Náklady na ubytování v případě karantény hradí v Itálii vláda, v Chorvatsku či Rakousku cestovatel

Náklady na ubytování v případě karantény kvůli nákaze koronavirem hradí podle ERV Evropské pojišťovny například v Itálii nebo na Slovensku tamní vláda. V Chorvatsku či Rakousku mohou lidé zpravidla zůstat v původním ubytování, náklady musí ale zaplatit cestovatel.

Nuceně prodloužený pobyt se přitom nemusí týkat jen lidí, které nemoc covid-19 postihne, ale i ostatních, kteří s nimi byli ve styku. ČTK to dnes sdělil Vlastimil Divoký, manažer komunikace pojišťovny ERV, která se specializuje na cestovní pojištění. Podle cestovní agentury Invia míří nyní do Chorvatska tisíce klientů, do Itálie se jich chystají stovky, řekla ČTK mluvčí agentury Andrea Řezníčková.

Mezi nejčastější výdaje spojené s nařízenou karanténou patří podle Divokého také náhradní doprava zpět do vlasti. Lidé by tak neměli podceňovat výběr pojištění, které náklady pokryje. V případě, že se do izolace dostanou, asistenční služba jim pomůže situaci řešit.

Pro nakažené a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu jsou podle Divokého v Itálii vyhrazené hotely. Karanténa je nařízena podle něj na deset dní u pozitivního člověka bez příznaků a je ukončena negativním PCR testem. U cestovatelů, kteří vykazují příznaky trvá karanténa minimálně deset dní, PCR test je možné provést nejdříve tři dny po odeznění symptomů. V případě dlouhodobě pozitivních pacientů izolace podle Divokého končí po 21 dnech. Konkrétní postup nařizují tamní hygienické stanice a místní zařízení.

Rovněž Slovensko má podle Divokého pro nakažené koronavirem a lidmi, kteří s nimi byli ve styku vyhrazené hotely. Délka karantény je podle něj pevně stanovena na dva týdny.

V Chorvatsku platí podle Divokého desetidenní karanténa ukončená negativním testem. Lidé ji musejí nastoupit v původním ubytování. S obdobnými podmínkami se cestovatelé setkají i v Rakousku.

V případě cestovní agentury Invia se do Itálie v červenci chystají čtyři procenta klientů, před pandemií to bylo podle Řezníčkové devět procent. Dopravu vlastním automobilem podle ní volí 60 procent lidí. Itálie před pandemií patřila mezi nejoblíbenější letní destinace českých turistů. Delší pobyt tam v roce 2019 podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) strávilo 605.000 Čechů, za loňský rok nejsou údaje dostupné.

Chorvatsko je momentálně u klientů Invia na třetím místě v oblíbenosti, dovolenou u Jadranu se v červenci chystá strávit 12 procent zákazníků. I v tomto případě lidé nejčastěji odjíždějí vlastním vozem. Loni na vícedenním pobytu v Chorvatsku bylo podle ČSÚ 412.000 Čechů, v roce 2019 dokonce 740.000.

U zájezdů na Slovensko Řezníčková vzhledem k zavedení nových opatření, kdy od pátku budou muset neočkovaní lidé po překročení hranic nastoupit do izolace, očekává zpomalení prodejů. V minulém roce delší pobyt na Slovensku strávilo podle ČSÚ 353.000 Čechů, předloni jich bylo 697.000.

Do Rakouska podle Řezníčkové Češi odjíždějí častěji individuálně, než prostřednictvím cestovní kanceláře. Na vícedenní pobyt jich tam podle ČSÚ loni vyrazilo 275.000, v roce 2019 jich bylo 409.000.

Související

Více souvisejících

cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 50 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy