenzíva samozřejmě úspěšná být může. Nesmí ale zakolísat a rozmělnit se, proto musí být pečlivě naplánovaná, a to i s použitím techniky ze Západu, která by měla být lepší než drtivá většina té ruské nasazené na bojišti.“ 

Na další vývoj si podle Řepy musíme počkat. „Vstupuje do toho skutečně mnoho faktorů. Který nakonec převáží a povede k úspěchu nebo naopak nezdaru, je velká neznámá pro každého. Nejspíš to neví ani generální štáby obou stran,“ pokračoval.  

Donbas je území, které se za devět let téměř zcela vylidnilo. „Místní si zvykli na válku tak, jak je to pro nás zcela nepředstavitelné. Myslím si, že pro Ukrajince je podstatně výhodnější pokusit se prorazit k moři, než postupovat pomalu a za velkých ztrát na Donbase. Z jejich strany jsou zásadní rychlé a úspěšné údery, ne další kola opotřebovávací války, na kterou je Rusko ještě po nějakou dobu schopno reagovat,“ uzavřel vojenský historik s tím, že Ukrajinci zatím vždy zvládli v této válce s něčím překvapit. „Uvidíme, co se stane nyní.“ 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Bachmut Ruská armáda Tomáš Řepa Univerzita obrany

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký exprezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 2 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?

Prezident USA Donald Trump oznámil rozsáhlá globální cla ve výši nejméně 10 % na dovoz ze všech zemí světa a zároveň zvýšil cla na desítky států, od Nikaraguy po Kambodžu. Tato opatření se přidávají k již dříve zavedeným clům na ocel, hliník a automobily, která nabyla účinnosti o půlnoci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy