COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí

Ve čtvrtek označil Yalchin Rafiyev, hlavní vyjednavač COP29 a náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničních věcí, klíčový text o klimatickém financování za "fungující základ pro diskusi, poprvé za tři roky tohoto technického procesu". Některé země však mají opačný názor, jak uvádí The Guardian.

Příprava akceptovatelného textu na druhý týden COP29, kdy probíhají klíčová vyjednávání na vysoké úrovni, je zásadní pro zajištění financí, které potřebují rozvojové země k řešení zhoršujících se dopadů globálního oteplování. Hlavní neshody se týkají celkové výše financování a podílu prostředků z veřejných zdrojů, půjček a soukromých financí.

„Samozřejmě, že existují různé názory a body, které je třeba sladit. S některými úpravami a zjednodušením by tento text mohl být výchozím bodem. Text, který je nyní na stole, je výsledkem tří let tvrdé práce v inkluzivním procesu. Není žádná alternativa k tomuto textu a každý to chápe," uvedl Rafiyev.

Rafiyev byl také dotázán na stažení argentinské delegace na COP29, k němuž došlo poté, co krajně pravicový prezident Javier Milei prohlásil změnu klimatu za „socialistickou lež“. Na to odpověděl, že se jedná o „bilaterální záležitost“ mezi OSN a Argentinou a odmítl komentovat další detaily.

Další otázka směřovala na zrušení účasti nejvyšší francouzské klimatické představitelky Agnès Pannier-Runacher na COP29 po obvinění ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, že Francie „brutálně“ potlačuje obavy z klimatických změn ve svých tichomořských teritoriích.

Alijev také obvinil režim prezidenta Macrona, že v Nové Kaledonii zabíjí občany, kteří legitimně protestují. Přestože Francie podporuje Arménii v konfliktu s Ázerbájdžánem, hostitelské země Copu by měly tyto bilaterální spory odložit stranou a vystupovat jako neutrální prostředníci. Rafiyev na to uvedl: „Naše dveře jsou otevřené všem a zůstávají otevřené.“

Zatímco jednání v Ázerbájdžánu pokračují, Evropský parlament hlasoval o odložení zásadního zákona o odlesňování. Tento krok odkládá přísnější pravidla proti odlesňování, která by měla chránit světové lesy, přičemž velké podniky mají čas na jejich implementaci do konce roku 2025 a malé podniky do července 2026.

Klimatické organizace reagovaly na toto hlasování s nevolí. Global Witness, který odhaduje, že zpoždění přijetí zákona by mohlo vést k odlesnění oblasti čtrnáctkrát větší než Paříž, uvedl, že Evropský parlament „použil motorovou pilu“ na zákon o odlesňování. Greenpeace označil krok za „naprosto ostudný“, a WWF kritizoval Evropskou lidovou stranu za to, že zvolila „politické gesto místo klimatické akce“.

Zákon má za cíl bojovat proti klimatickým změnám a ochránit přírodu omezením odlesňování spojeného se spotřebou potravin a jiných produktů v EU, jako jsou hovězí maso, kakao, káva, palmový olej a papír. Organizace varovaly, že zavedení nové kategorie zemí bez „žádného rizika“ odlesňování by mohlo umožnit, aby rizikové země vyvážely své produkty prostřednictvím nízkorizikových států do Evropy.

Anke Schulmeister-Oldenhove z WWF uvedla: „Dnešní rozhodnutí podrývá důvěru voličů v tvorbu politik EU jako celek a vysílá ostudný signál v klimatické agendě během probíhajících jednání v Baku.“ Evropský parlament uvedl, že zpoždění umožní světovým operátorům hladce implementovat zákon, aniž by podkopával jeho cíle. 

Související

COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy