Prodeje letenek po pandemii rostou, čísla před covidem ale stále nevyrovnaly

Po nejistotě pandemických let se čeští cestující přestávají bát kupovat letenky i s několikaměsíčním předstihem. Také zájem o lety v prvních dvou měsících roku se meziročně zvýšil, v závislosti na prodejci od 20 do 60 procent. ČTK to sdělili prodejci letenek, kteří očekávají, že v dalších měsících bude prodej sílit ještě výrazněji. Prodeje za leden a únor se však stále ještě nevyrovnaly předcovidovým číslům.

Velkou změnou oproti loňsku v chování zákazníků je nákup letenek s větším časovým předstihem, což podle ředitelky prodeje Student Agency Travel Martiny Hrnčířové značí návrat k předcovidovým nákupním zvyklostem. "Už koncem minulého roku se začaly prodávat hlavně letenky do exotiky a Spojených států, v lednu zájem ze strany cestujících o tyto letenky přetrvával. Co se týká prodejů letenek na letní sezonu, evidujeme zájem o ně už nyní. Oproti loňsku, kdy se začaly prodávat až koncem dubna," uvedla.

Největší zájem zkraje roku je o letenky do evropských destinací díky nižším pořizovacím cenám, uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Z měst jde zejména o Paříž, obecněji turisty táhnou jihoevropské země jako Španělsko či Itálie. Z mimoevropských zemí je velký zájem také o velikonoční pobyty v Egyptě.

Prodeje letenek na letní termíny zvyšují hlavně dálkové linky. Hrnčířová uvedla, že letenky na dálkové lety nakupují cestující s předstihem, protože jsou nyní levnější. Podle dat prodejců je velký zájem o Spojené státy, Mauricius či Japonsko. Rezervace letenek do Thajska podle Maria Gaviry, viceprezidenta pro růst portálu Kiwi.com, meziročně vzrostly čtyřnásobně. Z evropských destinací se pak do kategorie nejprodávanějších dostalo oproti minulým sezonám Chorvatsko. Podle Trejbala je zájem i o novou linku do Soulu, která zahajuje provoz dnes odpoledne.

S letním letovým řádem, který začal na Letišti Praha v neděli, očekávají prodejci další zvýšení prodejů. "Od druhé poloviny března pociťujeme druhou letošní vlnu poptávky, která se zdá být ještě silnější. I přes ekonomickou krizi jsou prodeje letenek vyšší než loni a budou dále růst. Vrchol prodejů očekáváme v květnu," uvedl Trejbal. Prodeje na letní měsíce by mělo podpořit i zastavení růstu cen letenek, které Trejbal očekává vzhledem k větší konkurenci dopravců.

Letiště Praha od neděle nabízí přímé linky do 152 destinací, což je o pět více než loni. "Letiště Praha by za celý rok mohlo odbavit přes 13 milionů cestujících. Zatím evidujeme vyšší poptávku po výjezdovém cestovním ruchu do typicky dovolenkových destinací," řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. V minulém roce letiště odbavilo 10,7 milionu cestujících, což však bylo stále pod úrovní čísel z roku 2019. Tehdy pražské letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví cestování

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 5 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 7 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy