Cestování po Evropě: Jaká jsou pravidla v jednotlivých státech? Přehled

Přestože Česko zrušilo pro své občany zákaz vycestování, možnosti cestování po Evropě zůstávají velmi omezené. Ve větší míře umožňují cizincům vstup na své území pouze Rakousko a Švédsko, ostatní země Evropské unie ho omezují většinou pouze na osoby s trvalým pobytem v dané zemi a jejich rodinné příslušníky.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Státní hranice České republiky
doporučujeme

Vyplývá to z informací českých ambasád publikovaných na webu MZV.

Nejvolnější režim přijalo Švédsko, které občanům zemí Evropské unie umožňuje vstup bez omezení. V zemi platí i mírné restrikce, když byl vyhlášen pouze zákaz akcí s účastí nad 50 osob a úřady doporučily lidem zachovávat dvoumetrové rozestupy.

Rakousko umožňuje vstup do země lidem, kteří se prokážou maximálně čtyři dny starým negativním testem na covid-19. Rakouská vláda dnes také oznámila další rušení restriktivních opatření, od 15. května začnou fungovat restaurace a o dva týdny později i hotely a další ubytovací zařízení.

Omezení pro příjezd cizinců nepřijalo ani Irsko. Země ale nařizuje všem, kdo dorazí, dvoutýdenní karanténu. V Irsku navíc platí zákaz vycházení dál než dva kilometry od místa pobytu, zavřené jsou restaurace, většina obchodů i provozovny služeb a v zemi se nekonají žádné kulturní akce.

Ostatní země EU většinou umožňují vstup do země pouze těm cizincům, kteří v zemi mají trvalý pobyt, nebo tam žijí členové jejich nejbližší rodiny. Slovensko a Dánsko výslovně upozorňují, že do země není možné přijet za účelem turistiky. Belgie a Francie vyžadují od lidí, kteří do země přijíždějí, aby se na hranicích prokázali dokumentem potvrzujícím nezbytnost cesty, jejím účelem může být například péče o vážně nemocného člena rodiny.

Slovinsko kromě omezení příjezdu pro osoby s trvalým pobytem v zemi nařizuje každému, kdo do země přijede, týdenní karanténu. Po jejím skončení musí každý podstoupit test na koronavirus.

Ministerstvo zahraničí po zrušení zákazu vycestovat doporučilo Čechům, aby do zahraničí nadále necestovali s výjimkou nutných případů. Lidem, kteří se k cestě rozhodnou, doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat se do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeje se po dvou a půl měsících otevřely turistům, roušky jsou povinné

26.05.2020 14:29 Jedna z nejznámějších archeologických lokalit světa - zbytky antického města Pompeje poblíž italské…

Dovolená v Itálii? Přípravy jsou v plném proudu, pláže čekají velké změny

25.05.2020 16:23 Lehátka a slunečníky rozmístěné na předepsanou vzdálenost, všudypřítomná dezinfekce... Itálie dělá…

Španělsko se turistům otevře zřejmě v červenci. Jaká budou pravidla na…

21.05.2020 15:17 Španělsko by se pro zahraniční turisty mělo otevřít v červenci, řekla dnes v rozhovoru s agenturou…

Hora Fudži zůstane v létě uzavřena, Japonsko má obavy z šíření koronaviru

18.05.2020 12:53 Hlavní lezecká sezona na nejvyšší japonské hoře Fudži byla zrušena kvůli obavám z šíření koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy