Wagnerovci jsou silní. Smrt Prigožina je ale destabilizuje, ohrozí Kreml a poškodí africkou bezpečnost

Smrt šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina může závažně destabilizovat nejen tuto skupinu, ale ohrozit také ruské zájmy v Africe. Jeho možnou smrt potvrdila také britská rozvědka s tím, že zásadní destabilizující dopad bude mít i skon ostatních žoldnéřských velitelů. Ve hře je i pomsta Kremlu.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek odpoledne prolomil mlčení ohledně pádu letadla s šéfem wagnerovců. Potvrdil jeho úmrtí a vyjádřil soustrast nejen blízkým, uvedl server EuroZprávy.cz. Svět teď ale zajímá otázka – co se žoldnéřskou skupinou bude dále?

Britská rozvědka v pátek ráno na sociální síti X připustila možný extrémně destabilizující efekt Prigožinovy pravděpodobné smrti na Wagnerovu skupinu. „Jeho osobní vlastnosti, jako je hyperaktivita, výjimečná drzost, snaha o dosažení výsledků a extrémní brutalita, byly pro Wagnera typické a je nepravděpodobné, že by se jim vyrovnal nějaký jeho nástupce,“ píše.

Podle Britů neexistuje jednoznačný důkaz, že byl na palubě. Jeho smrt ale pokládá za velmi pravděpodobnou. „Je známo, že uplatňuje mimořádná bezpečnostní opatření. Je však velmi pravděpodobné, že je skutečně mrtvý.“

„Smrt Prigožina by měla téměř jistě hluboký destabilizující dopad na skupinu Wagner. Wagnerovo velitelské vakuum by ještě umocnily zprávy, že zemřel také zakladatel a polní velitel Dimitrij Utkin a šéf logistiky Valerij Čekalov,“ dodává britská rozvědka komunikující prostřednictvím ministerstva obrany.

Soukromé letadlo se zřítilo ve středu večer zhruba v půli cesty mezi Moskvou a Petrohradem. Zemřelo v něm všech deset cestujících, z toho tři členové posádky a sedm pasažérů. Ruská federální agentura pro leteckou dopravu později potvrdila, že na seznamu cestujících byl majitel Wagnerovy soukromé vojenské skupiny Prigožin a jeden z jejích zakladatelů a velitelů Dmitrij Utkin.

Budou se chtít pomstít?

Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Anton Geraščenko na sociální síti X zveřejnil video s údajným prohlášením členů wagnerovců. „Mnoho diskuzí o tom, co Wagner v této situaci udělá. Řekneme si jedno – začínáme. Očekávejte nás!“ říkal zamaskovaný muž na videu. To se ale prozatím nepodařilo nezávisle ověřit, není ani jasné, koho k „očekávání“ vyzývá. Pokud jde o ruskou vládu, může to znamenat začátek tažení wagnerovců proti ní.

Teorii o možné pomstě wagnerovců za smrt svého šéfa potvrdil pro EuroZprávy.cz vojenský expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany. „Myslím si, že rozhodně někteří z nich budou mít tendenci se mstít, protože je to akt nasměrovaný proti člověku, díky kterému si přišli na velmi pěkné peníze, a navíc byli fakticky beztrestní, ať prováděli cokoliv,“ nastínil.

Vnitropolitická situace v Ruské federaci a dosud neúspěšné tažení proti Ukrajině podle něj hraje této možnosti do karet. „U takovýchto dobrodruhů, žoldáků mnohdy rekrutovaných z řad zločinců je jasné, že nebudou chtít své postavení měnit,“ poznamenal.

Chybět ale bude ústřední postava. „Bez Prigožina už to ale nebude možné, celá jedna etapa s ním končí. Určitě ale nekončí budování soukromých armád oligarchů v Rusku, což souvisí se zhoršováním vnitřní situace a válka na Ukrajině ten proces dále urychluje,“ dodal pro EuroZprávy.cz Řepa.

Proti ruské armádě nemusí být slabí

Počty na papíře jsou docela zřejmé, ruská armáda je kolos, kterému se sice na Ukrajině příliš nedaří, sílu však má. Je ale otázkou, jestli by s ní zvládli účinně bojovat. „To, že na to mají ukázali i při puči před dvěma měsíci, kdy se vůči nim místní chovali velmi přátelsky. Samotný počet totiž není vždy tím rozhodujícím. Wagnerovci mohou tímto zaniknout, ale vazby, které mezi sebou měli, jistě neskončí. Bude to ještě velmi napjaté,“ připustil expert.

Prigožinova smrt ale vedení Kremlu přišla vhod. „Kreml tímto dále utužil svoji kontrolu nad těmi, kteří nejsou loajální dle Putinových představ. Za situace, kdy se bojuje na Ukrajině, působí mezinárodní sankce a Rusko po všech stránkách upadá, se jedná o ‚vítězství‘ s omezeným dopadem.“

Obrovská síla v Africe

Wagnerovci hrají důležitou roli v Africe, a to hned v několika zemí – například ve Středoafrické republice, Mali, Burkině Faso, Libyi či Súdánu. Prigožin tam vytvořil síť životně důležitých kontaktů, která bude Rusku velmi chybět, pokud chce nadále šířit svůj vliv v regionu.

Navíc existují informace o jejich přesunu z Běloruska do Ruska, to však podle experta z Univerzity obrany není jediná síla. Kreml je podle všeho nezvládne kontrolovat. „Přesun z Běloruska už byl avizován, nyní bude záležet i na těch, kteří jsou nasazeni v Africe, v součtu se jedná o minimálně 20 tisíc žoldáků, a to už není tak zanedbatelné množství, aby bylo možné je mít všechny dlouhodobě pod kontrolou,“ shrnul pro EuroZprávy.cz.

Smrt Prigožina může znamenat závažné problémy například pro Mali, které bojuje proti islamistickým bojovníkům a separatistům. Obrátilo se tak Wagnerovu skupinu, která režimu do velké míry zajišťovala bezpečnost, uvádí britská stanice BBC.

Bamaku nestačilo obrátit se pouze na jednotky OSN a Francie, které po převratu na severu země v roce 2012 do země dorazily, a nyní ji postupně opouštějí. Chtěla to tak samotná vláda, spoléhá se na wagnerovce.

Motivace žoldáků je v zemi zpochybňována především Američany. Ti obvinili skupinu z toho, že je „destabilizující síla“ mající zájem především o těžbu zlata a diamantů. Několik dní před svou pravděpodobnou smrtí Prigožin navíc natáčel video z Afriky, kde oznámil, že dělá „Afriku svobodnější“.

Související

Více souvisejících

Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Jevgenij Prigožin Rusko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 52 minutami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

včera

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy