Praha - Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na léky! Vyplatí se mít kromě běžné výbavy (náplasti, mast na spáleniny aj.) například léky proti průjmu, horečkám, bolestem, nachlazení, alergii. Poradíme vám, co vzít s sebou.
"Každý by na dovolenou měl mít s sebou především dlouhodobě užívané léky (s určitou rezervou navíc). Rozsah dalšího vybavení se pak odvíjí od zdravotního stavu a například dostupnosti lékařské péče v místě," podotýká MUDr. Aleš Ducháček s tím, že je nutné mít na paměti, že některé pro cestovatele užitečné léky jsou jen na předpis.
Průjem
V létě na nás číhá hlavně nebezpečí střevních onemocnění, která se projevují nepříjemnými průjmy. Většinou jde o banální infekci trávicího ústrojí, která během několika dní odezní, ale již první hodiny tohoto onemocnění dovedou pěkně potrápit.
Je při tom dobré konzumovat vlažný černý čaj, neperlivé minerálky, suchary a starší bílé pečivo. Po odeznění nejakutnějších příznaků jsou velmi vhodné, zejména pro obsah živin a minerálních látek, dobře vyzrálé banány.
Pro obnovení a správnou činnost střevní mikroflóry je výhodné podávání probiotik. "Z probiotik lze zakoupit například lék Enterol nebo Hylak apod. – jde o volně prodejné léky, poradí vám tedy i přímo v lékárně. Tyto přípravky lze použít bezpečně při jakémkoliv průjmu a je možné užívat je i preventivně," říká MUDr. Aleš Ducháček.
Jinak léčba spočívá v dietních opatřeních a dostatečném příjmu tekutin. "K tomu lze využít například i přípravek Kulíšek - jde o „iontový nápoj" v prášku určený pro léčbu průjmu dětí, hodí se ale i pro dospělé. K cílenější antibakteriální léčbě (většina „cestovatelských průjmů" je způsobena některým typem bakterie E. coli) možno použít léky Endiaron nebo Ercefuryl, nebo také modernější a dražší lék Normix (antibiotikum působící pouze ve střevě)," dodává lékař Ducháček.
Nutno zdůraznit, že použití léků k „zastavení" průjmu – jako Imodium aj. ve většině případů vhodné není a může vést i ke komplikovanějšímu a delšímu průběhu nemoci. "Pokud jsou potíže závažnější (trvající horečka, průjem s krví, silné bolesti břicha, průjem malých dětí nebo naopak starých osob aj.), je nutné se poradit o postupu s lékařem. Nejdůležitějším opatřením ohledně průjmu je ale prevence – u jídla platí: uvař, upeč, oloupej nebo nech být a u vody: originální uzavřené balení a pozor na led do nápojů," podotýká MUDr. Aleš Ducháček.
Zácpa
Při zácpě je nutné navýšit obsah vlákniny ve stravě. Vláknina urychluje střevní peristaltiku, čistí jako kartáč, snižuje vstřebávání tuku, cholesterolu. Rozpustná vláknina (ovoce a jemnější druhy listové zeleniny) zároveň slouží jako výživa prospěšných mikroorganismů. Funkci střevní mikroflóry upravují zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefír, podmáslí) či probiotické potravinové doplňky.
„Zácpa při cestování není vzácná, základem přístupu jsou opět preventivní opatření - hlavně dostatek tekutin a vhodná strava. Z léků pomůže třeba Regulax, Laxygal aj., nebo lepší a šetrnější Lactulosa (ta ovšem více zatíží zavazadla – jde o roztok)," říká MUDr. Aleš Ducháček.
Horečky
Jedná-li se o infekci, je příčinou zvýšené teploty u cestovatele většinouběžná viróza typu „nachlazení". "V první pomoci je tedy mimo klidového režimu vhodné použití běžných analgetik-antipyretik (Paralen, Ibalgin) – do cestovní lékarničky se hodí i pro užití při bolestech svalů nebo kloubů. Není vhodné jejich použití, pokud může být horečka důsledkem chorob z přehřátí (úpal, vyčerpání z horka) nebo oslunění (úžeh)"," podotýká lékař Aleš Ducháček.
Při velmi vysoké horečce nebo déle než cca 3 dny trvající teplotě a v případě závažných dalších průvodních příznaků (silné bolesti hlavy, břicha, problém s dýcháním aj.) je porada s lékařem nutná. Léčba „naslepo" antibiotiky (nebo např. antimalariky) se hodí jen pro výjimečné situace (hlavně při nedostupnosti lékaře).
Bolesti
Postup samozřejmě záleží na předpokládané příčině bolestí. "U běžných potíží s pohybovým aparátem nebo zuby, je možno použít léky jako Ibuprofen, u bolestí při problému s močovým ústrojím nebo trávením pak lépe např. Algifen. Na migrénu se rovněž hodí běžná analgetika – v tomto případě je jejich účinek ale dosti individuální a je potřeba vzít si s sebou vyzkoušený lék (to platí i pro modernější cílené léky proti migréně jako je Relpax, Sumigra apod.)," vypočítává Aleš Ducháček, jenž působí i v poradně na stránkách www.ulékaře.
Nachlazení
Základem léčby je klidový režim, léky jsou spíše podpůrné a ke zmírnění příznaků. "Podáváme nosní kapky (Olynth, Nasivin) při rýmě, desinfekční a protibolestivé pastilky nebo roztoky do krku (Septolete, Orofar a řada dalších), léky k usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Erdomed), při horečce Paralen. Opět je vhodné při delším trvání potíží nebo závažnějším průběhu domluva s lékařem," tvrdí MUDr. Aleš Ducháček.
Alergie
Alergici bývají většinou na své potíže dostatečně připraveni. „Je potřeba být vybaven kromě dlouhodobě pro alergii užívaných léků dostatečným množstvím léků na zmírnění akutnějších projevů – antihistaminik (Xyzal, Aerius...), inhalačních léků na asthmatu (Ventolin aj.), místních přípravků na kůži (Fenistil, krémy na atopický ekzém...). Pacienti, kteří v minulosti prodělali těžkou celkovou alergickou reakci by měli být vybaveni pohotovostními léky včetně adrenalinu (Epipen) - to může být vhodné i u těch, kdo takový problém ještě neměli, ale charakter jejich alergie je v tom směru rizikový – to je vhodné probrat s ošetřujícím lékařem," dodává MUDr. Aleš Ducháček.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krach německé cestovky způsobil potíže i stovkám Čechů. Uvízli například v Turecku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu.
Zdroj: Libor Novák