Náklady na ubytování v případě karantény hradí v Itálii vláda, v Chorvatsku či Rakousku cestovatel

Náklady na ubytování v případě karantény kvůli nákaze koronavirem hradí podle ERV Evropské pojišťovny například v Itálii nebo na Slovensku tamní vláda. V Chorvatsku či Rakousku mohou lidé zpravidla zůstat v původním ubytování, náklady musí ale zaplatit cestovatel.

Nuceně prodloužený pobyt se přitom nemusí týkat jen lidí, které nemoc covid-19 postihne, ale i ostatních, kteří s nimi byli ve styku. ČTK to dnes sdělil Vlastimil Divoký, manažer komunikace pojišťovny ERV, která se specializuje na cestovní pojištění. Podle cestovní agentury Invia míří nyní do Chorvatska tisíce klientů, do Itálie se jich chystají stovky, řekla ČTK mluvčí agentury Andrea Řezníčková.

Mezi nejčastější výdaje spojené s nařízenou karanténou patří podle Divokého také náhradní doprava zpět do vlasti. Lidé by tak neměli podceňovat výběr pojištění, které náklady pokryje. V případě, že se do izolace dostanou, asistenční služba jim pomůže situaci řešit.

Pro nakažené a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu jsou podle Divokého v Itálii vyhrazené hotely. Karanténa je nařízena podle něj na deset dní u pozitivního člověka bez příznaků a je ukončena negativním PCR testem. U cestovatelů, kteří vykazují příznaky trvá karanténa minimálně deset dní, PCR test je možné provést nejdříve tři dny po odeznění symptomů. V případě dlouhodobě pozitivních pacientů izolace podle Divokého končí po 21 dnech. Konkrétní postup nařizují tamní hygienické stanice a místní zařízení.

Rovněž Slovensko má podle Divokého pro nakažené koronavirem a lidmi, kteří s nimi byli ve styku vyhrazené hotely. Délka karantény je podle něj pevně stanovena na dva týdny.

V Chorvatsku platí podle Divokého desetidenní karanténa ukončená negativním testem. Lidé ji musejí nastoupit v původním ubytování. S obdobnými podmínkami se cestovatelé setkají i v Rakousku.

V případě cestovní agentury Invia se do Itálie v červenci chystají čtyři procenta klientů, před pandemií to bylo podle Řezníčkové devět procent. Dopravu vlastním automobilem podle ní volí 60 procent lidí. Itálie před pandemií patřila mezi nejoblíbenější letní destinace českých turistů. Delší pobyt tam v roce 2019 podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) strávilo 605.000 Čechů, za loňský rok nejsou údaje dostupné.

Chorvatsko je momentálně u klientů Invia na třetím místě v oblíbenosti, dovolenou u Jadranu se v červenci chystá strávit 12 procent zákazníků. I v tomto případě lidé nejčastěji odjíždějí vlastním vozem. Loni na vícedenním pobytu v Chorvatsku bylo podle ČSÚ 412.000 Čechů, v roce 2019 dokonce 740.000.

U zájezdů na Slovensko Řezníčková vzhledem k zavedení nových opatření, kdy od pátku budou muset neočkovaní lidé po překročení hranic nastoupit do izolace, očekává zpomalení prodejů. V minulém roce delší pobyt na Slovensku strávilo podle ČSÚ 353.000 Čechů, předloni jich bylo 697.000.

Do Rakouska podle Řezníčkové Češi odjíždějí častěji individuálně, než prostřednictvím cestovní kanceláře. Na vícedenní pobyt jich tam podle ČSÚ loni vyrazilo 275.000, v roce 2019 jich bylo 409.000.

Související

Více souvisejících

cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy