Jaké léky na dovolenou? Přinášíme velký seznam

Praha - Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na léky! Vyplatí se mít kromě běžné výbavy (náplasti, mast na spáleniny aj.) například léky proti průjmu, horečkám, bolestem, nachlazení, alergii. Poradíme vám, co vzít s sebou.

"Každý by na dovolenou měl mít s sebou především dlouhodobě užívané léky (s určitou rezervou navíc). Rozsah dalšího vybavení se pak odvíjí od zdravotního stavu a například dostupnosti lékařské péče v místě," podotýká MUDr. Aleš Ducháček s tím, že je nutné mít na paměti, že některé pro cestovatele užitečné léky jsou jen na předpis.

Průjem

V létě na nás číhá hlavně nebezpečí střevních onemocnění, která se projevují nepříjemnými průjmy. Většinou jde o banální infekci trávicího ústrojí, která během několika dní odezní, ale již první hodiny tohoto onemocnění dovedou pěkně potrápit.

Je při tom dobré konzumovat vlažný černý čaj, neperlivé minerálky, suchary a starší bílé pečivo. Po odeznění nejakutnějších příznaků jsou velmi vhodné, zejména pro obsah živin a minerálních látek, dobře vyzrálé banány.

Pro obnovení a správnou činnost střevní mikroflóry je výhodné podávání probiotik. "Z probiotik lze zakoupit například lék Enterol nebo Hylak apod. – jde o volně prodejné léky, poradí vám tedy i přímo v lékárně. Tyto přípravky lze použít bezpečně při jakémkoliv průjmu a je možné užívat je i preventivně," říká MUDr. Aleš Ducháček.

Jinak léčba spočívá v dietních opatřeních a dostatečném příjmu tekutin. "K tomu lze využít například i přípravek Kulíšek - jde o „iontový nápoj" v prášku určený pro léčbu průjmu dětí, hodí se ale i pro dospělé. K cílenější antibakteriální léčbě (většina „cestovatelských průjmů" je způsobena některým typem bakterie E. coli) možno použít léky Endiaron nebo Ercefuryl, nebo také modernější a dražší lék Normix (antibiotikum působící pouze ve střevě)," dodává lékař Ducháček.

Nutno zdůraznit, že použití léků k „zastavení" průjmu – jako Imodium aj. ve většině případů vhodné není a může vést i ke komplikovanějšímu a delšímu průběhu nemoci. "Pokud jsou potíže závažnější (trvající horečka, průjem s krví, silné bolesti břicha, průjem malých dětí nebo naopak starých osob aj.), je nutné se poradit o postupu s lékařem. Nejdůležitějším opatřením ohledně průjmu je ale prevence – u jídla platí: uvař, upeč, oloupej nebo nech být a u vody: originální uzavřené balení a pozor na led do nápojů," podotýká MUDr. Aleš Ducháček.

Zácpa

Při zácpě je nutné navýšit obsah vlákniny ve stravě. Vláknina urychluje střevní peristaltiku, čistí jako kartáč, snižuje vstřebávání tuku, cholesterolu. Rozpustná vláknina (ovoce a jemnější druhy listové zeleniny) zároveň slouží jako výživa prospěšných mikroorganismů. Funkci střevní mikroflóry upravují zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefír, podmáslí) či probiotické potravinové doplňky.

„Zácpa při cestování není vzácná, základem přístupu jsou opět preventivní opatření - hlavně dostatek tekutin a vhodná strava. Z léků pomůže třeba Regulax, Laxygal aj., nebo lepší a šetrnější Lactulosa (ta ovšem více zatíží zavazadla – jde o roztok)," říká MUDr. Aleš Ducháček.

Horečky

Jedná-li se o infekci, je příčinou zvýšené teploty u cestovatele většinouběžná viróza typu „nachlazení". "V první pomoci je tedy mimo klidového režimu vhodné použití běžných analgetik-antipyretik (Paralen, Ibalgin) – do cestovní lékarničky se hodí i pro užití při bolestech svalů nebo kloubů. Není vhodné jejich použití, pokud může být horečka důsledkem chorob z přehřátí (úpal, vyčerpání z horka) nebo oslunění (úžeh)"," podotýká lékař Aleš Ducháček.

Při velmi vysoké horečce nebo déle než cca 3 dny trvající teplotě a v případě závažných dalších průvodních příznaků (silné bolesti hlavy, břicha, problém s dýcháním aj.) je porada s lékařem nutná. Léčba „naslepo" antibiotiky (nebo např. antimalariky) se hodí jen pro výjimečné situace (hlavně při nedostupnosti lékaře).

Bolesti

Postup samozřejmě záleží na předpokládané příčině bolestí. "U běžných potíží s pohybovým aparátem nebo zuby, je možno použít léky jako Ibuprofen, u bolestí při problému s močovým ústrojím nebo trávením pak lépe např. Algifen. Na migrénu se rovněž hodí běžná analgetika – v tomto případě je jejich účinek ale dosti individuální a je potřeba vzít si s sebou vyzkoušený lék (to platí i pro modernější cílené léky proti migréně jako je Relpax, Sumigra apod.)," vypočítává Aleš Ducháček, jenž působí i v poradně na stránkách www.ulékaře.

Nachlazení

Základem léčby je klidový režim, léky jsou spíše podpůrné a ke zmírnění příznaků. "Podáváme nosní kapky (Olynth, Nasivin) při rýmě, desinfekční a protibolestivé pastilky nebo roztoky do krku (Septolete, Orofar a řada dalších), léky k usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Erdomed), při horečce Paralen. Opět je vhodné při delším trvání potíží nebo závažnějším průběhu domluva s lékařem," tvrdí MUDr. Aleš Ducháček.

Alergie

Alergici bývají většinou na své potíže dostatečně připraveni. „Je potřeba být vybaven kromě dlouhodobě pro alergii užívaných léků dostatečným množstvím léků na zmírnění akutnějších projevů – antihistaminik (Xyzal, Aerius...), inhalačních léků na asthmatu (Ventolin aj.), místních přípravků na kůži (Fenistil, krémy na atopický ekzém...). Pacienti, kteří v minulosti prodělali těžkou celkovou alergickou reakci by měli být vybaveni pohotovostními léky včetně adrenalinu (Epipen) - to může být vhodné i u těch, kdo takový problém ještě neměli, ale charakter jejich alergie je v tom směru rizikový – to je vhodné probrat s ošetřujícím lékařem," dodává MUDr. Aleš Ducháček.

Související

Více souvisejících

cestování léky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy