Ve čtvrtek označil Yalchin Rafiyev, hlavní vyjednavač COP29 a náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničních věcí, klíčový text o klimatickém financování za "fungující základ pro diskusi, poprvé za tři roky tohoto technického procesu". Některé země však mají opačný názor, jak uvádí The Guardian.
Příprava akceptovatelného textu na druhý týden COP29, kdy probíhají klíčová vyjednávání na vysoké úrovni, je zásadní pro zajištění financí, které potřebují rozvojové země k řešení zhoršujících se dopadů globálního oteplování. Hlavní neshody se týkají celkové výše financování a podílu prostředků z veřejných zdrojů, půjček a soukromých financí.
„Samozřejmě, že existují různé názory a body, které je třeba sladit. S některými úpravami a zjednodušením by tento text mohl být výchozím bodem. Text, který je nyní na stole, je výsledkem tří let tvrdé práce v inkluzivním procesu. Není žádná alternativa k tomuto textu a každý to chápe," uvedl Rafiyev.
Rafiyev byl také dotázán na stažení argentinské delegace na COP29, k němuž došlo poté, co krajně pravicový prezident Javier Milei prohlásil změnu klimatu za „socialistickou lež“. Na to odpověděl, že se jedná o „bilaterální záležitost“ mezi OSN a Argentinou a odmítl komentovat další detaily.
Další otázka směřovala na zrušení účasti nejvyšší francouzské klimatické představitelky Agnès Pannier-Runacher na COP29 po obvinění ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, že Francie „brutálně“ potlačuje obavy z klimatických změn ve svých tichomořských teritoriích.
Alijev také obvinil režim prezidenta Macrona, že v Nové Kaledonii zabíjí občany, kteří legitimně protestují. Přestože Francie podporuje Arménii v konfliktu s Ázerbájdžánem, hostitelské země Copu by měly tyto bilaterální spory odložit stranou a vystupovat jako neutrální prostředníci. Rafiyev na to uvedl: „Naše dveře jsou otevřené všem a zůstávají otevřené.“
Zatímco jednání v Ázerbájdžánu pokračují, Evropský parlament hlasoval o odložení zásadního zákona o odlesňování. Tento krok odkládá přísnější pravidla proti odlesňování, která by měla chránit světové lesy, přičemž velké podniky mají čas na jejich implementaci do konce roku 2025 a malé podniky do července 2026.
Klimatické organizace reagovaly na toto hlasování s nevolí. Global Witness, který odhaduje, že zpoždění přijetí zákona by mohlo vést k odlesnění oblasti čtrnáctkrát větší než Paříž, uvedl, že Evropský parlament „použil motorovou pilu“ na zákon o odlesňování. Greenpeace označil krok za „naprosto ostudný“, a WWF kritizoval Evropskou lidovou stranu za to, že zvolila „politické gesto místo klimatické akce“.
Zákon má za cíl bojovat proti klimatickým změnám a ochránit přírodu omezením odlesňování spojeného se spotřebou potravin a jiných produktů v EU, jako jsou hovězí maso, kakao, káva, palmový olej a papír. Organizace varovaly, že zavedení nové kategorie zemí bez „žádného rizika“ odlesňování by mohlo umožnit, aby rizikové země vyvážely své produkty prostřednictvím nízkorizikových států do Evropy.
Anke Schulmeister-Oldenhove z WWF uvedla: „Dnešní rozhodnutí podrývá důvěru voličů v tvorbu politik EU jako celek a vysílá ostudný signál v klimatické agendě během probíhajících jednání v Baku.“ Evropský parlament uvedl, že zpoždění umožní světovým operátorům hladce implementovat zákon, aniž by podkopával jeho cíle.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
25. dubna 2025 21:39

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
25. dubna 2025 19:32

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
25. dubna 2025 18:01
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák