Ve čtvrtek označil Yalchin Rafiyev, hlavní vyjednavač COP29 a náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničních věcí, klíčový text o klimatickém financování za "fungující základ pro diskusi, poprvé za tři roky tohoto technického procesu". Některé země však mají opačný názor, jak uvádí The Guardian.
Příprava akceptovatelného textu na druhý týden COP29, kdy probíhají klíčová vyjednávání na vysoké úrovni, je zásadní pro zajištění financí, které potřebují rozvojové země k řešení zhoršujících se dopadů globálního oteplování. Hlavní neshody se týkají celkové výše financování a podílu prostředků z veřejných zdrojů, půjček a soukromých financí.
„Samozřejmě, že existují různé názory a body, které je třeba sladit. S některými úpravami a zjednodušením by tento text mohl být výchozím bodem. Text, který je nyní na stole, je výsledkem tří let tvrdé práce v inkluzivním procesu. Není žádná alternativa k tomuto textu a každý to chápe," uvedl Rafiyev.
Rafiyev byl také dotázán na stažení argentinské delegace na COP29, k němuž došlo poté, co krajně pravicový prezident Javier Milei prohlásil změnu klimatu za „socialistickou lež“. Na to odpověděl, že se jedná o „bilaterální záležitost“ mezi OSN a Argentinou a odmítl komentovat další detaily.
Další otázka směřovala na zrušení účasti nejvyšší francouzské klimatické představitelky Agnès Pannier-Runacher na COP29 po obvinění ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, že Francie „brutálně“ potlačuje obavy z klimatických změn ve svých tichomořských teritoriích.
Alijev také obvinil režim prezidenta Macrona, že v Nové Kaledonii zabíjí občany, kteří legitimně protestují. Přestože Francie podporuje Arménii v konfliktu s Ázerbájdžánem, hostitelské země Copu by měly tyto bilaterální spory odložit stranou a vystupovat jako neutrální prostředníci. Rafiyev na to uvedl: „Naše dveře jsou otevřené všem a zůstávají otevřené.“
Zatímco jednání v Ázerbájdžánu pokračují, Evropský parlament hlasoval o odložení zásadního zákona o odlesňování. Tento krok odkládá přísnější pravidla proti odlesňování, která by měla chránit světové lesy, přičemž velké podniky mají čas na jejich implementaci do konce roku 2025 a malé podniky do července 2026.
Klimatické organizace reagovaly na toto hlasování s nevolí. Global Witness, který odhaduje, že zpoždění přijetí zákona by mohlo vést k odlesnění oblasti čtrnáctkrát větší než Paříž, uvedl, že Evropský parlament „použil motorovou pilu“ na zákon o odlesňování. Greenpeace označil krok za „naprosto ostudný“, a WWF kritizoval Evropskou lidovou stranu za to, že zvolila „politické gesto místo klimatické akce“.
Zákon má za cíl bojovat proti klimatickým změnám a ochránit přírodu omezením odlesňování spojeného se spotřebou potravin a jiných produktů v EU, jako jsou hovězí maso, kakao, káva, palmový olej a papír. Organizace varovaly, že zavedení nové kategorie zemí bez „žádného rizika“ odlesňování by mohlo umožnit, aby rizikové země vyvážely své produkty prostřednictvím nízkorizikových států do Evropy.
Anke Schulmeister-Oldenhove z WWF uvedla: „Dnešní rozhodnutí podrývá důvěru voličů v tvorbu politik EU jako celek a vysílá ostudný signál v klimatické agendě během probíhajících jednání v Baku.“ Evropský parlament uvedl, že zpoždění umožní světovým operátorům hladce implementovat zákon, aniž by podkopával jeho cíle.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 1 hodinou

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 1 hodinou

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 2 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 3 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 3 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 5 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera
Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
Poté, co Švýcaři v úvodním zápase s Českem po divokém průběhu nakonec prohráli až v prodloužení 4:5, dostali hned druhý den na to možnost reparátu a to proti domácím Dánům. Ovšem ani proti nim to neměli reprezentanti země helvetského kříže zpočátku jednoduché. Stejně jako v pátek, tak i tentokrát otevřeli skóre zápasu, Dánům se ale ve druhé třetině povedlo stav otočit, avšak ještě ve stejné části hry ho zase ve svůj prospěch otočili Švýcaři. Nakonec si vedení pohlídali a ještě ho navýšili na konečných 5:2. Francouzům v zápase skupiny A se dařilo hrát s Lotyši vyrovnaný souboj první dvě třetiny, až v té třetí pobaltský tým vše nasměroval k vítězství 4:1.
Zdroj: David Holub