"Zabil ho Putin. Vydejte Navalného tělo a shořte zaživa." Rusům dochází trpělivost, slavné osobnosti útočí na úřady

Více než 25 představitelů ruské kultury, vědy a žurnalistiky vyzvalo ruské úřady, aby rodině vydaly tělo opozičního politika Alexeje Navalného, ​​který zemřel před týdnem ve vězeňské kolonii.

Nositelé Nobelovy ceny, běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, novinář Dmitrij Muratov, ale i baletní mistr Michail Baryšnikov či spisovatel a novinář Michail Zygar. Více než dvě desítky slavných osobností vyzvaly ve formě videoposelství úřady, aby tělo opozičního lídra matce vydaly.

Muratov ve svém videopříspěvku upozornil na to, že je trapné mluvit o nutnosti vydat matce tělo jejího mrtvého syna v zemi, která se stále považuje za křesťanskou. "Jednoduše vydejte Ludmile tělo jejího syna... bez jakýchkoli podmínek," apeloval Muratov.

Řekl, že úřady se snaží držet Navalného na samotce i po smrti, jak to dělaly během dlouhých tří let ve vězení. Novinář Dmitrij Zair-Bek, který se věnuje lidskoprávním projektům, podotkl, že "velmi dobře víme, co znamená smrt ve vazbě" .

Pokud příslušné orgány "odmítnou vydat tělo, jde o přiznání. Čím déle tělo skrýváte, tím lépe každý chápe, že skrýváte důkazy. Čím více podmínek dáváte, aby se mohl konat pohřeb, tím více je důkazů o vašem strachu," uvedl novinář .

Frontman ruské rockové skupiny Nogu svele Maxim Pokrovskij ve videopromluvě uvedl, že hovoří i jménem těch Rusů, kteří jsou nyní nuceni mlčet. "Kdybyste jen věděli, kolik jich je. A kdybyste jen věděli, jak moc vás nenávidí. Proto všichni žádáme: dejte tělo Alexeje Navalného jeho příbuzným!" apeloval.

Vydání Navalného těla žádala i členka projektu Pussy Riot a aktivistka Nadežda Tolokonnikovová, spisovatel Viktor Šenderovič i oceňovaný filmový režisér Andrej Zviagincev, autor knihy Všichni mocní Kremlu Michail Zygar či ruský rocker Andrej Makarevič.

Doporučené články

"Putin zabil Navalného a teď se vysmívá jeho matce i nám všem. Vydejte Navalného tělo a shořte zaživa v pekle, " žádal vědecký publicista Ilja Kolmanovskij.

Vyšetřovací výbor Ruské federace (Sledkem) ale trvá na tom, aby se pohřeb opozičního politika Alexeje Navalného konal "výhradně v kruhu rodiny". Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval ředitel Navalným založené nadace Fond boje proti korupci (FBK) Ivan Ždanov.

Ždanov upřesnil, že úřady nabídly Navalného matce Ludmile možnost, že "pokud splní určité podmínky vyšetřovatelů", mohou Navalného tělo dopravit leteckým speciálem do Moskvy.

Podle Ždanova jsou všechny tyto podmínky zaměřeny na zabránění masové účasti lidí na pohřbu Navalného.

Po jednání úřadů s Navalného matkou došlo nejprve k dohodě o pohřbení politika na Chovanském hřbitově v metropolitní oblasti Moskvy.

Avšak vyšetřovatelé následně - po konzultacích s Moskvou - odmítli schválit obřadní síně a chrám jako místo pro pohřební mši a navrhli Navalného matce, aby "uspořádala pohřeb ve výlučně rodinném kruhu".

Ludmila Navalná s tímto návrhem nesouhlasila. Vyšetřovatel jménem Voropajev následně upozornil, že čas hraje proti ní, protože "mrtvoly se rozkládají," doplnil Ždanov v rozhovoru s exilovým ruským novinářem Alexandrem Pľuščevem.

Související

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy