Za Bachmutu horlivě rekrutovali, teď wagnerovci nábor pozastavili. Podle Prigožina chtějí dál sloužit Rusku

Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí prohlásil, že jeho žoldnéři prozatím nedělají nábor nových členů, v budoucnu se to však může změnit.  Ještě před nedávným pokusem o vzpouru v Rusku přitom sháněli nové bojovníky na inzerát, poté, co údajně ztratili desetitisíce lidí na Ukrajině.

"V současnosti se snažíme definovat naše další úkoly, které se stávají stále jasnějšími. Bezpochyby půjde o akce provedené jménem Ruska," řekl v nahrané zprávě v aplikaci telegram. Dodal, že někteří z jeho bojovníků se "bohužel přesunuli do jiných mocenských struktur", ale pravděpodobně se budou chtít vrátit zpět do jeho žoldnéřské skupiny.

"Dokud nemáme nedostatek příslušníků, nebudeme dělat nové nábory," prohlásil Prigožin. Zároveň uvedl, že pokud bude Rusko potřebovat posílit ochranu svých zájmů, "wagnerovci s určitostí naberou nové členy". Ruská žoldnéřská přitom před několika měsíci používala twitter a facebook k náboru zdravotníků, operátorů dronů a psychologů na podporu bojových operací, včetně ofenzivy na Ukrajině, do které byla tehdy zapojena.

Vyplývá to ze zprávy britské technologické firmy Logically, o které informoval server Politico. Za deset měsíců dosáhly pracovní inzeráty nabízené polovojenskou organizací na těchto online platformách téměř 120 000 zhlédnutí. Asi 60 příspěvků v různých jazycích, včetně francouzštiny, vietnamštiny a španělštiny, obsahovalo podrobnosti o pracovních místech, které wagnerovci nabízí.

Kromě měsíčního platu 240 000 rublů (přibližně 66 tisíc korun) byly v inzerátech uvedeny i různé benefity, včetně zdravotních výhod. Politico uvádí, že analytici nedokázali s "absolutní jistotou" spojit inzeráty s Wagnerovou skupinou, ale uvedli, že "nesou stopy této milice a jejích stoupenců". Není také známo, zda byl tento nábor na sociálních médiích úspěšný.

Kyle Walter, vedoucí výzkumu provedeného společností Logically, řekl serveru Politico, že příspěvky mají "přesně stejný jazyk jako dříve ověřené účty wagnerovců". Výzkum probíhal měsíc od poloviny dubna do 19. května a zaměřil se na příspěvky na Facebooku a Twitteru z července 2022. Další speciální analýza potvrdila, že nejméně dvě telefonní čísla uvedená v těchto příspěvcích by mohla být spojena s wagnerovci nebo ruskými tajnými službami.

Wagnerova skupina je často popisována jako soukromá vojenská firma, protože zaměstnává vojenské a bezpečnostní odborníky, kteří poskytují své služby za finanční odměnu. Skupina je známá pro své nasazení jako žoldnéřská a je nasazována do konfliktních oblastí po celém světě.

Svou úlohu sehrála i na Ukrajině, kde podle tamního prezidenta Volodymyra Zelenského bylo v bojích zabito nejméně 21 000 wagnerovců. Dodal, že soukromá vojenská společnost utrpěla "obrovské ztráty", zejména na východní Ukrajině, kde bojovala její "nejmocnější skupina". 

"Naši vojáci zabili jen na východní Ukrajině 21 000 wagnerovců," řekl počátkem července Zelenskyj podle CNN. "Pro wagnerovce to byly obrovské ztráty,“ podotkl Zelenskyj, který bojovníky charakterizoval jako "motivovaný štáb ruské armády" a většinou trestance, kteří "nemají co ztratit". 

Skupina se podílela na několika vojenských operacích po celém světě, včetně bojů v Sýrii, kde Prigožinovo zapojení bylo spojováno s ruskou intervencí v konfliktu. Wagnerova byla v minulosti označována za nástroj ruské vlády k prosazování jejích zájmů v zahraničí, přičemž Prigožin byl považován za blízkého spojence Vladimira Putina.

Skupina wagnerovců byla obklopena kontroverzemi a spekulacemi ohledně svého financování, struktury a účelu. Její členové jsou často považováni za "námezdní vojáky", kteří jsou najímáni za účelem plnění ruských zájmů mimo oficiální vojenské kanály. Existují také obvinění z toho, že Wagnerova skupina se účastní nelegálních a neetických aktivit, včetně porušování lidských práv.

Prigožin a jeho spojení s Wagnerovou skupinou byly předmětem mezinárodního zájmu a vyvolaly kontroverze. Rusko a Prigožin samotný až do války na Ukrajině popírali jakoukoli účast ve vojenských operacích a tvrdili, že Wagnerova skupina je soukromou bezpečnostní firmou, která operuje nezávisle na ruské vládě.

Wagnerova skupina přesto působila v několika zemích včetně Ukrajiny, Sýrie, Iráku a několika afrických zemí. Podle údajů Evropské unie byl do vzniku skupiny zapojen i bývalý pracovník ruské vojenské rozvědky GRU a podplukovník v záloze Dmitrij Utkin.

V letech 2014 až 2015 působila Wagnerova skupina v mezinárodně neuznaných separatistických útvarech na východě Ukrajiny, konkrétně v Doněcké a Luhanské lidové republice. V roce 2015 se poté přesunula do Sýrie.

Předpokládá se, že tato jednotka sehrála klíčovou roli při dobytí Palmýry, která byla do té doby kontrolována takzvaným Islámským státem. Mnoho vojáků z této skupiny bylo oceněno ruskými řády a medailemi za své zásluhy. V prosinci 2016 byl Dmitrij Utkin, zakladatel skupiny, pozorován při slavnostní recepci v Kremlu a později se objevil na snímku společně s prezidentem Vladimirem Putinem.

Související

Více souvisejících

Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy