elektrospotřebiče

Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.
Ilustrační foto

Konec vyhazování nefunkční elektroniky? EK chce snadnější opravitelnost

Televize, mobilní telefony, vybavení domácnosti a další výrobky zakoupené v Evropské unii by si jejich majitelé měli mít v budoucnu možnost nechat opravit daleko snáze, než je tomu nyní. Evropská komise dnes navrhla nová pravidla pro ekologičtější nakládání se spotřební elektronikou, oděvy a dalšími produkty, která mají mimo jiné prodloužit jejich životnost a snížit množství vyprodukovaného odpadu.
Ilustrační foto

V elektrospotřebičích budou od listopadu nové energetické štítky

Od začátku listopadu budou výrobci elektrospotřebičů do balení výrobků přikládat ke stávajícím i nové energetické štítky. V Česku a dalších zemích EU budou platit od března příštího roku. Zařazení výrobků do energetických tříd podle jejich spotřeby elektrické energie má být díky novému značení přehlednější. Uvedlo to dnes Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR APPLiA CZ.
Ilustrační foto

Češi na oděvech a obuvi šetří. Za oblečení platíme více než jinde

Lidé v České republice mají výdaje na domácnost podobné jako ostatní Evropané. Konkrétně se jedná o 13 050 korun na osobu za rok. Na nábytek utrácíme 5,5 % ze svých spotřebních údajů a na oblečení a obuv 4,9 % výdajů. Ve srovnání s náklady na bydlení samotné a s ním související platby, jako je voda či energie se u nás jedná o relativně nízké částky.
Vláda, ilustrační foto

Nový zákon má přimět firmy, aby výrobky šly opravit

Nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci by mohly mít ty firmy, jejichž výrobky se dají snadno opravit, vydrží déle, je možné je recyklovat a neobsahují nebezpečné látky. Příspěvek na recyklaci zastaralých či nepoužívaných elektrospotřebičů zároveň uvidí nově zákazníci i na účtenkách.
Ilustrační foto

Smutná realita mobilního a počítačového trhu: Supermoderní elektroniku nikdo nechce

Komentář - Výrobci mobilních telefonů, stolních počítačů, laptopů, televizí či jednotlivých komponent do zákazníků tlačí vrchem spodem prakticky každou chvíli celou řadu novinek. Tenhle mobilní telefon má 5 foťáků namísto 4, tamten stolní PC má nejmodernější grafickou kartu, a tuto televizi musíte mít, abyste měli co nejkvalitnější obraz. Ve své podstatě je ale zákazníkům toto všechno k ničemu, a moc dobře si to uvědomují.
Ilustrační foto

Co se děje uvnitř pračky? Tyto záběry ovládly internet

Pračka je jedním z nejzákladnějších spotřebičů v domácnosti. Na rozdíl od řady jiných je s námi už přes 200 let a nikoho nefascinuje, snad až na výjimky v podobě milovníků, kteří veškerý svůj volný čas tráví v muzeích těchto zařízení. Víte ale, co se skutečně děje uvnitř?
Pevný disk, ilustrační fotografie

Lidstvo ničí planetu e-odpadem: Už váží jako 4500 Eiffelovek, recyklace vázne

New York - Množství generovaného elektroodpadu stabilně narůstá a OSN odhaduje, že v roce 2021 jej lidstvo vyprodukuje téměř sedm kilogramů na každého obyvatele planety. Už loňský úhrn přitom představuje hmotnostní ekvivalent 4500 Eiffelových věží. Asi milion tun z toho tvořily pouze nabíječky na mobily či počítače.
Ilustrační foto

Co se stane, když dáte do mikrovlnky kočku nebo jiné zvíře?

Mikrovlnné trouby všichni považují za neocenitelné pomocníky v domácnosti a s jejich rozmachem se ohřívání a příprava jídla staly hračkou. O jejich škodlivosti toho bylo napsáno mnohé a téměř vše už bylo úspěšně vyvráceno. Možná právě proto se někteří lidé domnívají, že když trouba neškodí, mohou do ní dát téměř cokoliv. Například usušit mokré zvíře.
Pomazánkové máslo

Žárovky, igelitky, vysavače i máslo. Co vše nám EU zakázala?

Členství v Evropské unii přináší řadu výhod a pro Českou republiku zejména těch ekonomických a finančních. Má ale i své stinné stránky, z nichž některé pociťují občané více, než jiné. A mezi ty, které rezonují společností nejvíce, patří především zákazy.
EMP nás může v mžiku odříznout od světa.

Zapomeňte na jaderné hlavice. Severní Korea by mohla použít ničivější zbraně

Washington/Pchjongjang - Kdyby konflikt na Korejském poloostrově znovu vyústil ve válku kvůli vývoji mezikontinentálních balistických střel, následky by byly ničivé. A to i v případě, že bychom zůstali jen u konvenčních zbraní. Použití nukleárních bomb má dalekosáhlé celosvětové výsledky, ale právě kvůli tomu by se mohly obě strany zdráhat je nasadit. Co ovšem nepodléhá žádnému zákazu užívání, je technologie vyzařující elektromagnetické impulzy (EMP).

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy