Lyžařské areály v Česku začínají zavírat, končící sezonu hodnotí jako průměrnou až slabou

Lyžařské areály v Česku hodnotí končící sezonu jako průměrnou až slabou, provozovatelé z nižších poloh si stěžují na nedostatek sněhu a mluví až o katastrofě. Neblahý vliv na provoz a zájem lyžařů měly výkyvy počasí, zejména lednová obleva, po níž se muselo znovu zasněžovat, uvedli. Někde tak počítají ztráty nebo mají obavy z nedostatku peněz na plánované investice.

Na řadě míst se sezona s posledním turnusem jarních prázdnin v tomto týdnu chýlí ke konci. Třeba v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách ale počítají s pokračováním provozu do konce března a někde až do Velikonoc před polovinou dubna. Zjistila to dnes ČTK.

Počasí bylo plné výkyvů, slibný začátek zimy v úvodu prosince zkomplikovala od Vánoc do druhé poloviny ledna obleva, kterou částečně kompenzovala druhá část sezony, kdy se vrátila zima a podmínky zlepšil přírodní sníh, uvedli zástupci krkonošských lyžařských středisek. Sezonu označili za průměrnou nebo standardní, podobně také ubytovatelé.

"Aktuální sezonu výrazně ovlivnila tři týdny trvající silvestrovská a lednová obleva. To může mít určitý vliv na plánované investice," uvedla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. Adam Svačina ze Skiareálu Špindlerův Mlýn upozornil, že během ledna přišli o velkou část sněhu na sjezdovkách. "Museli jsme proto všechny sjezdovky znovu dosněžovat," doplnil. "My jsme zvyklí, že tady máme kolem 90 až 100 lyžařských dnů za zimu, a touto stopkou se nám lyžařská sezona o 20 dnů zkrátila," řekl s poukazem na lednovou oblevu ředitel skiareálu v Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák. "Z pohledu hospodářského výsledku se dá říci, že sezona bude špatná," doplnil.

Ve Skicentru Říčky v Orlických horách spustili provoz okolo 12. prosince. "Sezona začala nádherně, mrzlo, chumelilo. Bohužel před Vánocemi přišla obleva," popsal Petr Kánský ze skicentra. Do plného provozu se pak středisko vrátilo až po 20. lednu, kdy se znovu ochladilo. "Druhá polovina sezony to zachránila, sezonu tak hodnotíme jako průměrnou," dodal. Za dobrou považují zimu v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem a na Bukové hoře na Orlickoústecku.

Hospodářskou ztrátu z končící sezony neočekává Pavel Bažant ze společnosti Ski bižu, která provozuje tři největší skiareály v Jizerských horách. "Jsme schopni dostát všem závazkům vůči věřitelům, splácíme úvěry a leasingy," řekl. Na Tanvaldském Špičáku a v Bedřichově zřejmě tímto víkendem sezona končí, dál zřejmě zůstane v provozu Severák v Hraběticích. Možná naposledy v sezoně se o tomto víkendu bude lyžovat i na Ještědu v Liberci.

Také na Šumavě si provozovatelé stěžují na lednovou oblevu, kvůli které museli na čas zavřít, což se v minulých letech nestávalo. "Když to porovnáme s minulou sezonou, je ta současná slabší," řekl za středisko Zadov Petr Vondraš. Nepamatuje, že by v sezoně roztál veškerý sníh, jako se to stalo letos v lednu. Na několik dní museli v lednu lyžování přerušit i na sjezdovce ve Frymburku. Průměrná byla zima ve Skiareálu Lipno, podle jeho mluvčí Olgy Kneiflové návštěvnost během jarních prázdnin dosahovala zájmu z minulých let během jarních prázdnin.

O průměru mluví v souvislosti s končící zimou také krušnohorští vlekaři. Finanční nákladné pro ně bylo nové zasněžování po lednové oblevě, poukázali. Měsíční výpadek kvůli nedostatku sněhu měl nejvýše položený areál v Krušných horách na Klínovci, i tak byla podle něj sezona průměrná díky vyšší návštěvnosti v únoru. Otevřeno chtějí mít na Klínovci tradičně alespoň do Velikonoc, i tak letošní ztrátu odhadují na desítky milionů korun. V Telnici u Ústí nad Labem a zřejmě také v Klínech na Mostecku pojedou letos vleky naposledy.

V Jeseníkách výkyvy počasí pocítily především areály v nižších polohách, které musely častěji zastavovat provoz, vleky se však na několik dní zastavily i ve výše položených místech, vedle oblevy také kvůli silnému větru a výpadkům elektřiny. Někteří provozovatelé sezonu označují za jednu z nejhorších, pokles návštěvností odhadují až o 30 procent, řekli ČTK.

Jedním slovem špatná byla sezona podle vedoucího beskydského lyžařského střediska Ski Bílá Jaroslava Vrzguly. Také tam proti loňsku klesla návštěvnost asi o 30 procent, a to nejen kvůli počasí. Lidé podle Vrzguly po skončení covidových omezení ve světě vyrazili za dovolenou do zahraničí. "Neznám lyžaře, který by letos nebyl v Alpách," podotkl. Lidem se podle něj také nechce vydávat peníze za lyžování v horším počasí. Na investice nebudou mít ve skiareálu Opálená ve Pstruží.

Průměrná nebo slabší byla sezona podle provozovatelů ze Zlínského kraje a Vysočiny. Náklady na zasněžování stouply kvůli výkyvům počasí a dražší elektřině, oblevy podle nich poznamenaly návštěvnost. Lidé asi taky víc šetří, shodli se. Na Vysočině se stále lyžuje na Harusově a Fajtově kopci na Žďársku a na Šacberku a Čeřínku u Jihlavy. Ve Zlínském kraji chtějí provoz do konce března udržet v Karolince na Vsetínsku a ve Stupavě na Uherskohradišťsku.

Zimu si nečekaně pochvalují v některých středočeských areálech. Podle provozovatele v Chotouni u Prahy Jana Němečka byla sezona nadprůměrná. "Nemůžeme si stěžovat, sice to trochu zkomplikovaly dvě oblevy, ale ustáli jsme to," řekl. I přes množství teplých dní byla sezona jedna z nejlepších a nejdelších za poslední roky, uvedl Petr Kroužil ze střediska v Kvasejovicích na Příbramsku. Do neděle se lyžuje na Monínci na Příbramsku a zřejmě do konce března v Chotouni, jinde už provoz zastavili.

Na jižní Moravě hodnotí uplynulou sezonu jako průměr až katastrofu. Tragická byla podle provozovatelů ve Filipově údolí na Hodonínsku, kde byla sjezdovka v provozu asi 20 dní, nejhorší v historii podle vlekařů v Němčičkách na Břeclavsku. V kraji se ještě lyžuje na Blanensku, kde sezona skončí v neděli. V příměstském středisku Peklák u České Třebové v Pardubickém kraji se v končící sezoně lyžovalo 11 dní, a to pouze v prosinci. "Horší to bylo snad jen jednou, někdy v letech 2006 nebo 2007. Průměrnou sezonu máme kolem 60 dnů," řekl ČTK vedoucí areálu Zdeněk Vávra.

Související

Ilustrační fotografie.

Lyžování v Česku na řadě míst končí, někde chtějí pokračovat do Velikonoc

Hlavní lyžařská sezona v Česku skončila. S nastupujícím jarním počasím už hory lákají hlavně skalní příznivce zimních sportů. Některé sjezdovky však zůstávají dál otevřené, některé do konce března, několik až do Velikonoc, které letos připadají na druhý dubnový víkend. Běžkaři najdou stopy ještě v Krkonoších, Jizerských horách či Jeseníkách.
Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna se blíží ke konci. Skiareály začnou postupně zavírat

Víkendovou návštěvnost českých lyžařských středisek negativně ovlivnilo sobotní větrné počasí. Slunečná neděle ale do hor vylákala více zájemců o lyžování, takže víkend jako celek hodnotí provozovatelé skiareálů převážně pozitivně. Na vlekaře příští týden čeká poslední turnus jarních prázdnin. Někteří z nich uvažují, že po něm ukončí provoz svých středisek, jiní je chtějí udržet v chodu alespoň do konce března. Vyplývá to z dnešních zjištění krajských zpravodajů ČTK.

Více souvisejících

Lyžování

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 19 minutami

před 20 minutami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 40 minutami

před 41 minutami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 43 minutami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 45 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. Před dnešním odletem na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. "Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 2 hodinami

Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě

Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz, kterému to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Zdroj: ČTK

Další zprávy